Ako prať tylové záclony, aby ostali vzdušné, snehobiele a nestratili svoj tvar?

Problém, s ktorým sa pasujú mnohé ženy v domácnosti. Ako docieliť, aby boli vaše nádherné záclony v perfektnom stave aj po opakovanom praní?

Problém, s ktorým sa pasujú mnohé ženy v domácnosti. Ako docieliť, aby boli vaše nádherné záclony v perfektnom stave aj po opakovanom praní? Ak sa obávate zažltnutých, šedivých a neformených kusov tylu, prinášame vám jednoduchý tip ako prať záclony tak, aby ostali presne také, ako v deň keď ste ich prvýkrát zavesili do okien!

Ako prať tylové záclony správne?

Ak sa chcete vyhnúť zažltnutým a neformeným záclonamá, stavte predovšetkým na správnu teplotu pri praní, je to veľmi dôležité. Vyššie teploty ako 30-35 stupňov poškodzujú štruktúru tylu. Navyše vyššie teploty spôsobia, že tyl začne nevyhnutne žltnúť.

Keď tyl periete v práčke, nepoužívajte klasický prací prostriedok, ale prostriedok určený na syntetické tkaniny. Tylové záclony po vypraní nikdy nekrútajte v rukách, nechajte jednoducho vytiecť vodu z práčky a potom nechajte voľne uschnúť rozloženú na vešiaku (tak, aby sa počas schnutia čo najmenej vlákna natiahli).

Ako odstrániť škvrny šetrne?

Ak sa vám na tylových záclonách objavili škvrny, nemusíte zúfať. V žiadnom prípade znečistené miesto neskúšajte drhnúť v rukách – jemné vlákna tylu sa pretrhnú a natiahnu. Pripravte si vandlík do ktorej nalejete vlažnú vodu a pridáte soľ (300-500 g). Záclony vložte do slanej vody a nechajte pôsobiť 1,5 hodiny. Potom opláchnite vo vlažnej (v žiadnom prípade nie horúcej) vode.

...

Aby sa vrátil lesk

Aby sa tylu vrátil stratený lesk a snehobiely odtieň, pomôže vám obyčajný ocot. Do nádoby s vlažnou vodou pridajte ocot (na 1 liter vody 1 lyžicu octu). Potom opláchnite rovnako, ako v predchádzajúcom prípade. Ak záclony periete v práčke, ocot pridajte v procese pláchania.