Nezvyčajný spôsob, ako využiť prášok do pečiva v záhonoch a na záhrade: Záhradkari, toto si zapamätajte na celú sezónu!

6017

Vedeli ste, že prášok do pečiva sa vám vynikajúco hodí aj na záhrade. Jeden balík tam majte vždy poruke, s týmto problémom sa pomôže vysporiadať za pár hodín!

Nalepší prostiredok na škodcu – funguje na celé mravenisko

Najúčinnejší spôsob, akm zlikvidovať mravce doma aj vzáhrade je pomocou obyčajného prášku do pečiva. Stačí, ak ho zmiešate s práškovým cukrom, máte vyhraté. Mravce totoižto tento úlovok zanesú do raveniska svojej kráľovnej a tým pádom sa nezbavíte len jednotlivcov doma a v záhrade, ale rovno celého mraveniska.

Skúsenosť pani Evky

zdroj: pixabay

„Zmiešala som asi 3 prášky do pečiva s práškovým cukorm a nasypala k miestam, kde som mravce videla, trvalo to asi 2 dni a mravce som už doma nevidela. Tento spôsob sa osvedčil najviac, ale treba naozaj pridať k prášku aj cukor, pretože vtedy je pre mravce oveľa atraktívnejší. Počula som, že niektorí ľudia používajú na tento účel Bórax, ale ten som doma nemala a preto som siahala po starom dobrom Prášku do pečiva. S výsledkom so nadmieru spokojná, určite odporúčam.“

Skúsenosť Majky

„Ja som nasypala prášok do pečiva rovno na mravenisko a do pár hodín bolo po probléme. Poradila som to aj susedom a tiež si pochvaľovali – mraveniska sa takto zbavili aj oni.“

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Nezabúdajte, že Prášok do pečiva sa mravcom „lepí“ na nožičky. Ak k nemu pridáte okrem cukru napríklad aj  bazalku, škoricu alebo majoránku, zbavíte sa ich natrvalo.

Likviduje slizniaky

Prášok do pečiva vynikajúco zaberá aj proti slizniakom. Dá sa použiť dvomi spôsobmi. Prvý je, že ju nasypete priamo na telo slizniaka, alebo ňou posypete okolia rastlín, ktoré chcete uchrániť. Tu však treba rátať s vyšším množstvom prášku. Je idálne ho zakúpiť v zľave alebo pokojne na tento účel môžete použiť aj prášok do pečiva po záruke.

Ďalšie spôsoby, ako využiť prášok do pečiva

V tomto článku vám chcem ukázať, že prášok do pečiva má veľký potenciál. Preto bude vo vašom dome užitočný mnohými spôsobmi, nielen ako prísada do koláčov a cesta.

Upratovanie

Pokiaľ ide o kuchyňu, prášok do pečiva má omnoho širšie uplatnenie ako len pri pečení .

Môžete s ním dôkladne vyčistiť a osviežiť doštičky na krájanie, zbaviť sa mastných a odolných škvŕn, prípadne odstrániť nepríjemný zápach z chladničky.

Drahocenné predmety opäť ako nové

Keď už hovoríme o vlastnostiach prášku do pečiva, nemôžeme nespomenúť jeho úlohu pri čistení a oživení: striebro, kryštály, čalúnený nábytok, matrace alebo prútený nábytok.

Prášok do pečiva okrem toho pomôže odstrániť hrdzu .

Dokáže zázraky so záclonami a bielizňou

Doing laundry in laundry room of modern single family house in suburbs.

Do dávkovača na prací prášok dáme prací prášok aj aviváž, priamo do bubna nasypeme  aj balíček prášku do pečiva. Výsledok uvidíte a najmä ucítite hneď, ako bielizeň vyberiete z bubna. Prášok do pečiva dokáže dokonale odstrániť zatuchnutý zápach z textilných vlákien, rozjasňuje a osviežuje bielizeň.

Ak chcete mať žiarivo biele záclony, namočte ich najskôr do vody, v ktorej ste si rozpustili aj 3-4 bal. prášku do pečiva. Nechajte pôsobiť a potom dajte jeden prášok aj do prania. Záclony budú krásne!

Vyčistí práčku

Ak chcete pračku vyčistiť – do prázdnej práčky pridajte pol balíčka prášok do pečiva a 300 ml octu. Nastavíme na polovičný program a teplotu 90 stupňov. Nakoniec pustíme 1-2 plákania, práčka sa krásne prečistí.

Zdravie

Nakoniec stoja za zmienku vlastnosti spojené s zdravím. Prášok do pečiva v tomto prípade pomôže pri trávení, zápachu z úst, zápale ďasien a najrôznejších problémoch v ústnej dutine.

Ďalšie nápady od vás

Zašlé horáky a mriežku v rúre stačí jemne vydrhnúť kašičkou z prášok do pečiva a vody.

Smaltované umývadlá a riad budú ako nové, keď ich navlhčíme, posypeme práškom do pečiva a necháme cez noc pôsobiť. Ráno jednoducho zmyjeme vodou a handričkou.

Ak máte kanvicu zanesenú vodným kameňom, nasypte do nej 1 lyžičku prášku do pečiva, pol pohára octu a kanvicu dolejeme do polovice vodou. Zapneme, privedieme do varu a necháme hodinu stáť. Potom vylejeme, dôkladne vypláchneme a ešte raz necháme prejsť varom čistú vodu.

Na pripálené plechy a hrnce. Jednoducho do nich napustíme teplú vodu a nasypeme balíček prášku do pečiva, necháme pol hodiny stáť a potom jednoducho umyjeme.

Na čistenie znečistenej rúry, rozpustíme pár  lyžičiek kypriaceho prášku v miske s vodou tak, aby vznikla pasta. Tú nanesieme hubkou na povrch rúry a necháme stáť aspoň 12 hodín. Na druhý deň pastu zmyjeme mokrou handričkou. Ak v rúre ešte ostali staré pripálené zvyšky, nastriekame na ne ocot , ktorý sme si naliali do fľaše s rozprašovačom.  Rúru necháme pri nízkej teplote schnúť 15-20 minút.

Zašlé horáky a mriežku v rúre stačí jemne vydrhnúť kašičkou z prášku do pečiva a vody.

Na strieborné šperky pôsobí prášok do pečiva ako leštidlo zo zlatníctva. Stačí, keď do malého kastrólika dáme na dno alobal, nalejeme do polovice vodu a vsypeme 1 balíček kypriaceho prášku. Vložíme šperky a krátko povaríme. Potom zložíme z plameňa a necháme v tejto zmesi, kým tekutina nevychladne.

Škáry medzi obkladačkami vybielime pastou vytvorenou z kypriaceho prášku a vody. Kašičku nanesieme na škáry, necháme pôsobiť podľa potreby, potom zmyjeme.

Dojčenskú plastovú fľašu alebo termosku vyčistíme, keď do nej nasypeme 1-2 vrecká prášku do pečiva a zalejeme horúcou vodou. Necháme 30 minút pôsobiť a potom dôkladne pretrepeme a vymyjeme horúcou vodou.

Usadenín v hrnčekoch (zvlášť tie od čierneho čaju a kávy), sa zbavíme rovnakým spôsobom.

Odtok je v momente voľný

Potrebujeme:

200 g soli

200 g prášku do pečiva

(Môžeme použiť aj polovičnú dávku, prípadne zvyšok odložiť na neskôr – nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať)

150 ml zohriateho ocotu

Vriacu vodu

Postup:

Prášok zmiešame so soľou, dobre rozmiešame a nasypeme do odtoku. Nemusíme minúť celú dávku, zvyšok môžeme použiť neskôr. Na lepšie sypanie použijeme napríklad dózu na cukor. Zmes zalejeme šálkou zohriateho octu.

Potom nalejeme do odtoku horúcu vodu.

To je všetko, odtok je opäť uvoľnený! :-)

Témy:


Pridajte svoj komentár