Babička mi poradila, aby som mala doma vždy jeden balíček navyše: Mám už po 50-tke a za túto radu a za túto radu jej ďakujem dodnes!

Kypriaci prášok stojí len pár centov, no už babička ma učila, že ak viem, kde všade ho môžem použiť, vyvážim ho zlatom. A je to tak, sama mám už dávno po päťdesiatke a vždy mám doma bár balíčkov naviac. Viem totiž, že ide o hotový zázrak, využijete ho doma aj v záhrade.

S týmto všetkým mi pomohol

Ak máte problém s mravcami na záhone, alebo vo vašom byte, nasypte pred dvere, na záhon, alebo priamo na mravenisko prášok do pečiva. Za pár hodín máte po probléme.

 

Do dávkovača na prací prášok dáme prací prášok aj aviváž, priamo do bubna nasypeme  aj balíček prášku do pečiva. Výsledok uvidíte a najmä ucítite hneď, ako bielizeň vyberiete z bubna. Prášok do pečiva dokáže dokonale odstrániť zatuchnutý zápach z textilných vlákien, rozjasňuje a osviežuje bielizeň.

Ak chcete mať žiarivo biele záclony, namočte ich najskôr do vody, v ktorej ste si rozpustili aj 3-4 bal. prášku do pečiva. Nechajte pôsobiť a potom dajte jeden prášok aj do prania. Záclony budú krásne!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak chcete pračku vyčistiť – do prázdnej práčky pridajte pol balíčka prášok do pečiva a 300 ml octu. Nastavíme na polovičný program a teplotu 90 stupňov. Nakoniec pustíme 1-2 plákania, práčka sa krásne prečistí.

Smaltovaná umývadlá a riad budú ako nové, keď ich navlhčíme, posypeme práškom do pečiva a necháme cez noc pôsobiť. Ráno jednoducho zmyjeme vodou a handričkou.

Ak máte kanvicu zanesenú vodným kameňom, nasypte do nej 1 lyžičku prášku do pečiva, pol pohára octu a kanvicu dolejeme do polovice vodou. Zapneme, privedieme do varu a necháme hodinu stáť. Potom vylejeme, dôkladne vypláchneme a ešte raz necháme prejsť varom čistú vodu.

Na pripálené plechy a hrnce. Jednoducho do nich napustíme teplú vodu a nasypeme balíček prášku do pečiva, necháme pol hodiny stáť a potom jednoducho umyjeme.

Na čistenie znečistenej rúry, rozpustíme pár  lyžičiek kypriaceho prášku v miske s vodou tak, aby vznikla pasta. Tú nanesieme hubkou na povrch rúry a necháme stáť aspoň 12 hodín. Na druhý deň pastu zmyjeme mokrou handričkou. Ak v rúre ešte ostali staré pripálené zvyšky, nastriekame na ne ocot , ktorý sme si naliali do fľaše s rozprašovačom.  Rúru necháme pri nízkej teplote schnúť 15-20 minút.

Zašlé horáky a mriežku v rúre stačí jemne vydrhnúť kašičkou z prášku do pečiva a vody.

Na strieborné šperky pôsobí prášok do pečiva ako leštidlo zo zlatníctva. Stačí, keď do malého kastrólika dáme na dno alobal, nalejeme do polovice vodu a vsypeme 1 balíček kypriaceho prášku. Vložíme šperky a krátko povaríme. Potom zložíme z plameňa a necháme v tejto zmesi, kým tekutina nevychladne.

Na upchatý odpad vo vani či umývadle je fantastická kombinácia prášku do pečiva a octu. Do odtoku nasypeme prášok do pečiva a zalejeme octom. Necháme chvíľu pôsobiť a potom prepláchneme horúcou vodou.

Škáry medzi obkladačkami vybielime pastou vytvorenou z kypriaceho prášku a vody. Kašičku nanesieme na škáry, necháme pôsobiť podľa potreby, potom zmyjeme.

Dojčenskú plastovú fľašu alebo termosku vyčistíme, keď do nej nasypeme 1-2 vrecká prášku do pečiva a zalejeme horúcou vodou. Necháme 30 minút pôsobiť a potom dôkladne pretrepeme a vymyjeme horúcou vodou.

Usadenín v hrnčekoch (zvlášť tie od čierneho čaju a kávy), sa zbavíme rovnakým spôsobom.