Natrhajte si túto burinu zo záhrady a zalejte vodou: Na druhý to len nastriekajte na zeleninu – o tomto úžasnom efekte vie len málokto!

Praslička rolná nie je len obyčajnou burinou. V prírodnej medicíne ide o vysoko cenenú rastlinu, ktorá rastie doslova na každom rohu. Môže za to najmä jej schopnosť posilniť tkanivo. Málokto však vie, aká užitočná je praslička pre našu záhradu. Oxid kremičitý, ktorý obsahuje dokáže totiž posilniť rastové bunky a tým ochrániť rastlinku pred napadnutím škodcami a roztočmi. Tiež je účinná v boji proti plesni sivej, plesni zemiakovej, chrastavičnatosti a múčnatke.

Ako ju správne použiť?

Najjednoduchšie je vyrobiť si silný domáci extrakt, ktorý použijete na postrekovanie listov, alebo na zavlažovanie rastlín. Jeho najväčšou výhodou je, že účinkuje rýchlo, vyrobíte ho zadarmo a ide o stopercnetne prírodné riešenie.

Ako vyrobiť extrakt pre záhradu?

Potrebujeme:

70 – 100 g čerstvej rpasličky

1 liter vody

Ako na to?

Prasličku jednoducho pridajte do vody a nechajte aspoň 24 hodín lúhovať. Ak chcete rýchlejšie riešenie, vodu s rastlinkou po 12 hodinách necháme zovrieť a varíme 15 minút. Keď vychladne, môžeme hneď použiť.

Hotový vývar je bohatý na kyselinu kremičitú a mieša sa v pomere 1:10 s závlahovou vodou. V obzvlášť ohrozených plodinách škodcami by ste mali výluh pravidelne používať na jar a počas leta.
Pokiaľ ide o roztoče a huby, zriedený extrakt sa môže nastriekať priamo na listy. Tento prírodný pesticíd môže tiež pomôcť proti múčnatke. V prípade silného zamorenia sa postrek odporúča počas troch po sebe nasledujúcich dní.

Dnes najobľúbenejšie