Prababka ho volala voňavý sliz: Tento zázrak za pár centov vám vyčistí práčku, zničí pleseň a odmastí kuchyňu ako nič iné!

Ja som roky fičala na chémií z drogérie, ale posledné roky som sa vrátila k starým overeným receptom našich babičiek. Neľutujem, ba práve naopak, je to perfektná vec do celej domácnosti. Keď sme mali pred rokom umývať steny pred maľovaním, tento prostriedok ich tak vybielil, že sme nakoniec ani nemaľovali. Odporúčam úplne každému, je to môj univerzálny pomocník za pár drobných. Prababička ho volala voňavý sliz alebo magľajz a tak mu u nás prischol tento názov. Vyrobíte ho úplne jednoducho. Za tých pár minút to skutočne stojí!

  • Perfektný odmasťovač: pôsobí aj veľmi znečistené a mastné povrchy. Používam namiesto odmasťovačov z obchodu aj namiesto čističov podlahy.
  • Namiesto pracieho prášku. Na jednu praciu dávku dávam asi 200 ml magľajzu. Perfekne vyperie. Zvlášť dobré je na pranie bieleho prania.
  • Na záclony – aj tie zašednuté je výborným liekom kúpeľ s magľajzom.Stačí ak do tekutiny s týmto prostriedkom namočíme záclony. Necháme pár hodín pôsobiť a potom operieme (pridáme ho do práčky).
  • Na umývanie stien, proti plesni – pred maľovaním, aj na pleseň, ktorá sa na stene môže objaviť.

Petra K.

Prášky a gély z obchodu nemajú šancu

O mydlovom slize sa však oplatí vedieť aj dnes. Toto sme o ňom našli v časopise, ktorý porovnával jeho účinok v porovnaní s inými prostriedkami z obchodu.

Účinnejší ako prostriedky z obchodu

Pri pátraní po cenovo dostupných a ekologických alternatívach sme narazili na takzvaný mydlový sliz. Práve ten sa narozdiel od iných alternatív v teste časopisu dTest ukázal ako skutočne účinný.

Test časopisu okrem iného ukázal, že normálny prací prášok bielizeň naozaj opral, ale znečistil odpadovú vodu. Pracie gule neoprali a znečistili vodu, mydlové orechy neurobili ani jedno ani druhé a to pritom stoja asi 10 eur za kilo.

Pranie s mydlovým slizom sa však ukázalo ako účinné – sliz prádlo šetrne vypral a neznečistil odpadovú vodu. Navyše mydlový sliz si možno ľahko vyrobiť aj doma.

Ako si vyrobiť mydlový sliz?

Základ tvorí jadrové mydlo, u nás asi najznámejšie ako “mydlo s jeleňom” vyrábané najskôr v Schichtovej fabrike, neskôr Setuze. Dostupných je viacero značiek a výrobkov, u nás aj Palma, Lanza, atď. Ak zoženiete mydlo s jeleňom, bude výsledkom jelení sliz, ak Lanzu, bude to len obyčajný voňavý sliz.

Okrem toho budeme potrebovať aj praciu sódu. Na jedno mydlo budeme potrebovať asi asi štvrť až pol kila.

Postup výroby je veľmi jednoduchý a podobá sa príprave karamelu – teda iba miešame a pridávame ingrediencie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mydlovy sliz tojenapad

  1. Pripravte si jemné kuchynské strúhadlo, varechu a vedro.
  2. Nastrúhajte mydlo, zalejte tromi litrami horúcej vody a miešajte, kým sa mydlo celkom nerozpustí.
  3. Pridajte sódu a zalejte ďalšími siedmimi litrami horúcej vody. Miešajte, kým sa úplne nerozpustí aj sóda. Výsledný produkt by mal mať vločkovitú štruktúru.
  4. Nechajte vychladnúť a počkajte, kým z tekutiny nevznikne gél.

Ideálne je vyrábať mydlo priamo v uzatvárateľnom plastovom vedre (napríklad v takom, v akom sa predáva farba), v ktorom môžeme produkt rovno skladovať.

Jedno mydlo a polovica balenia sódy vystačí na výrobu až desiatich litrov slizu. Jedna pracia dávka pritom predstavuje 200-250 ml. Desať litrov slizu by teda malo vystačiť na 40-50 praní. Celkové náklady na jedno pranie tak predstavujú asi 4 centy.

Dnes najobľúbenejšie