Poznáte zázrak z prírody MSM? Minerál, ktorý vás zbaví vyrážok, krvácajúcich ďasien či bolestivého pohybu

Metylsulfonylmetán, známy ako MSM alebo prírodný minerál krásy, je populárny pre svoje široké spektrum využitia. Pomôže vám vyriešiť mnohé problémy od bolesti kĺbov cez akné až po krvácajúce ďasná. Poďme si o ňom povedať niečo viac.

Metylsulfonylmetán, známy ako MSM alebo prírodný minerál krásy, je populárny pre svoje široké spektrum využitia. Pomôže vám vyriešiť mnohé problémy od bolesti kĺbov cez akné až po krvácajúce ďasná. Poďme si o ňom povedať niečo viac.

MSM je zlúčenina obsahujúca síru, ktorá sa prirodzene nachádza v rastlinách, zvieratách a, samozrejme, aj v ľudskom organizme. Okrem jej prirodzeného výskytu sa tiež vyrába v laboratóriách ako forma výživového doplnku vo forme prášku či rôznych kapsúl. Je široko využívaný v oblasti alternatívnej medicíny u ľudí, ktorí hľadajú prirodzený a najmä prírodný spôsob na to, ako si uľaviť od bolesti kĺbov, zbaviť sa akné či rôznych zápalov v tele.

Minerál MSM s obsahom síry je pre telo veľmi dôležitý, pritom sa o ňom nehovorí toľko ako o iných látkach. Síra je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutná, napriek tomu ľudia často nevedia o jej zdrojoch v potrave či o tom, aké sú príznaky jej nedostatku a ako si ju do tela doplniť.

Potravinové zdroje MSM

Metylsulfonylmetán sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine, taktiež v mäse, morských plodoch, mlieku či vajíčkach. Na jeho nedostatok by si mali dávať veľký pozor vegetariáni a vegáni, ktorí ho často zabúdajú do tela dopĺňať. Čo je ale veľmi podstatné povedať je, že akákoľvek tepelná úprava či dlhodobé skladovanie potravín zlúčeninu MSM znehodnocujú, preto je dobré vedieť aj o alternatívnych zdrojoch, ako si v tele zachovať dostatok metylsulfonylmetánu.

Príznaky nedostatku MSM

Nedostatkom trpia nielen vegetariáni a vegáni, ale takmer všetci ľudia, deficit sa prehlbuje aj počas starnutia. Ak máme v tele dlhodobý veľký deficit MSM, nedokážeme produkovať nové zdravé bunky. To vedie k týmto problémom:

 • Znížená pohyblivosť alebo bolesť pohybového aparátu,
 • tvorba vrások,
 • tráviace ťažkosti,
 • suchá a popraskaná pokožka,
 • štiepenie nechtov,
 • vypadávanie vlasov a slabé vlasy.

MSM účinky – na zdravie i krásu

 1. Zmierňuje bolesti kĺbov a pohybového aparátu

MSM je úžasný pomocník pri bolestiach kolien, chrbta či iných kĺbov, čím zároveň skvalitňuje celkový život. V momente, keď začnete cítiť bolesť pri akomkoľvek pohybe, obmedzíte ho. A prichádza začarovaný kruh – pre telo je nedostatok pohybu cesta k nespočetnému množstvu zdravotných problémov.

 1. Má protizápalové účinky

MSM v tele pomáha blokovať zápaly a zápalové procesy. Má schopnosť posilňovať a aktivizovať hormón kortizol, ktorý v tele pôsobí aj protizápalovo.

 1. Urýchľuje regeneráciu po tréningu a zmierňuje svalovicu

Po náročnom cvičení sa v tele zvyšuje oxidačný stres a dochádza k poškodeniu svalových buniek. To následne vedie ku svalovici. MSM ale dokáže znižovať oxidačný stres, preto ho športovci využívajú na rýchlejšiu regeneráciu.

 1. Zmierňuje príznaky alergie

Alergické reakcie ako slzenie očí, kýchanie, upchatý nos či svrbenie sú reakcie na zápalové látky, ktoré sa v tele množia pri vystavení sa alergénom (peľ, prach,…). MSM znižuje v tele zápal, tým pádom dokáže eliminovať aj nepríjemné alergické reakcie.

 1. Pokožka bez vrások, pevné vlasy aj nechty

MSM podporuje tvorbu kolagénu a keratínu, tým pádom výborne pôsobí na zdravie vlasov a nechtov, ktoré sú pevné a nelámu sa.

Okrem týchto účinkov má MSM mnoho ďalších výhod – zmierňuje príznaky ženského PMS, pomáha hojiť rany, pôsobí blahodarne na suchú pokožku, detoxikuje organizmus, pôsobí ako bielidlo na zuby, eliminuje zápaly a krvácanie ďasien a dokonca môže potláčať chrápanie.

Beauty tip – Pleťová maska s MSM

Vyskúšajte si vyrobiť prírodnú výživu pre vašu pleť. Táto maska posilnená o MSM, teda organickú síru, vašu pleť hydratuje, vyživí ju a zanechá ju krásne jemnú a hebkú.

Príprava je veľmi jednoduchá. Budete potrebovať:

 • ½ avokáda
 • 1 ČL medu
 • 1 ČL citrónovej šťavy
 • 1 bielok
 • 1 PL bieleho jogurtu
 • 2 kapsulky práškového MSM

Všetko spolu zmiešajte a napokon do zmesi vysypte 2 kapsule práškového MSM a naneste na tvár. Nechajte pôsobiť 20 minút a opláchnite. Pre najlepší výsledok opakujte kúru aspoň raz týždenne.