Používate žehličku LEN na žehlenie bielizne? Robíte chybu!

Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, žehlička ani zďaleka nie je vhodná len na žehlenie čistej bielizne. Vo vašej domácnosti pre ňu nájdete množstvo ďalších využití a úloh, s ktorými vám práve žehlička hravo pomôže. Prečítajte si, čo všetko dokáže:

Odstráni preliačiny a jamky na nábytku

Pri sťahovaní, prekladaní alebo jednoducho každodennom používaní sa drevený nábytok môže poškodiť. Drobné ale aj väčšie preliačiny, či iné kazy krásy vám pomôže odstrániť práve žehlička. Stačí, ak na poškodené miesto nalejete menšie množstvo vody, prikryjete uterákom alebo handrou a po tomto mieste prechádzate žehličkou tak, že robíte krúživé pohyby. Žehlička musí byť nastavená na najvyšší výkon. Keď ju z miesta odložíte, jamky a preliačiny sú razom minulosťou. Detailný postup nájdete TU.

Odtlačky na koberci? Žiaden problém!

Poznáte to, chcete premiestniť konferenčný stolík alebo komodu, avšak na mieste, kde predtým stála ostali  nepekné odtlačky vtlačené do štruktúry koberca. Najjednoduchší spôsob ako ich odstrániť, je dať na túto oblasť  vlhkú handričku, nastaviť žehličku na najvyšší stupeň a cez miesto prechádzať po dobu 30 sekúnd. Potom stačí vlákna nadvihnúť prstami alebo starou zubnou kefkou.

Odstráni jamky na drevenej podlahe

Podobne ako v prípade nábytku, vám žehlička môže poslúžiť aj v prípade jamiek či preliačín na drevenej podlahe. Jamku alebo preliačinu navlhčte trochou vody a miesto prikryte navlhčenou papierovou utierkou. Nastavte žehličku na najvyšší stupeň a prechádzajte cez toto miesto krúživými pohybmi. Miesto priebežne kontrolujte, aby ste sa uistili, že jamka alebo preliačina postupne miznú. Majte však na pamäti, že každý druh dreva môže reagovať inak. Preto odporúčame najskôr metódu vyskúšať na  menej viditeľnom mieste.

Odstráni vosk z kobercov a obrusov

Ak máte radi pokojné večery pri sviečkach, určite poznáte situáciu, kedy sa vám vosk nedopatrením dostal napríklad na koberec alebo obrus. Odstrániť vosk z takýchto povrchov býva poriadne ťažkým orieškom – teda v prípade, že nemáte poruke žehličku. Najskôr je potrebné nechať vosk celkom vyschnúť. Potom sa pokúste zoškrabať čo najviac vosku pomocou noža. Následne preložte cez miesto s voskom papierovú utierku a jednoducho zapnite žehličku  (na nízku teplotu). Jemne žehličkou prechádzajte cez znečistené miesto. Žehlička spôsobí, že vosk sa z koberca nasaje do papierového obrúska.

Odstráni biele stopy zo stola

Tiež ste už kvôli nepozornosti položili na drevený stôl horúcu šálku čaju alebo nebodaj hrniec priamo zo sporáka? Nepeknou pamiatkou po takomto počínaní sú biele škvrny od tepla, ktoré na povrchu stola doslova kričia. Aj s ich odstránením vám pomôže žehlička. Cez škvrnu prehodte tenký uterák alebo handričku. Potom nastavte žehličku na strednú teplotu s funkciou pary. prechádzajte žehličkou poškodeným miestom tak, že naň zároveň vyvíjate mierny tlak po dobu 10-15 sekúnd. Potom skontrolujte či je škvrna celkom odstránená, alebo či postup treba zopakovať.

Uchováva kvety a rastliny krásne dlhé roky

Ak chcete uchovať drahocenné kytice kvetov alebo kúsok jesenného lístia, pomôže vám v tom opäť žehlička. Najskôr vložte rastlinu medzi dva listy voskovaného papiera a zaťažte knihou, aby sa kvety vo vnútri vyrovnali. Kým budete čakať, odstránte zo žehličky vešetku vodu – vodná para by mohla výsledok poškodiť. Následne odstránte ťažisko, preložte na voskový papier papierovú utierku a jemne tlačte žehličkou na povrch. Tento proces kvety zapečatí a uchová ich v rovnakom stave po nadchádzajúce roky.

Uchráni oblečenie pred škvrnami od potu

Možno to znie neuveriteľne, ale žehlička vám dokáže pomôcť aj s nepríjemnými škvrnami od potu na oblečení. Stačí, ak pred žehlením poprášite vnútornú stranu tých miesta na oblečení, na ktorých sa škvrny od potu zvyknú objavovať (miesta v podpazuší, na krku), detským púdrom. Potom oblečenie stačí prežehliť ako obyčajne. Týmto postupom sa vytvorí akási bariéra medzi pokožkou a vláknami odevu. Tento spôsob funguje vynikajúco najmä na bielych košeliach, na ktorých sú škvrny od potu najviditeľnejšie.

Nahradí šijací stroj

Ak potrebujete rýchlo spraviť lem na záclone alebo na nohaviciach, nemusíte vôbec zapínať šijací stroj. Stačí, ak máte doma obojstrannú lepiacu pásku na textil a žehličku. Aplikujte pásku na požadované miesto na odeve, prekryte druhou časťou látky a zažehlite. Je to skvelý „last minute“ spôsob ako ušetriť čas potrebný na šitie a dosiahnuť perfektný výsledok.

Foto: reprofoto stitchnfix

Text: yahoo

Dnes najobľúbenejšie