Používate majonézu len ako prísadu do jedál? Toto by ste o nej mali vedieť!

Majonéza ani zďaleka nepatrí len do kuchyne. S týmto všetkým vám môže pomôcť.

Verte alebo nie, majonéza nemá svoje miesto len v obľúbených krémových šalátoch alebo sendvičoch. Málokto vie, že jej využitie ďaleko presahuje prípravu jedál a priestory našej kuchyne. Pomôže napríklad v starostlivosti o rastliny, postará sa o váš nábytok a prospeje aj kráse.

Perfektná maska na vlasy

Majonéza prospieva vlasom a jej zloženie dokáže dodať hrive jemnosť a poradí si aj s tými najnepoddajnejšími vlasmi. Rozhodne stojí za to vyskúšať vyživujúci balzám z majonézy. Na mokré vlasy naneste cca 1 lyžicu majonézy a rozotrite po celej dĺžke vlasov. Potom vlasy zabaľte a nechajte hodinu pôsobiť. Následne umyte vlasy detským šampónom a nechajte prirodzene vyschnúť.

Vlasy budú krásne jemné, uhladené a hladké.

Zjemní problematické miesta na pokožke

Miesta ako lakte, kolená či ruky si zasluhujú špeciálnu starostlivosť. Často sa stáva, že aj napriek pravidelnému používaniu hydratačných prípravkov sú tieto miesta suché a drsné.

Naneste na problematické oblasti pokožky majonézu, rozotrite ako bežný krém, nechajte pôsobiť 10-15 minút a potom zotrite s vlhkým uterákom. Následne použite bežný hydratačný krém.

Rovnako ako v prípade vlasov aj pokiaľ ide o pokožku, majonéza drsné miesta výrazne zjemní.

Zlikviduje vši

Ak sa v domácnosti objavia vši, vždy ide o poriadnu nepríjemnosť. Netreba však zúfať ani v prípade, že práve nemáte poruke prostriedok na ich odstránenie z obchodu. Pomôže vám majonéza. Vmasírujte majonézu do vlasov a na noc zabaľte vlasy do fólie alebo obyčajnej čapice na kúpanie. Je to celkom bezpečný a účinný spôsob ako sa nepríjemných zvieratiek zbaviť. Ráno ich jednoducho vyčešete z vlasov. Ak je to potrebné, postup zopakujte o 7-10 dní.

Krásne listy izbových rastlín

Ak sú listy na vašich rastlinách matné a bez života, nebojte sa siahnuť po majonéze. Rozotrite malé množstvo majonézy po povrchu listov a zotrite čistou handričkou. Rastliny získajú čistý a žiarivý vzhľad.

Odstráni drobné praskliny na drevenom nábytku

Drobné praskliny na drevenom nábytku zvládnete pomocou majonézy. Naneste ju na poškodené miesta a krúživými pohybmi rozotierajte, aby sa majonéza dostala do vnútra prasklín. Potom povrch nábytku pretrite suchou utierkou,a by ste odstránili zvyšky majonézy. Ako to funguje? Zložky, ktoré majonéza obsahuje – oleje a proteíny sa postupne uvoľnia do štruktúry dreva a to sa roztiahne tak, že praskliny prestanú byť viditeľné.

Odstránia zvyšky lepidla z nábytku

Ak vás už omrzeli staré nálepky na nábytku a radi by ste ich odstránili, pravdepodobne sa budete musieť vysporiadať s nepeknými zvyškami lepidla. Naneste na zvyšky lepidla majonézu, vyčistite drsnejšiu stranou hubky a zotrite. Zvyšky lepidla sú preč a povrch nábytku ostane lesklý.

Prvá pomoc pri spálenej pokožke od slnka

Počas leta sa radi vystavujeme teplým lúčom slnka. Ak to so opaľovaním preženieme, musíme sa vysporiadať s bolestivými následkami v podobe spálenej kože. Ak nemáte poruke prípravky s obsahom Aloe Vera, siahnite po obyčajnej majonéze. Naneste ju na spálené miesta na pokožke a nechajte pôsobiť. Majonéza zabezpečí hydratáciu, pokožku príjemne ochladí a pomôže k rýchlejšiemu hojeniu.

Posilní nechty

Sú vaše nechty rozštiepená a poškodené? Jednoduchá a rýchla cesta k ich korekcii je ukrytá v majonéze. Naneste si na každý necht dostatočné množstvo majonézy, rozotrite a nechajte pôsobiť 5 minút. Potom jednoducho umyte teplou vodou. Nechty sa pravidelným používaním tejto kúry posilnia a spevnia.

Odstránia stopy od pasteliek

Považujú vaše deti za maliarske plátno všetky povrchy vo vašom byte? V tom prípade ste si už určite našli umelecké kreácie na nábytku či podlahe. Naneste majonézu na pokreslené miesta rozotrite a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Zotrieme vlhkou handričkou a stopy od pasteliek sú preč.

Dokonalé leštidlo na drahé povrchy

Ak hráte na klavíri, určite viete, že klávesy tohto hudobného nástroja je potrebné pravidelne čistiť. Kedže ide o špecifický povrch (často vyrobený napríklad zo slonoviny, najmä v prípade nástrojov)  na jeho čistenie si často musíme zaobstarať veľmi špeciálne prostriedky. Majonéza ich však dokonale nahradí. Jej zloženie obsahujúce vajcia-olej a ocot sú zároveň perfektným prírodným čističom, šetrným aj k tým najdrahším materiálom.

Stačí, aby ste naniesli trochu majonézy na povrch jednotlivých klávesov, nechali pôsobiť 5 minút a potom jednoducho zotreli čistou handričkou s mikrovláknami. Povrch bude žiariť ako nový.

Dnes najobľúbenejšie