Použité riadové hubky viac nevyhadzujte: Sú fantastickým pomocníkom pre rastliny v kvetináči, aj pri pestovaní sadeníc zo semien!

Riadové hubky sa využívajú na umývanie riadu asi v každej domácnosti. Nikdy by nám však nenapadlo, že sa dajú skvele využiť aj v záhrade. Tento mladík z youtube ukázal novú metódu pestovania sadeníc zo semien, pri ktorej využil práve použité hubky.

Použitá špongia má pre vaše rastliny hodnotu zlata. Hoci celkovo sú hubky pre prírodu záťažou a rozkladajú sa niekoľko rokov, pri pestovaní sú veľmi šikovnými pomocníkmi. O dôvod viac, aby ste ich hneď nevyhodili.

Hubka do kvetináčov

1. Hubky si najskôr musíme dôkladne dezinfikovať. Napustite si do lavóra vodu a pridajte pár kvapiek bielidla. Do tohto roztoku namočte hubky.

Nechajte ich namočené aspoň hodinu, potom poriadne vyžmýkajte a niekoľkokrát prepláchnite.

2. Vydezinfikovanú hubku si nastrihajte na malé kúsky.

...

3. Substrát zmiešajte s perlitom a primiešajte doňho nastrihanú hubku.

4. Takto pripravený substrát naplňte asi do 1/2 kvetináča.

Potom zasypte už len zeminou s perlitom.

V takto pripravenom kvetináči si udržia rastliny oveľa dlhšie vlhkosť, takže je to ideálne riešenie pre rastliny, ktoré majú v obľube vlhkú pôdu. Výhodou hubky v kvetináči je aj to, že pôda nie je blatovitá a premokrená, pretože hubka nasiakne prebytočnú vlhkosť a uvoľňuje ju postupne. Takto bude mať rastlina vždy správne množstvo vlhkosti.

Hubka ako klíčidlo na semená

1. Cez stred hubky nastrihneme drážku od jedného okraja k druhému.

2. Do tejto drážky následne nasypeme semienka.

3. Hubku navlhčíme a za pár týždňov sa objavia malé sadeničky.

Prajeme veľa šťastia!

Video návod: