Potrebujte len 20 minút: Vyrobte si domáci jablčný ocot do kuchyne, pre zdravie aj na chudnutie!

Jablčný ocot nie je ani zďaleka len tak obyčajnou potravinou. Je vynikajúcim pomocníkom v domácnosti, v kuchyni ale aj pre naše zdravie. Neváhate a vyrobte si ho aj doma. Je to jednoduché a potrebujete len 20 minút času!

Jablčný ocot nie je ani zďaleka len tak obyčajnou potravinou. Je vynikajúcim pomocníkom v domácnosti, v kuchyni ale aj pre naše zdravie. Neváhate a vyrobte si ho aj doma. Je to jednoduché a potrebujete len 20 minút času!

Potrebujeme:

1 kg jabĺk

3 l vody

Postup:

Jablká si umyjeme a očistíme (odstránime však len stonky a prípadné nahnité časti, jadierka aj šupku ponecháme).

aid1351059-900px-make-apple-cider-vinegar-step-2

Takto pripravené jablká nastrúhame na hrubom strúhadle.

...

Strúhané jablká vložíme do väčšieho pohára na zaváranie (cca 4-litrového).

Zalejeme studenou vodou tak, aby siahala 5 cm od vrchného okraja fľaše (pokojne si to odmerajte, ja to tak robím tiež. Mám tak istotu, že voda počas kvasenia nevytečie von z pohára).

Prikryjeme plytkým tanierom a necháme v kuchyni 10 dní kvasiť. Každý deň premiešame obsah pohára dlhou lyžicou – premiešame aspoň 2x za deň.

Postupne uvidíte, ako sa jablká oddelili od tekutiny.

Po desiatich dňoch šťavu scedíme a aj zo strúhaných jabĺk vytlačíme čo najviac šťavy. Jablká vyhodíme do kompostu. Šťavu prelejeme späť do pohára, prikryjeme opäť tanierom a preložíme do pivnice, alebo komory – na chladné miesto. Necháme 20 dní odstáť. Počas tohto obdobia však tekutinu nemiešame ani neodkrývame.

Po 20 dňoch scedíme tekutinu cez gázu, prelejeme do sklenených fliaš a vložíme do chladničky.

Jablčný ocot je hotový. :-)

dsc03117

Na čo všetko, je jablčný ocot dobrý?

Na chudnutie

Lyžica jablčného octu má pozitívny vplyv na metabolizmus a trávenie. Práve preto je jablčný ocot veľmi dobrým pomocníkom v boji proti nadbytočným kilogramov a navyše, nemá vedľajšie účinky ako tabletky na chudnutie z lekárne.

Utlmí bolesť v hrdle

0001_Layer-Comp-26-600x600

Jablčný ocot má silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré vám pomôžu v prípade, že sa ozývajú nepríjemné bolesti hrdla. Stačí, ak zmiešate 1 diel octu, 1 diel vody a kloktáte 3-5 minút. Zmes zničí baktérie a zabráni tomu, aby sa infekcia rozširovala.

Uľaví od pálenia záhy

0003_Layer-Comp-46-600x600

Mnohí ľudia sa na jablčný ocot spoliehajú aj v prípade, že ich po ťažkom jedle trápi pálenie záhy. Jablčný ocot pomôže vyrovnať pH v žalúdku a rýchlejšie spracovať potravu a zabraňuje tak refluxu. Dajte si po jedle 1 šálku vody zmiešanú s 1 lyžičkou jablčného octu.

Pomôže s upchatým nosom

0008_Layer-Comp-94-600x600

Jablčný ocot môžete použiť aj ako účinný prostriedok na liečbu infekcie prínosových dutín. Obsah vitamínov skupiny B, E, vápnika, draslíka a horčíka pomáha upokojiť príznaky alergií a prechladnutia. Vďaka vysokému pH tiež pomáha uvoľňovať hlien. Pri problémoch s upchatým nosom vyskúšajte 1 lyžičku jablčného octu zmiešať s pohárom vody a vypiť.

Zbaví vás lupín

0005_Layer-Comp-66-600x600

Jablčný ocot pomôže aj v boji proti lupinám. Vysoká hladina kyslosti octu vyrovná pH na pokožke hlavy a zabráni ďalšiemu rastu kvasiniek a baktérií. Zmiešajte ¼ šálky jablčného octu a ¼ šálky vody, prelejte do fľaše s rozprašovačom, nastriekajte na korienky vlasov a pokožku hlavy a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom umyte ako zvyčajne

Pomôže s nafukovaním a plynatosťou

0007_Layer-Comp-85-600x600

Jablčný ocot pomôže pri nepríjemných tráviacich ťažkostiach, ktoré spôsobujú nafukovanie a plynatosť. Pred jedlom vypite pohár vody s 1 lyžicou jablčného octu. Tento prípravok podporuje trávenie a aktivizuje metabolické procesy, ktoré sa starajú o efektívne spracovanie potravy bez spomínaných nepríjemných vedľajších efektov.

Nočné kŕče v nohách

0000_Layer-Comp-17-600x600

Neutralizuje zápach vo vašom domove

Nabudúce, keď budete chcieť kupovať drahý osviežovať vzduchu do vášho domu, spomeňte si na jablčný ocot. Dokáže totiž účinne neutralizovať nepríjemný zápach a na rozdiel od osviežovačov z obchodu vás z neho rozhodne nerozbolí hlava. Zmiešajte 1 diel octu s 1 dielom vody a prelejte do fľaše s rozprašovačom. Tento roztok odstráni nepríjemný zápach.

Netoxický univerzálny čistič

0013_Layer-Comp-14-600x600

Nefiltrovaný jablčný ocot dokáže zničiť baktérie a perfektne vyčistiť rôzne povrchy vo  vašom byte. Je vynikajúci napríklad na leštenie dreveného nábytku, ale vynikajúco sa hodí aj do kúpelne. kde nielen vráti lesk a zároveň účinne zničí baktérie. Zmiešajte 1 diel octu s 1 dielom vody a používajte ako bežný čistiaci prostriedok.

Uvoľní upchatý odtok

0012_Layer-Comp-13-600x600

Ak máte problém s odtokom v kúpeľni alebo kuchyni, nemusíte hneď siahať po agresívnych chemikáliách. Nasypte do odtoku ½ šálky jedlej sódy a zalejte 1 šálkou jablčného octu. Vytvoríte tak bublajúci vulkán, ktorý rozpustí nečistoty, mastnotu a spriechodní upchatý odtok.

Odstráni pleseň

0010_Layer-Comp-111-600x600

Nefiltrovaný ocot je účinný netoxický bojovník proti plesni. Umyte vnútro práčky a gumové tesnenie octom a tiež ho použite pri pláchaní -nalejte do práčky 1 šálku octu. Rovnako pomôže s plesňou na sprchovom závese alebo tesneniach na vani či sprchovom kúte.

Prádlo rovné aj bez žehlenia

0014_Layer-Comp-15-600x600

Nemáte poruke žehličku a potrebujete rýchlo vyrovnať záhyby na vašom oblečení? Vo fľaši s rozprašovačom zmiešajte 1 diel octu a 3 diely vody. Nastriekajte na oblečenie a nechajte voľne uschnúť. Oblečenie bude po uschnutí bez záhybov.

Zničí burinu

Jablčný ocot môžete skvele využiť aj vo svojej záhrade a to najmä v boji proti burine. Zmiešajte 2 diely jablčného octu s 1 dielom vody, prelejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte burinu.