Vošky a roztoče to likviduje na počkanie: Uhorky, rajčiny aj ríbezle boli zamorené voškami, toto na ne zabralo hneď!

Vošky sú jedným z najhorších škodcov pre uhorky, paradajky, ríbezle a taj kvety. Sú schopné rýchlo zničiť všetku vašu prácu v záhrade – doslova vysajú rastlinu a tá namiesto produkcie plodov zahynie. U mňa na záhrade platí, že tam kde sú mravce, tam sú aj vošky a tento rok je mravcov plná záhrada, tak si asi viete predstaviť, ako je to s voškami. Ja na ne používam túto metódu a zatiaľ mi zachránila všetky rastliny, na ktoré sme ju použili.

Ako na to?

Aby sme sa zbavili vošiek na zelenine a ovocí, ptorebujeme len tri veci – vodu, ocot a saponát. Saponát slúži na to, aby sa zmes udržala na listoch. Ak sa bojíte obyčajného saponátu, pokojne môžete siahnuť po ekologickej verzii z obchodu. Prípadne skúste nastrúhať a rozpustiť obyčajné jadrové mydlo na pranie.

Na 1 liter vody som dal 8 lyžičiek bežného 9% octu. Pridal som asi dve-3 lyžice saponátu (od oka). Všetko sa premieša a naleje do postrekovača. Potom už len dobre postriekať – hlavne napadnuté listy z oboch strán. To je všetko, vošky nemajú šancu. Mne to na vošky zabralo po prvom postriekaní, ak ich náhodou ešte niekedy uvidíte, po 4 dňoch postrek zopakujte.

Ďalšie postreky proti voškám, ktoré máte odskúšané!

Cesnakový postrek

prísady

 • 1 liter vody
 • 4 alebo 5 strúčikov cesnaku

Príprava a aplikácia

 1. Nakrájajte strúčiky cesnaku na veľmi malé kúsky alebo ich trochu roztlačte.
 2. Nalejte vodu do hrnca a pridajte cesnak.
 3. Nádobu zakryte bavlnenou handričkou a nechajte odpočinúť 24 hodín.
 4. Po tejto dobe, odkryte hrniec a dajte ho na oheň, nechajte na nízkej teplote variť 20 minút.
 5. Potom zložte nádobu z ohňa, nechajte ju vychladnúť a sceďte, aby zostala len  kvapalina.
 6. Výslednú kvapalinu pridajte do veľkej fľaše s rozprašovačom.
 7. Keď už nie je roztok horúci, môžete použiť cesnakovú infúziu na odstránenie vošiek z vašich rastlín.
 8. Musíte postrek používať asi 5 dní, ale na citlivejších rastlinách by sa nemal používať viac dní v rade. Odporúča sa, aby ste ho používali, keď slnko zapadne, aby sa zabránilo poškodeniu zmáčanej rastliny priamym slnečným svetlom.
Domáce prostriedky proti vošky - Ako odstrániť vošky s cesnakom: ideálny pre zelené, čierne a biele vošky

Ako používať žihľavu proti voškám

Ak máte na dvore žihľavu, máte šťastie, pretože aróma a látky, ktoré  táto rastlina obsahuje, sú ideálne na prirodzené odstránenie vošiek. Takto pripravíte žihľavovoý výluh na odstránenie vošiek jednoduchým spôsobom:

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 1. Natrhajte si väčšiu kopu žihľavy
 2. Množstvo vody bude závisieť len od toho, koľko budete potrebovať, ale ste žihľavu zaliali, odporúčame 1,5 až 2 litrov vody.
 3. Nechajte jeden deň lúhovať.
 4. Potom tekutinu sceďte, nalejte do fľaše s rozprašovačom .
 5. Nastriekajte na svoje rastliny a uvidíte, ako vošky rýchlo zmiznú.

Ako odstrániť vošky s tabakom

Tabak je jedným z najlepších domácich prostriedkov na vošky, ktoré robia paseku na ružových kríkoch, ovocných stromoch, alebo akýchkoľvek iných rastlinách či stromoch. Dôvodom je, že látky, ktoré obsahuje, ako napríklad nikotín, sú toxické pre tento hmyz.

Všetko, čo musíte urobiť je zaliať tabak vodou a nechať lúhovať čo najdlhšie. Potom scedíme a striekame na napadnuté rastliny pokojne aj 15 dní po sebe, alebo tak dlho, kým vošky nezmiznú. Striekame až po zotmení, ako aj v predošlých prípadoch.

Domáce prostriedky proti vošky - Ako odstrániť vošky s tabakom