Prečo je dobré vložiť mydlo pod posteľnú plachtu? Možno sa s týmto problémom pasujete aj vy!

Zdá sa vám tento nápad pritiahnutý na vlasy? Počkajte, až zistíte na čo v skutočnosti slúži!

Ak ste sa niekedy v noci prebudili na nepríjemné a silné kŕče v nohách, určite nám dáte za pravdu, že ide o veľmi nepríjemnú skúsenosť. Kedže sa nepríjemné kŕče zvyknú objavovať uprostred noci často nevieme ako zareagovať a intenzívnu bolesť musíme jednoducho pretrpieť. V prípade kŕču ide o náhle stiahnutie a zhrubnutie svalu a najrýchlejšiu cestou ako ho zažehnať je sval pomaly natiahnuť. Ešte účinnejšie je však vedieť ako kŕčom efektívne predchádzať!

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_1-600x600

Kŕče v nohách sú následkom náhleho bolestivého stiahnutia a zhrubnutia svalov, ktoré sa objavujú predovšetkým v lýtku, spodnej strane stehien a v chodidlách. Bolesti sa často objavujú v noci a mnohí ľudia ich cez deň vôbec nepociťujú.

Najčastejšie príčiny, prečo kŕče vznikajú!

Dehydratácia

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_4-600x600

Nedostatočný pitný režim alebo nadmerné potenie sa, pri ktorom strácame významnú časť tekutín. Vďaka vyplavovaniu či nedostatočnému príjmu tekutín nemá naše telo ani dostatok elektrolytov – látok, ktoré sú zodpovedné za kontrolu svalových kontrakcií a impulzov. Nedostatok elektrolytov sa môže prejaviť práve nepríjemnými bolestivými kŕčmi.

Chlad

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_5-600x600

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pre spánkový cyklus je najvhodnejšia nižšia teplota, ako tá, v ktorej sa zdržiavame počas dňa. Ak však spíme v prievane s otvorenými oknami alebo si postíme klimatizáciu či ventilátor, mali by sme sa vždy uistiť, že naše nohy sú prikryté. Nie je síce celkom jasné, prečo práve chlad a prievan spôsobujú kŕče, ale pravdepodobne ide o dôsledok stuhnutia niektorých svalových partií v dôsledku chladu a následného prudšieho pohybu alebo nočného zašklbu.

Zamestnanie

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_3-600x600

Ak ste vo svojom zamestnaní celý deň na nohách v určitej polohe alebo prenášate ťažšie predmety, kŕče sa u vás objavia s väčšou pravdepodobnosťou. Vyvíjanie tlaku na rovnaké svalové partie počas dlhšieho obdobia sa prejaví kŕčmi, ktoré však prichádzajú až v počas hlbšieho uvoľnenia svalov – teda počas noci. Z pohľadu možného výskytu kŕčov je tiež nevhodné dlhé státie či chodenie vo vysokých podpätkoch.

Cvičenie

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_2-600x600

Je pochopiteľné, že cvičenie môže spôsobiť svalové kŕče, prichádzajúce najmä v nočných hodinách. Cvičenie v dlhodobom horizonte je veľmi prospešné, pretože vedie k budovaniu svalovej hmoty a znižuje riziko výskytu kŕčov. V hodinách, ktoré prichádzajú po cvičení je však telo na kŕče paradoxne náchylnejšie kvôli svalovému vyčerpaniu alebo presilení.

Ako predísť nočným kŕčom?

Mydlo v posteli

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_9-600x600

Ide o niečo ako medicínsku mystériu, no mnohí ľudia tvrdia, že tento nevšedný zvyk im zabezpečuje pokojný spánok bez kŕčov. Mydlo by sa malo vkladať medzi plachtu a matrac blízko k nohám. Mnohí ľudia si myslia, že ide o placebo efekt, iní zas nedajú na tento zvláštny rituál dopustiť. Dokonca mydlo vraj pomôže so syndrómom nepokojných nôh. Hoci sa nešpecifikuje druh mydla ani značka, my odporúčame vsadiť na Marseillské alebo levanduľové mydlá, ktoré sú známe uvoľňujúcimi účinkami.

Teplá sprcha a kúpeľ so soľou

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_6-600x600

V prípade teplej sprchy je jej vplyv v boji kŕčom odôvodnený a vysvetliteľný. Zahriatie je pre svaly dôležitý nie len z pohľadu účinného uvoľnenia, ale aj pre lepšiu funkčnosť a dynamiku. Dobré je teplú sprchu doplniť aj jemnou masážou. Okrem sprchy je tiež overeným riešením dopriať si relaxačnú kúpeľ s epsomskou soľou, ktorá je zdrojom potrebných minerálov pre svaly. Do vane pridajte 2 – 3 šálky epsomskej soli.

Nakladaná zelenina

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_7-600x600

Predovšetkým šťava z nakladanej zeleniny je veľmi dobrým bojovníkom proti svalovým kŕčom. Najlepšia je samozrejme domáca nakladaná zelenina a to pre kombináciu soli, octu a cukru. Práve tie dokážu rýchlo doplniť látky, ktoré pri námahe strácame zo svalov. Ich nedostatok sa môže prejaviť práve bolestivými kŕčmi. Môže ísť o rýchly spôsob ako spotrebované stopové prvky doplniť a zlepšiť kontrolu nad svojimi svalmi.

Banán

embeddedIMG_WhyYouGetLegCramps_850px_8-600x600

Zázračný pomocník, ktorý pomôže účinne predchádzať kŕčom. Tieto chutné ovocné plody sú plné draslíka, potrebného pre správnu funkciu svalov a budovanie svalovej hmoty bez bolesti. Neváhajte toto ovocie zaradiť do vášho jedálnička predovšetkým ak športujete alebo máte fyzicky náročné povolanie.