Všetci vieme, na čo je dobrá v kuchyni: Mali by ste vedieť, aké zázraky dokáže jedlá sóda v záhrade!

Ukážeme vám sódu v trochu inom svetle - ako perfektnú pomôcku pre každého pestovateľa. Naučte sa, ako pežnú prísadu z kuchyne využiť v záhrade či pri izbových rastlinách.

O jedlej sóde a jej úžasných účinkoch sa hovorí najmä v súvislosti s udržiavaním čistoty. Prírodný čistiť z jedlej sódy vyčistí rúru aj vodný kameň v kúpeľni a tablety z tejto prísady sú perfektné napríklad aj do umývačky riadu. Teraz vám však ukážeme sódu v trochu inom svetle – ako perfektnú pomôcku pre každého pestovateľa. Naučte sa, ako pežnú prísadu z kuchyne využiť v záhrade či pri izbových rastlinách.

Životabudič pre vaše rastliny

V dvoch litroch vlažnej vody rozmiešajte 1 lyžicu jedlej sódy. Touto zmesou zalejte raz za čas rastliny ako plamienok, stračonôžka alebo klinček. Pre tieto rastliny je zmes sódy a vody doslova životabudičom.

Jednoduchý test pôdy

Ak chcete zistiť, či máte v záhrade kyslú pôdu, použite jednoduchý test so sódou. Pôdu mierne zavlažte vodou a posypte sódou. Ak uvidíte, že pôda „bublinkuje“, je to znakom, že je kyslá.

 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pre krásne muškáty

Muškáty aj begónie potrebujú zásadité pH pôdy. Práve preto im prospeje zálievka s obsahom jedlej sódy. Tá vytvorí v pôde ideálne podmienky na pestovanie týchto okrasných rastlín. Zálievku s obsahom sódy aplikujte na pôdu okolo rastlín.

Proti slimákom a mravcom

Ak budete na jar a v lete riešiť problém s otravnými slimákmi a mravcami, ktoré nivočia vašu úrodu, tento trik si rozhodne zapamätajte. Okolo záhonov rozprášte jedlú sódu. Vytvoríte tak prirodzenú bariéru, cez ktorú škodci neprejdú. Prípadne môžete slimáky sódou priamo posypať. Sóda ich okamžite vysuší.

Zbaví rastliny plesní

Vyrobte si jednoduchý domáci fungicíd. Je to skutočne jednoduché, potrebujete len vodu (3litre) a jedlú sódu (4 lyžice). Zmiešajte a aplikujte pomocou rozprašovača na postihnuté miesta.

Výživa pre ruže

Jedlá sóda zabezpečí výživu pre vaše ruže. Zmiešajte 1 lyžicu jedlej sódy s ½ lyžice amoniaku a 1 lyžicou soli. Túto zmes rozmiešame v 3 litroch vody. Týmto roztokom zalievame ruže 1 x za 14 dní. Budú rásť a kvitnúť do krásy

Zatočí s burinou

Otravuje vás burina, ktorá prerastá cez chodník či zámkovú dlažbu? Spoľahlivo ju spálite pomocou jedlej sódy. Zmiešajte 3-4 lyžice jedlej sódy s jedným litrom vody a aplikujte priamo na burinu na chodníku. Neodporúčame týmto spôsobom likvidovať burinu v záhone, môžete totiž poškodiť aj vaše rastliny.

Paradajky budú sladšie

Ak chcete, aby vaše mali vaše paradajky sladšiu chuť, posypte pôdu okolo paradajok sódou. Ich chuť bude lepšia.

Kvety vo váze vydržia dlhšie

Dostali ste rezané kvety a chcete, aby vydržali čo najdlhšie: Do vázy s vodou nasypte ½ lyžičky jedlej sódy. Kvety vydržia v perfektnom stave omnoho dlhšie.