Porovnanie najbežnejších strešných krytín

Strešná krytina výrazne ovplyvňuje ochranu strechy, vzhľad a samozrejme aj cenu stavebných úprav. Podľa čoho by ste sa mali pri výbere strechy orientovať a aké sú základné rozdiely medzi rôznymi typmi?

Pokládka novej strechy

Novú strechu si niektorí riešia svojpomocne, iní cez stavebnú firmu. V oboch prípadoch je veľmi dôležité si ujasniť, akú krytinu použijete a aký máte rozpočet, a dodržať správny technologický postup pokládky. Vzhľadom na pohyb vo výškach je nutné dbať tiež na bezpečnostné opatrenia a používať ochranné prostriedky proti pádu.

Porovnanie strešných krytín: Cena, životnosť, technické parametre

Nasledujúce porovnanie slúži iba na základnú orientáciu na trhu so strešnými krytinami – medzi jednotlivými výrobcami sú veľké rozdiely v kvalite aj v cene.

Pálená šridla je najpoužívanejšou strešnou krytinou. K jej základným vlastnostiam patrí odolnosť voči mechanickému poškodeniu, usadzovaniu nečistôt a až storočná trvanlivosť. Odolnosť voči poveternostným podmienkam je možné ovplyvniť povrchovou úpravou (engoba či glazúra).

Cena: cca 12–24 eur/m2

Životnosť: min. 50 rokov

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vhodná pre sklon strechy 22 ° a viac

Betónová šridla oproti tej pálenej nesaje toľko vody a má zvýšenú odolnoť voči mrazu. Vydrží tiež veľké zaťaženie a nepraská ani pod ťažkou vrstvou snehu. Je však zo všetkých typov najťažšia a preto nie je vhodná na strechy s nízkou nosnosťou. Spomedzi najbežnejších krytín predstavuje najnižšiu záťaž na životné prostredie.

Cena: cca 8–16 eur/m2

Životnosť: min. 50 rokov

Vhodná pre sklon strechy 17 ° a viac

Plechová krytina poskytuje kvalitnú ochranu strechy, ale počítajte s jej údržbou v podobe opakovaného natierania (ak nepoužijete plech s dostatočnou povrchovou úpravou). Plech je veľmi ľahký a je možné ho použiť aj na strechy s malou nosnosťou, navyše sa ľahko inštaluje.

Cena: cca 6–20 eur/m2

Životnosť: min. 35 rokov

Vhodná pre sklon strechy 5 ° a viac

Vláknocementová krytina je vyrobená zo zmesy cementu, buničiny a umelých vlákien. Je moderná a je neškodlivou obdobou kedysi obľúbeného eternitu.

Cena: cca 12–24 eur/m2

Životnosť: min. 15 rokov

Vhodná pre sklon strechy 15 ° a viac

Pri výbere strešnej krytiny sa zamerajte na technické parametre, záručnú dobu poskytovanú výrobcom, systém a prácnosť pokládky a cenu dopravy. Z estetického hľadiska potom sledujte, či výrobca ponúka rôzne farebné varianty (a prípadne za aký poplatok). Praktickejšie je vybrať si dodávateľa, ktorý ponúka v rámci jedného systému tiež špecifické škridle a doplnkový sortiment.