Ako poraziť burinu? Nekupujte drahé prostriedky z obchodu, toto funguje perfektne!

Vyskúšajte overené metódy, ktoré nestoja nič. Mnohé z nich s poznali a s obľubou využívali už naši predkovia.

Burina je problémom snáď každej jednej záhrady. Ak s ňou nebojujeme, dokáže spoľahlivo zničiť našu úrodu aj okrasné rastliny. Najčastejšie s ňou bojujeme umelými prostriedkami z obchodu, alebo jednoducho tak, že burinu zo zeme pracne vyberáme.

Už naše staré mamy vedeli, že najsilnejších bojovníkov proti burine máme priamo vo svojej kuchyni a to v bežných surovinách, ktoré každý deň používame. Navyše ide o metódy, ktoré môžeme používať bez obáv o naše zdravie, kvalitu rastliniek a ich budúcich plodov. Toto sú oni:

Jablčný ocot

Prelejte ho do nádoby s rozprašovačom a počas slnečného a bezveterného počasia nastriekajte priamo na burinu. Dávajte však pozor, aby ste nepostriekali aj rastlinky, ktoré pestujete. Ocot nechcenú burinu spoľahlivo zničí.

Doma vyrobený herbicíd

Ak chcete znásobiť herbicídnu silu octu, zmiešajte rovnaký diel octu s rovnakým dielom saponátu na riad a vyrobíte tak domácu emulziu ktorú opäť, ako v predošlom prípade stačí nasprejovať priamo na burinu.

Borax

Zmiešajte 280 g Boraxu s 10 litrami vody, dôkladne premiešajte, aby sa Borax rozpustil a používajte ako sprej na hubenie buriny.

Vriaca voda

BoilingWater-e1460988272513

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Kontakt s vriacou vodou burinu spoľahlivo zničí. Nalejte na burinu vriacu vodu z kanvice a zahubíte ju.

Mechanické zábrany

BoxGardenBedForList

Používali sa už pri budovaní záhrad v dávnej histórii. Rastlinkám v podstate vytvoríte lôžko naplnené substrátom, ktoré sa nachádza vyššie ako zem. Od buriny ich tak mechanicky oddelíte.

Soľ

Už ste niekedy počuli o solení pôdy. Ide o jednoduchú metódu ako spoľahlivo vyhubiť burinu. Stačí, aby ste do bezprostrednej blízkosti buriny (ku koreňu) nasypali malé množstvo soli. Dážď sa postará o to, aby sa pôda premenila na neobývateľné prostredie pre burinu.

Mulčovanie

Nasypte okolo rastlín, ktoré pestujete vrstvu mulču tak, aby pokrývala burinu, ktorá sa rozmáha vo vašej záhrade. Princíp fungovania tejto metódy je jednoduchý. Burinu odstrihnete od prístupu k slnečným lúčom, ktoré pre svoj život potrebujú.

Noviny

NewspapersForList

Sú ďalšou skvelou metódou ako vyhubiť burinu a zároveň skvalitniť vašu pôdu – rozkladajúce sa noviny pritiahnu do vašej pôdy červy, ktoré sú pre jej kvalitu veľmi prospešné. Najskôr pokryte zem (s výnimkou rastlín) novinami a dobre ich zalejte. Následne naneste vrstvu mulču a udržujte dostatočnú vlhkosť. Výsledkom tejto metódy je záhrada bez buriny a kvalitnejšia pôda.

Nedajte jej šancu

DandelionsClose-up

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako oslabiť burinu je vysadiť čo najväčšie množstvo rastlín, ktoré v záhrade chcete mať a obsadiť tak pôdu. Vtedy si prospešné rastliny a burina jednoducho vymenia úlohy – rastlinky začnú burinu dusiť a uberať jej životnú silu.

Kukuričná múka

Dokáže burinu zastaviť skôr, ako vyrastie. Nasypte múku na drobné výhonky buriny. Kukuričná múka dokáže zastaviť rast buriny skôr, ako začne v záhrade páchať prvé škody.

Foto: pixabay