Poradíme vám, ako správne impregnovať topánky

V prípade, že máte doma textilné topánky, na impregnáciu voskom či tukom rovno zabudnite. Mohli by ste ich totiž nezvratne poškodiť.

Chceli by ste, aby vaše topánky vyzerali čo najdlhšie ako nové? A impregnovali ste ich? Nie? Tak potom robíte veľkú chybu. Vďaka správnej starostlivosti nielen, že predĺžite životnosť svojim topánkam, navyše aj udržíte svoje nohy v suchu. Každá obuv však vyžaduje niečo úplne iné. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako to urobiť správne.

Starostlivosť o topánky

Možno ste to doteraz neriešili, pretože ste to pokladali za zbytočné. Opak je pravdou. Správnou starostlivosťou totiž predĺžite vašej obuvi životnosť aj o niekoľko sezón. Cestou k úspechu je práve impregnácia, ktorú oceníte nielen počas daždivého dňa, ale aj pri ľahkej prechádzke rannou rosou. To však nie je všetko. Vďaka impregnáciu zabránite aj prenikaniu nečistôt do štruktúry materiálu topánky čo zaručí, že topánka bude dlhšie vyzerať ako keby ste si ju práve kúpili.

Na impregnáciu sa najčastejšie používa sprej, roztok, krém alebo tuk a to všetko v závislosti od materiálu, z ktorého je obuv vyrobená. Pred samotnou impregnáciou je však potrebné obuv poriadne vyčistiť a následne vysušiť. Poďme sa spolu pozrieť, ktorý typ používame na jednotlivé materiály.

Náš tip: Ak pri nákupe impregnačného prostriedku niečo ušetriť? Tak potom stavte na Deichmann zľavový kód a kúpte si ho výhodnejšie. Potešiť vás môže aj Vivantis zľavový kód.

Ako impregnovať voskom, tukom, krémom a sprejom

Asi najjednoduchší spôsob impregnácie je tá formou spreja. Topánky pred aplikáciou musíte dôkladne vyčistiť a nechať vyschnúť. Na takto vyčistenú obuv následne nastriekate impregnačný sprej rovnomerne na celý povrch asi z 20 cm vzdialenosti. Pre lepší efekt je nevyhnutné proces 2 – 3x opakovať. Len upozorňujeme, že sprej aplikujte pri otvorenom okne.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak máte doma kožené topánky, stavte na impregnáciu voskom, krémom alebo tukom. Vosk alebo tuk len jednoducho naneste a následne zaleštite do očistených a usušených topánok.

V prípade, že máte doma textilné topánky, na impregnáciu voskom či tukom rovno zabudnite. Mohli by ste ich totiž nezvratne poškodiť.

Máte doma semišové topánky, ale máte strach je nosiť? Vďaka správnej impregnáciou to vôbec nemusí byť problém. Zakúpte si impregnačný prostriedok na semiš a hor sa do toho. Len upozorňujeme, že nakoľko ide o citlivejší materiál, je nevyhnutné, aby ste topánky impregnovali vždy pred ich použitím, a teda aj niekoľkokrát za sezónu.

Ako často impregnovať

Viete, ako často by ste mali impregnovať? Odpoveď je prostá, vždy podľa potreby. Ak sa plánujete pohybovať po vlhšom prostredí, impregnáciu aplikujte aj niekoľkokrát do týždňa, v prípade toho suchšieho, stačí o niečo menej.