Pomôžte rajčinám a budú ešte väčšie a sladšie: Toto je rada dlhoročných pestovateľov pre rozprávkovú úrodu plodov!

Ak je záhradníčenie vaše hobby a stále hľadáte spôsoby, ako mať krajšiu, zdravšiu a chutnejšiu úrodu, radi vám poskytneme pár trikov od skúsených pestovateľov, ktorí rozhodne vedia, ako na to.

Ak je záhradníčenie vaše hobby a stále hľadáte spôsoby, ako mať krajšiu, zdravšiu a chutnejšiu úrodu, radi vám poskytneme pár trikov od skúsených pestovateľov, ktorí rozhodne vedia, ako na to. Prinášame vám 6 jednoduchých trikov, ako podporiť ich rast, dozrievanie a zvýšiť obranyschopnosť voči škodcom a chorobám.

Popol a voda

Dajte do vedra 500 g dreveného popola a zalejte ho 5 l vriacej vody. Počkajte, kým popol klesne ku dni a dolejte ďalších 5 litrov vody izbovej teploty (ideálna je dažďová voda). Nechajte úplne vychladnúť a použite na zalievanie paradajok a ďalšej zeleniny.

Žihľavové pivo

Žihľavový kvas alebo žihľavové pivo je pre rajčiny veľmi užitočné. Zálievka z tejto rastlinky chráni rajčiny pred škodcami, hubovými ochoreniami a poskytuje im skvelú výživu. Žihľavu natrháme do 10-litrového vedra (použijeme stonky, listy aj korene), zalejeme dažďovou vodou vyhriatou na slnku a necháme 7-10 dní na slnku. Na zálievku používame výluh zriedený v pomere 1:10.

Kvasnicová zálievka

½ šálky cukru zalejeme 4 litrami vody a pridáme 100 g pivovarských kvasníc. Necháme na teplom mieste zrieť asi 7 dní a potom používame zriedené v pomere 1:10 s dažďovou vodou na zalievanie rajčín, papriky a baklažánu.

Mlieko a jód

Mlieko je výborným zdrojom výživy a jód dokáže chrániť pred plesňou a ďalšími chorobami. 1 liter mlieka zmiešame s 9 litrami vody a pridáme 20 kvapiek jódovej tinktúry. Dôkladne premiešame a používame na zálievku rajčín. Metódu však aplikujeme na paradajky maximálne 7 – 10 dní, nie dlhšie.

Jedlá sóda pre sladšie a odolnejšie plody

1 liter zmiešame s 1-2 lyžičkami jedlej sódy, dobre premiešame a používame ako postrek paradajok.

Banánová šupka

Banánová šupka je veľmi bohatá na látky, ktoré paradajky pre svoj rast potrebujú. Najcennejší je draslík a horčík. Stačí, ak šupku narežme na drobnejšie a zakopeme do pôdy blízko ku koreňom rajčín. Rastlina tak dokáže absorbovať živiny zo šupky cez korene.

Dnes najobľúbenejšie