Cesnak, soľ, horčicu, cukor, aj kefír: Všetky tieto suroviny využijete nielen v kuchyni, ale aj v záhrade!

Mnohí z nás si vôbec neuvedomujú, že rôzne hnojivá a chemikálie používané v záhrade, je možné nahradiť najbežnejšími surovinami akými sú cesnak, cukor, soľ, horčica, či kefír. Vďaka portálu napadovy.blog sa o ich využití teraz dozviete viac!

Na odstránenie prvých príznakov plesne na listoch aj plodoch týchto rastlín a na zachránenie úrody sa paradajky hnoja draslíkom a fosforom, aby mohli dozrieť. Existuje však jednoduchšia metóda:

1 liter vody zmiešaný so 100 g soli – tento roztok nalejte na rastliny. 

Po tomto procese listy zožltnú a opadnú, rast rastlín sa zastaví a všetky sily smerujú k dozrievaniu plodov. Navyše tenká vrstva soli, ktorá sa tvorí na rajčiakoch, ich ochráni pred ďalším vývojom plesne.

Epspmská soľ: väčšina rastlín môže byť orosená s roztokom 2 polievkových lyžíc Epsomskej soli na 4 litre vody raz mesačne. Pre častejšie zavlažovanie, každý druhý týždeň, znížte dávku na 1 polievkovú lyžicu.

Čo sa ruží týka, môžete aplikovať listový sprej v pomere 1 polievková lyžica na 4 litre vody na každý ker. Aplikujte na jar, hneď, ako sa objavia prvé listy a potom znovu po kvete.

Pre paradajky a papriky, naneste 1 polievkovú lyžicu granúl Epsomskej soli okolo každej sadeničky alebo pokropte (1 polievková lyžička na 4 litre vody) počas presádzania a opäť po prvom kvete.

Vzniku plesní môžete zabrániť aj postrekom rastlín čerstvým cesnakovým roztokom:

Zmiešajte 50 g cesnaku s vedrom vody, alebo pripravte roztok fermentovaného kefíru z 1 litra kefíru zriedeného vedrom vody.

Ak vám nerastie červená repa. 2 polievkové lyžie Epsomskej soli na 4 litre vody raz mesačne.. Treba to však urobiť na začiatku leta. Soľný roztok nalejte vo vzdialenosti 10 cm od koreňov.

Proti škodcom na kapuste môžete bojovať týmto účinným spôsobom:

Pripravte si koncentrovaný cukrový sirup. Položte ho v miskách na stojany okolo hriadok s kapustou. V ideálnom prípade by mali byť stojany vyššie. Vôňa priláka škodcov a jednoducho sa prilepia na stojany.

V období dažďov sú záhrady napadnuté slimákmi. Obzvlášť lákavé sú pre ne listy jahôd a ovocných stromov, či kríkov. Slimáky zvyčajne napadajú rastliny večer, v noci, alebo skoro ráno a počas dňa odpočívajú niekde v tieni – pod doskami v hustej tráve.

Miesta, kde sa zhromažďujú slimáky natrite horčicou alebo posypte horčičným práškom.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie