Vezmite uterák a takto ho zrolujte: Táto metóda dá do poriadku boľavú chrbticu, kým spíte – žiadna bolesť a slabosť!

Bolí váš chrbát ? Časté migrény bez závažných klinických dôvodov? Výskum Global Burden of Disease potvrdil, že bolesť chrbta je hlavnou príčinou zdravotného postihnutia na svete.

poloha na spanie

Budete prekvapení, ale bolesť v dolnej časti chrbta nie je spôsobená vážnymi ochoreniami, ako je rakovina alebo artritída. Dôvody, ako vždy, sú zväčša banálne a jednoduché: stres, napätie, zlé držanie tela, sedavý spôsob života. Málokto si však uvedomuje, že výskyt bolesti a zhoršenie príznakov veľmi významne ovplyvňuje poloha tela počas spánku . V polohe ležmo trávime až 30% svojho času.

lepšia poloha na spanie

Ukazuje sa, že sa môžete zbaviť mnohých bolestivých príznakov, jednoducho tak, že pôjdete spať správne . Stojí za to premýšľať a skúšať tieto polohy, ak sa u vás objavujú bolesti chrbta, bolesti hlavy a dokonca vysoký krvný tlak.

Poloha počas spánku

Ak bolí chrbát

...

Položte si pod kolená vankúš. Zrolujte uterák a dajte si ho pod ohyb chrbta, ktorý sa nachádza priamo pod pupkom – chrbát tak zaujme prirodzenú polohu a uvoľní sa.

správna poloha hlavy na spanie

Na zmiernenie bolesti v ramennom kĺbe
Na začiatok, jednoducho neležte na boľavom rameno. Ľahnite si na zdravú stranu, akoby ste objímali vankúš. Ohnite si kolená a položte medzi ne ďalší vankúš. Správne vyrovná panvu, boky a chrbticu. Zároveň zmierni tlak na kĺby. Ak vás bolia obe ramená – spite v polohe na chrbte, ruky roztiahnuté do strán.

dokonalá poloha na spanie

Ak ste nachladnutí,

Základom je mať hlavu vyššie, aby hlieny, ktoré počas noci upchávajú dýchacie cesty, mohol stekať dole.

čo je správna poloha na spanie

Na zmiernenie bolesti hlavy

Správne držanie tela – odborníci radia, aby ste spali na chrbte s hlavou uprostred vankúša.

ktorá pozícia je lepšia na spanie

Bolesť počas menštruácie

Najhoršia poloha spánku počas menštruácie je ležať na bruchu. Bolestivé príznaky môžu byť zmiernené v noci, špeciálny postoj vám pomôže zdravo spať. Ľahnite si na chrbát a pod kolená, položte vankúš tak, aby chrbát nebol príliš prehnutý. Položte fľašu s teplou vodou na oblasť pod žalúdkom, aby ste zmiernili kŕče.

najlepšie miesto na spanie

Ak máte vysoký krvný tlak

Japonská štúdia účinkov držania tela počas spánku ukázala, že krvný tlak sa výrazne znížil pri spaní tvárou nadol. Táto poloha však  v sebe nesie riziká pre zdravie chrbtice aj komfort vnútrorných orgánov (kedže tvárou nadol spíme v polohe na bruchu). Preto je lepšie používať túto pozíciu striedavo so spaním v polohe na chrbte. Spanie na pravej strane s tvárou nadol môže zmierniť záťaž na srdce a znížiť krvný tlak. Je preto najlepším kompromisom.

optimálnu polohu na spanie

Ak váš bolí žalúdok 

Ak máte zažívacie problémy, položte si vankúš medzi nohy, spite na ľavej strane. Tým sa uvoľní napätie, uvoľní sa proces trávenia. Počkajte pár hodín po poslednom jedle, než pôjdete spať.

správne miesto na spanie

© DepositPhotos

Ak vás bolí krk 

Zrolujte uterák a položte ho priamo pod krk. Poskytne tak dodatočnú oporu svalom a krčným stavcom.

najužitočnejšia poloha na spanie

Ak trpíte na pálenie záhy, táto pozícia vám pomôže problém zmierniť. Spite na ľavej strane. Ak ležíte na pravej strane, pravdepodobnosť pálenia záhy je vyššia.

najužitočnejšia poloha na spanie

Spánkové polohy sú pre dobrý odpočinok mimoriadne dôležité. Snažte sa vždy držať chrbticu v správnej polohe. Venujte zvláštnu pozornosť vyrovnaniu hlavy, ramien a bokov. Medzery medzi telom a lôžkom, vašimi svalmi a chrbticou, použite vankúše na vyplnenie týchto „medzier“.

pohodlná poloha na spanie