Podnikateľské začiatky nemusia mať ťažký priebeh, poradíme, ako na to

Podnikanie nie je hračka. Mnohí s tým nebudú asi súhlasiť, ale v skutočnosti je to veľká drina a námaha. Ak máte svoj podnikateľský sen, treba si uvedomiť, že ešte pred samotnou realizáciou budúcim podnikateľom vznikajú náklady. Uvedomenie si, aké sú predbežné náklady a požiadavky, môže do budúcnosti ušetriť váš čas a financie.

Čo musíte riešiť prioritne?

V prvom rade bude treba riešiť otázku priestorov a miesta, kde budete prevádzkovať podnikateľskú činnosť. Okrem tých šťastnejších, ktorí podnikajú z domu, je práve nájom prípadných priestorov rozhodujúci pri voľbe miesta. Jeho výška závisí od mnohých faktorov (poloha, energie, reprezentatívnosť,…) a treba sa pripraviť aj na scenár, kedy dáte za prenájom priestorov viac, ako ste pôvodne očakávali.

Vyhnite sa zbytočným pokutám a doržte normy

Treba sledovať aj legislatívne zmeny, aby ste mohli včas splniť predpísané normy. V tomto smere sa napríklad menila novela zákona o používaní registračnej pokladnice a rozšíril sa okruh služieb, ktoré musia povinne viesť evidenciu tržieb v registračnej pokladni. Zároveň pokiaľ plánujete podnikať v oblasti služieb, kde budete tovar vážiť, nezabudnite na riadnu kalibráciu. Tento problém sa jednoduchšie zvláda využitím moderných technológií, ktorým sa môžu popýšiť aj moderné obchodné váhy.

Na vedenie účtovníctva, podávanie výkazov alebo komunikáciu s príslušnými úradmi je dnes najlepším priateľom podnikateľa notebook alebo klasický stolový počítač. Výhodou je najmä ich pamäťová kapacita, vďaka ktorej sa vám nestratí pracovňa pod šanónmi a záplavou papierových dokumentov.

Uľahčite prácu sebe aj svojím ľuďom

Ak sa zameriate na predaj alebo distribúciu určitého materiálu, určite nezabudnite na regály na skladovanie materiálu, ktoré ušetria miesto v sklade a zvýšia kapacitu na ukladanie tovaru. Druhým pozitívom je rýchlejšia orientácia v zásobách ako aj ich sprehľadnenie. To určite ocenia aj vaši zamestnanci, ktorým aj týmto spôsobom môžete urýchliť a predovšetkým uľahčiť pracovné činnosti.

Nakoniec trochu s nadhľadom. Ak prekonáte prvotné problémy a rozbehnete vlastný biznis, treba pamätať na poslednú vec. Vieme, ako to na Slovensku chodí a aký sme my Slováci srdečný národ, preto odporúčame nainštalovať pevné bezpečné garážové brány. Lebo čert a neprajník niky nespia. Prajeme vám veľa úspechov v podnikaní!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.