Toto by mal vedieť každý rodič a starý rodič: Po tomto zistení už nikdy nebudete dvíhať dieťa za ruky či hrať sa s ním na „kolotoč“

V prípade, že vašu ratolesť ťaháte za ruky, už tak nikdy nekonajte. Môžete vášmu dieťaťu spôsobiť vážne problémy.

Miluje to asi každé dieťa. Bláznenie, naháňanie a tiež aj hra na „kolotoč“, kedy drobca dospelý chytí za rúčky a točí okolo seba. Táto na prvý pohľad nevinná zábava, však nie je úplne bezpečná. A čo treba dodržiavať pri deťoch? Hlavne bezpečnosť. Preto by sme mali najmä pri malých deťoch myslieť na to, že ťahaním za ruky im môžeme ublížiť a dokonca spôsobiť úraz. Takže, ak máte vo svojej blízkosti dieťa do 5 rokov, dvíhania do vzduchu potiahnutím za ruku alebo spomínaného kolotoča, by ste sa mali vzdať. Prinášame vám riziká, ktoré hrozia drobcom.

Lakeť dieťatka je veľmi krehký. Preto akékoľvek nečakané potiahnutie, trhnutie či dvíhanie za ruky, môže dieťaťu spôsobiť poškodenie väziva v lakti, či iné zdravotné ťažkosti. Najčastejšími prejavmi poškodenia sú náhla prudká bolesť, opuch v oblasti lakťa, poruchy pri ohýbaní (dieťa nedokáže rukou otáčať, nehýbe ňou, visí mu pri tele). V prípade, že si rodič všimne tieto príznaky, treba bez odkladania vyhľadať lekársku pomoc.

Foto: Pexels

Malé dieťa sa prirodzene postupne vyvíja. Aj v lakti sa nachádzajú väzivá, ktoré nie sú dostatočne vyvinuté, rovnako aj kostičky stále rastú. Keď sa teda s dieťaťom bude zaobchádzať spôsobmi vyššie uvedenými, hrozí, že sa lakťová kosť dostane zo svojho pôvodného miesta a poškodí väzivo. Bolesť je to mimoriadna a treba okamžite vyhľadať lekára.

‚NURSEMAID’S ELBOW‘ . . Nursemaid’s elbow, also called a pulled elbow is basically when you dislocate your child’s elbow. This is a common injury which happens when the arm is pulled, such as when: . ❌ Lifting a small child up by their arms. ❌ You and your child moving in opposite directions quickly whilst holding hands. ❌ Lifting a child by one hand. ❌ Swinging a small child by their arms. ❌ Pulling an arm through a sleeve whilst dressing. . . Any sudden pulling, stretching, jerking or swinging of the child’s hand or forearm may cause it to slip, and it may occasionally even occur after a fall or, in a smaller child, simply rolling over on the arm. Nursemaid’s elbow can happen anytime up to 5 years old. Medically it is known as a ‘radial head subluxation’. . . At the elbow, a bone called the radius sits within a ring of ligament. In adults this fits snugly but in children the bone is still growing and can slip out of the ring, injuring the ligament. The pain is excruciating. A nurse or doctor will have to move your child’s arm in a certain way to slip the bone back inside the ring of ligament. If your child seems to be in pain they would be given simple painkillers such as paracetamol or ibuprofen. . . HOW TO KNOW A CHILD’S ELBOW HAS BEEN PULLED . Your child may initially cry, appear to be in pain and be unable to fully bend their elbow. There is sometimes a ‘crack’ or ‘popping’ sound heard. They will be reluctant to use their arm, which may hang loosely at their side. Often they are not distressed unless you try to move the arm. . . HOW TO PREVENT A PULLED ELBOW It is important to remember not to use your child’s arms to lift them up, or to play games such as swinging them by their arms as this may cause a pulled elbow. Use the child’s upper arms or armpits to lift them. Remember to teach others (like dads, grandparents, uncles, aunties, and childcare workers) to do the same. . Regrann from @fashion.pregnancy – #fashionpregnancy – #regrann

Príspevok, ktorý zdieľa Pregnancy & Gynecology & Baby (@eobstetricsandgynecology),

...

Rizikové aktivity

Odborníci odporúčajú s dieťaťom zaobchádzať opatrne a najmä sa vyhnúť trhaným pohybom. Lakeť môže byť zranený počas rôznych situácií. Malé dieťa je dvíhané do vzduchu iba za ruky. Dospelý a dieťa držiaci sa za ruky pohybujú rukami opačným smerom. Dieťa je dvíha do vzduchu za jednu rúčku. Potiahnutie za rukáv. No a nakoniec obľúbená hra, točenie za ruky. Stať sa môže samozrejme čokoľvek a niekedy sa úrazu jednoducho nedá zabrániť, treba však robiť všetko pre to, aby sme sa im aspoň snažili vyhnúť veľkým oblúkom.

Ako na to správne?

Pýtate sa, ako dieťa správne dvíhať na ruky? Nie za ruky. Ak svojej ratolesti nechcete ublížiť, minimálne do 5 rokov ho neťahajte za rúčky. Keď už dieťa chcete dvihnúť použite horné ramená alebo podpazušie. Týmto spôsobom veľmi ľahko dieťa uchopíte a uložíte si ho náručia. No a nezabudnite upozorniť na tento dôležitý moment aj svojich blízkych.