zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Po tomto zistení si už balenú kapustu z obchodu nikdy nekúpite!

Milovníci surovej kyslej kapusty sa konečne dočkali svojho obľúbeného obdobia. Už babičky nás učili, že je táto dobrota nie len chutná ale aj veľmi zdravá. Treba však dávať pozor, kde si vitamínovú bombu zakúpite.

Milovníci surovej kyslej kapusty sa konečne dočkali svojho obľúbeného obdobia. Už babičky nás učili, že je táto dobrota nie len chutná ale aj veľmi zdravá. Treba však dávať pozor, kde si vitamínovú bombu zakúpite.

Zdravie si treba chrániť. Surová kyslá kapusta nám v tom pomôže. Vitamín C, prospešné baktérie či vláknina a iné vitamíny sú pre naše telo veľmi dobré, a táto slovenská pochúťka ich v sebe ukrýva. Treba však dávať pozor, kde si ju zakúpite. Kapusta z obchodov totiž mnohokrát obsahuje konzervačné látky alebo je pasterizovaná. Tam nastáva problém.

Zo superpotraviny plnej vitamínov sa po konzervácii zrazu stáva úplne nič. Všetky prospešné látky sa vyparia. Netreba však zatracovať všetku kapustu z obchodov. Aj tam dokážete nájsť tú správnu, len treba sledovať a čítať zloženie. „Pri výbere si všímame zloženie. Kvasená kapusta by mala obsahovať v zásade len kapustu a soľ, na dochutenie potom podľa chuti koreniny (rasca, korenie a iné), zeleninu a ovocie (kapusta, mrkva, cvikla, zázvor, uhorky, cesnak, jablko). Iné zložky by kvasená kapusta obsahovať nemala,“ prezradila pre aktuality.sk hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová.

Foto: TASR – Erika Ďurčová

 

Určite sa pri nákupe vyhnite pasterizovanej kapuste. Tento proces sa vykonáva pri vysokej teplote a tá zabíja nielen vitamín C ale aj zdravé, probiotické baktérie. Ďalej sa vyhýbajte kapuste obsahujúcej konzervačné látky. Tie síce vitamíny neničia ale zlikvidujú prospešné baktérie. Pri mliečnom kvasení kyslej kapusty vznikajú veľmi cenné látky ako vitamíny C, K B6, kyselina listová a laktobacili.

Konzervovať? A načo

Správe a dôsledne vyrobená kapusta si nepýta žiadne konzervanty, pridané látky ani už spomínanú pasterizáciu. V obchodoch nájdete teda kapustu pasterizovanú, nepasterizovanú s konzervantmi alebo do tretice nepasterizovanú bez konzervantov. Čo myslíte, ktorá z týchto troch je tá správna? Áno pasterizovaná vydrží dlhšie ale v tom prípade ju kvôli zdraviu jesť ani nemusíte.

Domáca je najlepšia

Čo tak si natlačiť kapustu doma? Vieme ako na to. Nie je to náročné, kapustička vám vydrží a tá chuť stojí zato. No neodolateľné. Najdôležitejšie však je, že v tomto prípade viete na 100%, čo konzumujete.

Potrebujeme:

Hlávkovú kapustu

Soľ (na 1 kg kapusty 20 g soli)

Postup:

Kapustu si nakrájame a nasolíme, ako klasicky pri príprave kapusty. Iné korenie už nepridávame. Jedna hlávka vystačí asi na 4 poháre. Necháme odležať 12 hodín a potom jednoducho naplníme do klasických pohárov na zaváranie, ale nevytláčame šťavu ako pri klasickej kvasenej kapuste, do pohárov ju vrstvíme aj so šťavou. Používame ale len klasické zatláčacie viečka – poháre zavrieme a preložíme do hlbšieho plechu a položíme na podlahu, kde necháme v teple odpočívať asi 1 týždeň. Potom poháre dobre utrieme a odložíme do komory alebo do špajzy. Kapusta sa nepokazí, nezačne plesnivieť a čo je najdôležitejšie, nezapácha.

Najlepšie tipy pre zdravie