Pleseň v práčke môže byť nebezpečnejšia, ako sa zdá. Takto jednoducho sa jej môžete zbaviť!

Šíri sa z vašej práčky nepríjemný zápach a oblečenie nie je ani zďaleka také voňavé a svieže, ako by malo po vypraní byť? Objavili ste v tesnením, v dávkovači na prací prostriedok či v potrubí mazľavú čiernu hmotu? Mali by ste spozornieť, ide o totiž o pleseň!

Šíri sa z vašej práčky nepríjemný zápach a oblečenie nie je ani zďaleka také voňavé a svieže, ako by malo po vypraní byť? Objavili ste v tesnením, v dávkovači na prací prostriedok či v potrubí mazľavú čiernu hmotu? Mali by ste spozornieť, ide o totiž o pleseň!

Pleseň je problém!

Plesni sa v útrobách práčky veľmi dobre darí. Obľubuje vlhké a teplé prostredie a o to v práčke skutočne nie je núdza. Aj keď práčku po praní vysušíte, zvyšky tkanín a naplaveniny z pracieho prostriedku zadržiavajú vlhkosť a stávajú sa živnou pôdou pre rýchlo sa rozširujúcu pleseň.

Hlavným znakom plesne v práčke je zápach. Ten sa šíri jednak zo samotnej práčky a jednak z prádla, ktoré v takejto práčke vyperiete. Ak je účelom prania čisté a voňavé prádlo, potom je v práčke postihnutej plesňou tento efekt presne opačný. Prádlo nevonia a do vlákien sa dostávajú aj čiastočky plesní a baktérií. Ak si myslíte, že riešenie tohto nepríjemného problému je veľmi náročné – časovo aj finančne, máme pre vás dobrú správu. Ide to jednoducho a pomôžu vám bežné ingrediencie z kuchyne.

Škodí nášmu zdraviu

Zápach rozhodne nie je tým najhorším problémom, ktorý predstavuje pleseň v práčke. Pleseň prináša celú radu zdravotných rizík pre ľudí, ktorý žijú v jej blízkosti – od alergií, cez podráždenia pokožky, infekcie až po závažnejšie respiračné problémy. Práve preto by ste tento problém mali riešiť čo najrýchlejšie.

Príroda namiesto chémie

Existujú dva účinné spôsoby, ako sa plesne v práčke zbaviť. Jednou z nich sú komerčné produkty z obchodu, ktoré obsahujú množstvo chemických prísad, ktoré však tiež škodia nášmu zdraviu. Tiež nesmiete zabúdať na to, že nie sú ani najlacnejšie.

2 lacné suroviny, ktoré pleseň zlikvidujú

Tieto dve suroviny nestoja takmer nič a vďaka silným antimykotickým a dezinfekčným účinkom pleseň účinne a rýchlo zničia. A čo je najlepšie, obe suroviny máte práve teraz doma.

...

Prvou surovinou je ocot. Silné prírodné antimykotikum, ktoré nestojí takmer nič a pomôže skutočne rýchlo. Nepredstavuje žiadne negatívne účinky pre zdravie a z hľadiska používania je teda celkom bezpečný.

Druhou surovinou je citrónová šťava. Pôsobí proti plesni, dezinfikuje a má silné antibakteriálne účinky. Okrem dezinfekcie tiež zanechá príjemnú citrónovú arómu.

Ako na to?

264f277d6eea92989064a1461c2ea48a

Príprava domáceho prostriedku proti plesni už nemôže byť jednoduchšia. Zmiešajte 1 šálku destilovaného octu s ¼ šálky čerstvej citrónovej šťavy. Nalejte obe prísady do fľaše s rozprašovačom, uzavrite a dobre premiešajte. Zmes nasprejujte do vnútra práčky, nezabudnite na filter, dávkovač na prací prostriedok a tesnenia.

Aby ste čistiaci efekt maximalizovali a odstránili pleseň aj z častí, kam sa neodstanete, pridajte 1 šálku octu aj do prania. Ocot prospeje nielen práčke ale aj vášmu prádlu – kedže zmäkčuje vodu a odstraňuje nečistoty – prádlo bude čistejšie a jemnejšie.