Skúsený záhradkár pre každého, kto chce pestovať domácu zeleninu: Držte sa tohto plánu a úrodu nebudete stíhať zberať

Toto vám ušetrí peniaze a zabezpečí bohatú úrodu.

Skúsený pestovateľ poradil, ako naplánovať pestovanie plodín v tohtoročnej sezóne tak, aby priniesli maximálny výnos a vy ste museli využiť minimálne náklady na chemické hnojivá a pesticídy.

Určite ste počuli o spraiznených rastlinách, ktoré sa navzájom chránia, ak sú vysadené spoločne. Vytvárajú vlastný ekosystém, ktorý dokáže odolávať  je chorobám a škodcom. Pri výbere správnych plodín je vhodné vysadiť ich do odeddelných záhonov. Zabijete tak dve muchy jednou ranou – rastliny si budú navzájom pomáhať v raste, chrániť sa pred škodcami, chorobami a nebudú vzájomne súperiť o pôdu a živiny v nej. Ide o najjednoduchší spôsob, ako pestovať rozumne, bez umelých plodín a využiť to, čo v prírode funguje prirodzene – vzájomne vzťahy.

Toto sú užitočné rady, ako kombinovať plodiny. Tento plán vám zabezpečí nielen zdravú a bohatú úrodu, ale aj šetrí priestor vo vašej záhrade. Tieto rastliny môžete vysádzať v minimálnych rozostupoch.

Kukurica, fazuľa, tekvica

Táto klasická kombinácia bola využívaná už našimi babičkami a nazýva sa spoločenstvo troch sestier.  Ukázalo sa tiež, že ide maximálnu úspora priestoru, pretože fazuľa sa ťahá pozdĺž stonky kukurice, a tekvici sa dobre rastie v jej tieni.

Ruže a cesnak

Na nenápadných miestach v kvetinovej záhrade vysaďte medzi ruže cesnak. Chráni kvety pred voškami, posilní vôňu ruží a ruže produkujú na oplátku do pôdy živiny, ktoré prospievajú cesnaku.

Kapusta a paradajky

Vôňa paradajok odplaší kapustové vošky a mlynárika kapustového.

Uhorky a kôpor

Uhorky rodia viac a podstatne dlhšie, ak medzi ne vysadíte kôpor.

Zeler a fazuľa

V blízkosti fazule bude zeler voňavejší a fazuľa bude mať viac strukov.

Alyssum (tarica) a zemiaky

Zemiaky sú jednou z najžiadanejších potravín na svete. Aj preto ak zemiaky pestujeme, chceme, aby ich bolo čo najviac a boli čo najzdravšie. Zemiaky účinne ochránite pred škodcami, ak okolo nich nasadíte taricu. Navyše tarica priťahuje včely, ktoré sú rastlinou silne priťahované a postarajú sa aj opeľovanie menej lákavých plodín – kvitnúcich zemiakov.

Lupina a šalát

Vlčí bôb alebo lupina je pomerne vysoká rastlina, ktorá v záhrade spoľahlivo ochráni nižšie rastliny. Predovšetkým také, ktoré potrebujú ochranu pred ostrým letným slnkom. Okrem ochrany pred slnkom dokáže lupina fixovať dusík v pôde, čím prispieva k rýchlejšiemu rastu.

 

Melón a Aksamietnica

Tieto dve rastliny radi nažívajú v susedstve. Aksamietnica odpudzuje parazity, ktoré napádajú melóny a tekvice a spôsobujú, že nedokážu narásť a začnú hniť a chradnúť skôr ako dozrejú.

Brokolica a rozmarín

Rozmarín produkuje do okolia silice, ktoré hmyz a škodcovia cítia už z diaľky. Vytvára hustú pokrývku pôdy, cez ktorú neprenikne škodlivý hmyz, ktorý sa chce dostať k brokolici. Navyše, rozmarín dokáže zlepšiť chuť brokolice a spôsobí, že zelenina nezhorkne.

Uhorky a kapucínka

Kapucínka hmyz neodpudzuje, ale naopak priťahuje. Záhradníci vysádzajú kapucínku do blízkosti uhoriek práve preto, že priťahuje lienky a pavúky, ktoré úrode neškodia, ale pochutnávajú si na voškách, ktoré naopak uhorkám rozhodne neprospievajú.

Jahody a tymián

Tymián láka včely, ktoré jahody potrebujú na opeľovanie kvetov. Tymián nasadený pri jahodách sa vám postará o bohatšiu úrodu obľúbeného ovocia.

Dnes najobľúbenejšie