Peter s rodinou z vlastného vrecka zrekonštruovali chátrajúcu chatu pod Kráľovou hoľou. Pozrite sa na tú premenu!

Nápad zrekonštruovať chatu vznikol z lásky k horám a rodnému kraju. Je dôkazom, že Slovensko môže robiť lepším každý z nás.

Je podľa neho dobre, keď sa staré a nevyužívané miesta obnovujú. Majú potom atmosféru a špecifický duch miesta, genius loci. Peter Kalman sa spolu so svojou sesternicou a jej manželom rozhodol, že zrekonštruuje budovu pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách. Právnik, manažérka predaja a zvárací technológ tak zo zanedbanej garáže urobili útulnú vysokohorskú chatu, ktorá funguje v súlade s okolitou prírodou.

Horská chata pod Kráľovou hoľou po rekonštrukcii.
Horská chata pod Kráľovou hoľou po rekonštrukcii. Foto: Archív Petra Kalmana

Kde sa presne chata pod Kráľovou hoľou nachádza, ako ju turisti nájdu?

Chata sa nachádza na Prednom sedle vo východnej časti Nízkych Tatier, na južnom úpätí Kráľovej hole, v nadmorskej výške 1451 metrov. Je to na križovatke modrého turistického chodníka zo Šumiaca na Kráľovu hoľu a cyklotrasy na Kráľovu hoľu.

Rekonštrukcia chaty.
Rekonštrukcia chaty. Foto: Archív Petra Kalmana.

Na aký účel chata slúžila predtým, ako ste sa pustili do jej prestavby?

Keď chatu postavili, nocoval v nej personál, ktorý obsluhoval televízny vysielač na Kráľovej holi. V posledných rokoch však z nej už bola len garáž pre ratrak. Chata nikdy predtým neslúžila verejnosti. Už keď sme pred mnohými rokmi začali pravidelne športovať na Kráľovej holi, vedeli sme, že je to ideálne miesto na vytvorenie zázemia pre všetkých návštevníkov. Kráľova hoľa ako taká je pre nás synonymom outdoorového ihriska, pretože jej južné svahy sú v zime schváleným skialpinistickým areálom, a na jej vrchol vedie najvyššie položená cyklotrasa v krajinách V4. Táto trasa svojou dĺžkou 14 kilometrov s prevýšením 1150 metrov (ak teda začnete stúpať už v Červenej skale pod mostom) pripomína alpské stúpanie z Tour de France. Výstupová modrá turistická trasa tiež spĺňa parametre pre bežecké preteky typu vertical kilometer, kde na vzdialenosti do 5 kilometrov nastúpate 1000 výškových metrov.

Oddych pri rekonštrukcii.
Oddych pri rekonštrukcii. Foto: Archív Petra Kalmana.

Aký tím ľudí sa na prestavbe chaty podieľal?

Na stavbe sme robili ja – Peter Kalman, moja sesternica Marianka Jambrichová a jej manžel Vlado Jambrich, aj s pomocou blízkej rodiny. Najmä otec Marianky je veľmi zručný, zdatný a technicky mysliaci človek. Od začiatku nám robil odborného konzultanta, ale aj oponenta. Jeho manželka Hanka a naša stará mama sa zas starali o náš hlad, a o hlad našich majstrov. Pomáhali nám aj môj otec, brat a zopár kamarátov. V minulosti, už počas vysokoškolského štúdia sme pracovali na horských chatách a v horách, a bol to pre nás prirodzený vývoj. Všetci sme pôvodom z Horehronia (Pohorelá, Šumiac, Telgárt), a popri chate všetci cez týždeň pracujeme – ako právnik, manažérka predaja a zvárací technológ.

Peter Kalman, Mariana Jambrichová a Vlado Jambrich pred takmer dokončenou chatou.
Peter Kalman, Mariana Jambrichová a Vlado Jambrich pred takmer dokončenou chatou. Foto: Archív Petra Kalmana.

Ako prebiehala prestavba chaty? Pomohli vám finančne nejakí sponzori?

Pri rekonštrukcii sme sa snažili, aby bol náš projekt čo najviac ohľaduplný k životnému prostrediu, a aby sme čo najviac znížili uhlíkovú stopu. Elektrinu v chate dodáva fotovoltický ostrovný systém, ktorý celú prevádzku zvláda bez nutnosti spustenia motorového agregátu. Prestavba nám trvala tri roky, od mája 2015 do mája 2018. Dá sa povedať, že stavebne je chata hotová takmer na 100 %, ale máme v pláne nejaké vylepšenia vonku aj vo vnútri. Sponzorov sme nemali žiadnych. Snažili sme sa na niektoré infraštruktúrne riešenia nájsť sponzorov najmä v okruhu slovenských výrobcov outdoorových potrieb, najmä bicyklov a cyklistického oblečenia, keďže Kráľova hoľa má významný cyklistický potenciál. Ale v tom čase naši potenciálni partneri zrejme nedokázali odhadnúť marketingovú hodnotu takejto spolupráce, takže nakoniec sme všetko dokončili z vlastných zdrojov.

Pohľad na chatu z lesa.
Pohľad na chatu z lesa. Foto: Archív Petra Kalmana.

Aké je vybavenie chaty pod Kráľovou hoľou?

Chata má vlastnú studňu, vodu teda máme, dokonca aj teplú. Je tam WC aj sprcha, elektrinu vyrába fotovoltický systém na streche chaty. Kapacita chaty je približne 25 ľudí vo vnútri, v lete sa ale na sedenie dá využiť aj príjemné okolie. Chata je totiž v závetrí a na pomery Nízkych Tatier tu zvykne byť až do večera veľmi príjemne a slnečno. Momentálne je možné v chate núdzovo prenocovať v jednej menšej nocľahárni, kde sa komfortne vyspí 6 až osem ľudí. Niekoľko ľudí vieme umiestniť aj na prístelku v jedálni.

Terasa prerobenej chaty.
Terasa prerobenej chaty. Foto: Archív Petra Kalmana.

Môžu sa turisti na chate pod Kráľovou hoľou aj najesť a občerstviť?

Momentálne sme už v režime, že chata je prístupná verejnosti celoročne a je otvorená denne. Ponúka teplé a studené nápoje, a z jedál je vždy podľa sezóny v ponuke aspoň jedna chatárska polievka, napríklad kapustová, hŕstková, zemiaková alebo paradajková. Tiež ponúkame niečo na rýchle doplnenie energie, ako chlieb s masťou a cibuľou, domácu ťahanú štrúdľu, ktorú nám robí stará mama, a sem-tam sa nájde aj nejaké uletené hlavné jedlo, najmä v top sezóne. Osobitne sme hrdí na naše pivo z neďalekého pivovaru Predná Hora, dá sa asi povedať, že máme najvyššie čapovanú IPU na Slovensku. Snažíme sa byť šetrní k životnému prostrediu, takže v chate nepoužívame žiadne plastové poháre ani taniere.

Výhľad z Horskej chaty po Kráľovou hoľou.

zdroj: dobrenoviny

Dnes najobľúbenejšie