Pestujete Aloe Vera? Toto musíte urobiť, aby bola aj vaša rastlina liečivá!

Ľudia robia opakovanú chybu ak si myslia, že Aloe vera bude mať úžasné vlastnosti a liečivé účinky bez ohľadu na to, v akých podmienkach rastie.

Aloe Vera sa čoraz častejšie objavuje v našich domácnostiach.Aloe Vera je sukulentná rastlina z čeľade asfodelovité (Asphodelaceae). Rastie v subtropických a tropických oblastiach, má krátku stonku s mäsitými listami, ktoré sa hviezdicovito stáčajú smerom k vrcholu.

Dôvod popularity tejto rastlinky sú jej úžasné liečivé vlastnosti. Prvá zmienka o jej účinkoch zo starovekého Egypta z papyrusu, ktorý popisuje 12 rôznych liečivých procedúr, v ktorých je hlavnou zložkou práve Aloe Vera. Dnes je Aloe veľmi populárna po celom svete. Môže za to nielen jej liečivá sila ale aj nenáročná starostlivosť. Vedeli ste však, že nie každá rastlinka aloe je liečivá? Poradíme vám, ako dosiahnuť, aby tá vaša skutočne bola.

Čo robiť, aby bola vaša Aloe vera liečivá?

101790668-aloe-vera-plant

Ľudia robia opakovanú chybu ak si myslia, že Aloe vera bude mať úžasné vlastnosti a liečivé účinky bez ohľadu na to, v akých podmienkach rastie. To však nie je pravda, pretože hoci Aloe patrí medzi nenáročné sukulenty, liečivá dužina sa v jej listoch nevytvorí len tak. Potrebuje vhodné podmienky.

Základom je svetlo, svetlo a svetlo!

Prirodzené prostredie pre túto rastlinku sú púštne oblasti, v ktorých je neustále vystavené slnečnému žiareniu. To je pre tvorbu dužiny podstatné a bez svetla nebude ani mäsitá dužina, pre ktorú rastlinu mnohí ľudia pestujú. Ideálne miesto pre Aloe je orientované na juh až juhozápad, napríklad na parapete okna alebo jednoducho tam, kde má počas dňa čo najviac slnečných lúčov. Na severných, tmavých stanovištiach sa rastlinke nemusí dariť, listy nevyprodukujú dostatok dužiny a sú tenké a krehké.

 Nikdy nie prievan

Aloe miluje čerstvý vzduch a teplo. Aj preto je v lete pre ňu ideálne miesto na slnečnom balkóne. Dôležité je však dať si pozor na vystavenie rastlinky prievanu. V prievane začne chradnúť, listy stratia krásne sfarbenie a aj dužinu. V lete preto pokojne vyložte rastlinu na terasu či balkón, vždy však musí byť v závetrí.

Kedy ju môžete vyhodiť?

Sukulenty sú veľmi háklivé na preliatie aj na prílišnú vlhkosť pôdy. Pre Aloe je však prílišná vlhkosť neprekonateľným problémom. Pýtate sa, ako spoznáte, že ste to s vlahou prehnali? Je to jednoduché, inak pevné listy začnú mäknúť a hnednúť. V takomto stave už rastlinku nezachránite a jedinou možnosťou ej vyhodiť ju. Dužinu z preliatej rastliny rozhodne nevyužívajte na liečivé účely.

Zdravú rastlinku spoznáte jednoducho. Jej listy sú pevné, mäsité a majú výraznú sýtozelenú farbu.

Alea vera pre vonkajšie použitie:

aloe-vera-262725_960_720

Lieči vredy a ekzémy.

Upokojuje dermatitídy.

Lieči akné.

Urýchľuje regeneráciu tkanív, popáleniny aj omrzliny.

Pomáha s kŕčovými žilami.

Okamžite hydratuje pokožku.

Redukuje vrásky a obnovuje štruktúru pleti.

Upokojuje svrbenie, začervenanie, zmierňuje opuchy a rany po bodnutí hmyzom.

Vyživuje pokožku vlasov, bojuje proti lupinám a spolu s medom dodáva vlasom lesk a vitalitu.

Urýchľuje hojenie pooperačných jaziev a strií.

Aloe Vera na vnútorné použitie:

Posilňuje imunitný systém.

Stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Pomáha pri poruchách trávenia, kolikách, zmierňuje pálenie záhy.

Posilňuje srdce a zlepšuje cirkuláciu krvi.

Bojuje proti ochoreniam ďasien.

Bojuje proti vnútorným zápalom.

Zmierňuje bolestivé prejavy artritídy.

Zlepšuje funkciu obličiek a prospieva zdraviu močových ciest

 

Dnes najobľúbenejšie