S týmito trikmi bude pestovanie hračka: Neuveríte, čo všetko si môžete doma vypestovať takmer bez námahy!

Ak patrí záhradkárčenie a pestovanie rôznych plodín a rastlín medzi vaše hobby, teraz si prídete na svoje. Neverili by ste, aké môže byť pestovanie jednoduché a zábavné. Stačí poznať pár jednoduchých trikov a nepotrebujete ani záhradu.

Ak patrí záhradkárčenie a pestovanie rôznych plodín a rastlín medzi vaše hobby, teraz si prídete na svoje. Neverili by ste, aké môže byť pestovanie jednoduché a zábavné. Stačí poznať pár jednoduchých trikov a nepotrebujete ani záhradu.

1. Aloe vera

V banáne vyrežte malý otvor a vložte doň odrezok z Aloe vera. Nechajte takto až kým banán nezhnije. Opatrne vyberte sadenicu, ktorá by už mala mať korienok a zasaďte do kvetináča.

2. Tekvica

Prerežte tekvicu, semienka jemne oddeľte od dužiny a zasypte pôdou. Rozprašovačom navlhčite vodou a vyrastú vám sadenice tekvice.

3. Arašidy

Arašidové oriešky vylúpte a očistite od šupky. Vložte do tenkej látky a namočte do vody na 1 hodinu. Nechajte zabalené 3 dni vo vlhkej tkanine. Naklíčené arašidy vložte do pôdy a zalievajte rozprašovačom.

4. Kukurica

Zasaďte do kvetináča s hlinou šúľok kukurice a postriekajte vodou. Keď kukurica vyženie listy, presaďte ju von.

5. Paradajky

Nakrájajte paradajku na plátky a poukladajte do kvetináča s hlinou. Zasypte vrstvou hliny a zavlažujte. Sadenice paradajok potom vysaďte do záhrady.

6. Uhorka

Uhorku si rozrežte a do pohára s vodou oddeľte semienka. Zamiešajte a vyberte tie, ktoré sú na spodku (tie, čo plávajú navrchu, nie sú vhodné). Odmotajte si pás toaletného papiera, poukladajte naň po jednom semienka, preložte papier na polovicu a zmotajte do rolky. Zagumičkujte. Nechajte asi hodinu. Potom toaletný papier rozrolujte, položte na pôdu, zasypte hlinou a polejte. Pri pravidelnom zavlažovaní vám čoskoro vykuknú sadenice. Uhorky milujú teplo a vlhkosť, preto im skúste vytvoriť čo najlepšie podmienky.

7. Cesnak

Doprajte si vždy čerstvý cesnak! Tento zdravý prírodný všeliek, ktorý je aj fantastickým dochucovadlom, nechajte jednoducho naklíčiť touto metódou a sadenice potom vysaďte do väčšieho črepníka, alebo do záhrady.

Postup:

Z plastovej fľaše odstránime etikety a odrežeme hrdlo. Odrezané kraje zatavíme žehličkou. Takto pripravenú fľašu naplníme vodou až po horný okraj a navrch položíme hlavičku cesnaku. Takto si pripravíme toľko fliaš, koľko cesnaku si chceme dopestovať.

Po 2 dňoch

8. Pestovanie ovocia a zeleniny na balkóne

Ak túžite po vlastných potravinách, ktoré si sami dopestujete a pritom nemáte záhradu, prinášame vám skvelý príklad, že je to možné aj celkom bez záhrady. Stačí len obyčajný balkón a chuť na záhradkárčenie. Navyše o veľmi jednouchý a lacný spôsob. Dokonca, nepotrebujete ani črepníky, stačia obyčajné plastové fľaše, ktorých je všade neúrekom. Pozrite sa, ako postupoval istý pár dôchodcov, ktorý nemal k dispozícii záhradu, ale len obyčajný balkón v bytovke!

Potrebujeme:

Plastové fľaše

Drôt

Štrk

Substrát

Sadenice alebo semienka

Pravítko

Klinec

Postup:

Z fľaše odstránime štítky aj lepidlo.

Pomocou pravítka si naznačíme otvory, na ktoré fľašu zavesíme. Kúsok od týchto otvorov vytvoríme otvor, do ktorého neskôr vložíme rastlinky alebo semienka.

Na dne fľaše urobíme pomocou klinca dierky a na dno navrstvíme štrk, ktorá poslúži ako drenážna vrstva.

Z odrezaného plastu môžeme vytvoriť akési priečky – tie oddelia závesný mechanizmu (drôtiky od časti so substrátom, vďaka tomu sa ku drôtu nedostane vlhkosť).

Potom na štrk navrstvíme substrát a doň vložíme semienka alebo sadenice. Takto pripravené črepníky jednoducho zavesíme na zábradlie balkónu, alebo na stenu.

V plastových fľašiach najjednoduchšie dopestujete plodiny s krátkymi koreňmi. Napríklad taká cibuľa je na takéto pestovanie ako stvorená.

Výborne sa v plastových črepníkoch darí aj šalátu. Nezabudnite mu dopriať bohatú zálievku vďaka ktorej bude šťavnatý a rýchlo porastie. Aby ste mali istotu, že pôda je dostatočne odvodnená, nádoby je vhodné zavesiť do priestoru, vďaka čomu môže voda voľne dotekať. Semienka šalátu vložte do pôdy do hĺbky 1 cm a zakryte igelitovým vreckom, kým nevykuknú prvé zelené výhonky. Prvú úrodu očakávajte do 1 mesiaca.

Balkónový záhradkári si nevedia vynachváliť pestovanie jahôd – opäť sa na tento účel skvele hodia plastové fľaše. Okrem jednoduchej starostlivosti to má aj ďalšie výhody – žiadna burina, škodcovia a teda ani ochranné chemické postreky. Najideálnejšie je pestovať jahody zo zakúpených priesad a nezabúdajte tiež, že v jednej fľaši by nemal byť viac ako jeden jahodový ker. Čo sa týka zavlažovania a hnojenia nároky sú úplne totožné ako pri pestovaní v záhrade.

Dokonca aj čerstvé a chrumkavé uhorky si môžete dopestovať v plastových fľašiach. Potrebujete však väčšie fľaše s objemom aspoň 2-5 litrov. V plastových nádobách sa pestujú uhorky veľmi podobe ako v skleníku v záhrade. Viac informácií o tomto spôsobe pestovania uhoriek nájdete TU.

zdroj: takprosto

9. Bohatá úroda jahôd z balkóna

Ak nemáte záhradu a predsa túžite po domácej úrode čerstvých jahôd, nemusíte už len snívať. Naučíme vás niekoľko praktických tipov, ako dopestovať najobľúbenejšie červené ovocie na balkóne. Pýtate sa, ako na to? Šikovný pestovateľ vám poradí skvelú vychytávku – vertikálne pestovanie v PVC trubke.

Pestovanie v PVC rúrkach

Táto metóda sa stala populárnou najmä vďaka úspore priestoru a jednoduchému zavlažovaniu.

Ako na to?

PVC rúrku vložte do vedra alebo inej nádoby a zasypte substrátom. Najvhodnejšia je voľba rašelinového substrátu, ktorý dobre udržuje vlhkosť a živiny. Je vhodnejší, ako kompostové recykláty či kokosové vlákno. Potom začnite zeminu vrstviť do vnútra pvc rúrky tak, aby dosiahla prvý otvor. Do otvoru vložíme sadenicu a zasypeme zeminou, skontrolujeme, aby sadenica v pôde dostatočne držala. Medzi jednotlivé vrstvy pridávame hnojivo (ideálne granulované), keďže jahody potrebujú pôdu bohatú na živiny. Nakoniec dobre zavlažíme cez vrchný otvor. Vodou nešetríme, je potrebné aby bol substrát dostatočne vlhký.

Ak pestujeme v debničkách či nádobách

Hoci je najpraktickejšia pre balkónové pestovanie takzvaná vertikálna záhrada, zvoliť však môžete aj klasické pestovanie v debničke či črepníku. Priesady zasadíme tak, aby korene nevyčnievali nad zeminu, nesmú byť však ani príliš utopené v substráte. Keď ich vložíte do pôdy, nezabudnite poriadne zalievať a udržiavať substrát vlhký. Sadenice by mali v nádobách dostatok priestoru. V kvetináči s priemerom 15-20 cm by mali byť maximálne 3 priesady jahôd. Pre udržanie dostatočnej vlahy sú ideálne samo-zavlažovacie nádoby. Jednoducho si ich môžete zhotoviť aj doma.

Stanovisko

Ak máte balkón orientovaný na juh alebo juhozápad, máte aj ideálne predpoklady na pestovanie balkónových jahôd a rýchle dozrievanie, pretože milujú slnko. Jahody však môžete pestovať aj na mieste s mením prísunom slnečného svetla, dozrievať však budú pomalšie.

Hnojivo

Jahody je ideálne prihnojovať každé dva týždne – ideálne sú hnojivá s obsahom dusíka, draslíka a fosforu.

Doma vypestované priesady alebo priesady z obchodu?

Ak chcete mať najväčšiu istotu, že jahody na balkóne dopestujete, siahnite po priesadách zo záhradkárstva, ktoré len jednoducho zasadíte do pôdy a staráte sa o ich zavlažovanie a výživu.

 

Ako dopestovať sadenice jahôd zo semien?

Vo februári-marci sa môžete pustiť do vypestovanie vlastných sadeníc jahôd zo semien. Priesady budú pripravené na presadenie do pôdy v júni. Ak sa však rozhodne pre takéto pestovanie jahôd, úrodu môžete očakávať až na druhý rok.

Ako na to:

Semienka jemne vtlačíme do kvalitného, vlhkého substrátu a prikryjeme fóliou. Semienka potrebujú vlhkosť a teplotu minimálne 20 stupňov Celzia. Zabezpečíte ju napríklad aj tak, že na vrch substrátu uložíte vlhké noviny a pravidelne ich rosíme vodou z rozprašovača.

Po 4-6 týždňov vyklíčené semienka presadíme do väčších nádob.

Na záhone prezimujú všetky odrody vypestované zo semien bez problémov. Na balkóne je však potrebné chrániť ich pred chladom čečinoou alebo izlovať dno a steny nádob, v ktorých rastliny pestujete.

10. Paradajky z balkóna

Paradajky z obchodu sú často predražené a bez chuti. Tento vášnivý záhradkár poradil metódu, ako si vypestovať vlastnú úrodu paradajok aj bez záhrady. Neuveríte, ale krásne chutné paradajky sa vám takto urodia aj na balkóne, či terase. Zabezpečíte si tak zeleň, chutné plody a využijete nepotrebné plastové fľaše a tégliky od jogurtov, či smotany.

Ako prvé si vypestujte priesady

Na dopestovanie priesad paradajok nepotrebujete ani semienka zo záhradkárstva. Stačí vám jedna kvalitná zrelá paradajka. Stačí len dodržať tento postup.

Potrebujeme:

Zrelú paradajku (ja som si zaobstarala paradajku z farmy v Kameničanoch, kde pestujú zdravé paradajky celoročne)

Výsevný substrát

Vodu

Črepník a plastové tégliky od jogurtov (do téglika je dobré urobiť pár otvorov na odtekanie vody)

Postup:

Úplne jednoduché. Do ½ črepníka  navrstvíme substrát, zavlažíme a uložíme plátky paradajok (hrubé asi 1 cm).

Zasypeme tenkou vrstvou zeminy a uložíme na slnečné miesto – napríklad na parapet.

Semienka začali klíčiť asi po 6-tich dňoch. O 10 dní už mali priesady 2 lístky a stále rástli. Potom som ich jednoducho podelila do samostatných téglikov od jogurtov a pestovala ako zvyčajne – ako zo semienok.

Teraz prejdeme na metódu pestovania paradajok v plastových fľašiach

Pripravte si toľko plastových fliaš, koľko paradajkových priesad chcete zasadiť. Odrežte dno a vystrihnite tri úchyty s dierkou na zavesenie.

Odšraubujte vrchnák a zoberte si malý kúsok rifloviny, alebo bavlnenej textílie. Preložte na dve časti a v rožku vystrihnite dierku, cez ktorú potom prestrčíte stonku rastlinky.

Nastrihnite z jednej strany látku po dierku. Priesadu vyberte z téglika, odstráňte hlinu, do dierky vložte stonku a nastrihnutú tkaninu upevnite zošívačkou. Prestrčte rastlinku listnatou časťou cez hrdlo plastovej fľaše.

Teraz použite 40% zeminy + 40% kokosového substrátu + 20% vermikompostu. Touto zmesou zasypte korienok priesady, do dierok na fľaši dajte šnúrku, zalejte a zaveste do polovičného tieňa na 9-10 dní.

Kompletný postup aj s výsledkami nájdete v priloženom videu TU

Výsledky po 90 dňoch

 

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie