Pestovateľka s nakrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tejto látky a budú doslova obsypané kvetmi!

Muškáty patria k najobľúbenejším kvetom, len ťažko by sme hľadali dom, ktorý ich nemá vystavené v oknách. Pestovateľka sa podelila o trik, ktorý v starostlivosti o muškáty používa už celé roky.

Muškáty patria k najobľúbenejším kvetom, len ťažko by sme hľadali dom, ktorý ich nemá vystavené v oknách. Pestovateľka sa podelila o trik, ktorý v starostlivosti o muškáty používa už celé roky. Jeho výsledkom sú zdravé muškáty obsypané pestrofarebnými kvetmi.

Tajomstvom je jód!

foto: pixaby

Áno, čítate správne. Jód poznáte možno ako látku nevyhnutnú pre správnu funkciu štítnej žľazy. Hoci pestovateľka sama nedokáže vysvetliť, ako jód s rastlinou reaguje, výsledkom sú najkrajšie muškáty v okolí. Nie je to však náhoda. Jód je často obsiahnutý aj v hnojivách, ktoré si na muškáty kupujete v záhradkárstve. Má fungicídny účinok, pôsobí proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu rastlinu a odčerpávajú jej energiu pre tvorbu listov a kvetov. Prispieva tiež k bujnému, nepretržitému kvitnutiu a zvyšuje celú odolnosť rastliny.

Foto: pixaby

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pripravte si hnojivo s jódom

Vynikajúce domáce z jódu vytvoríte rýchlo a jednoducho. V 1 litri vody /ideálne dažďovej) rozmiešajte 1 kvapku jódu. Túto zmes môžeme používať na hnojenie. Aplikujeme na vnútorné steny kvetináča a vždy použijeme na maximálne 50 ml pri každej zálievke. Neprekračujte odporúčanú dávku 50 ml, aby ste korene muškátov nepoškodili. Zálievku sa odporúča aplikovať raz za mesiac.

Pozor: s jódom to nepreháňajte, príliš veľa tejto látky by korene muškátov spálilo.

Ďalšie odporúčania:

Foto: pixaby

Ak okraje listov začnú žltnúť, rastlina nemá dostatok vody. Ak žltnú a opadávajú celé listy, znamená to, že rastlina je preliata.

Od jari – keď definitívne pominú jarné mrazy- až do jesene udržujte muškáty vonku. Niekedy po premiestnení do exteriéru (po prezimovaní) muškáty nadobudnú neduživý vzhľad. Ide však o krátkodobú záležitosť a postupne sa dostanú do normálneho stavu. Muškáty je dobré otužovať už počas týchto dní.

Ak má rastlina dostatok vlahy aj hnojiva a listy predsa padajú, premiestnite ju na svetelnejšie stanovisko. Pozor však na priame horúce lúče letného slnka. Listy muškátov naň reagujú červenkastými fľakmi na listoch.

Nezabudnite na jarný rez muškátov. Podrobnosti, ako pri ňom postupovať nájdete TU.

zdroj: plantcaretoday

titulná foto: reprofoto twice