Orchidey pestujem už 17 rokov a toto je zaručený spôsob, ako ich vždy prinútim kvitnúť na maximum: Zlepšovák, ktorý funguje už roky!

Orchidey so mnou doma žijú už nejaký ten rok. Keď som dostala svoju prvú rastlinku pred asi 17 rokmi, moja zbierka rokmi poriadne rozrástla a dnes ich mám plné parapety. Poradím, ako to robím ja, aby mi orchidey krásne kvitli čo najčastejšie. Verím, že vám to bude nápomocné!

Žanet V.

Keď prestane kvitnúť, najskôr pozorujte, až potom strihajte!

Ja nikdy nestrihám hneď ako odkvitne. Mám takú skúsenosť, že keď som to robila hneď, orchidea sa akoby zastavila a dlho-dlho mi potom nekvitla. Odkvitnutú orchideu chvíľu sledujte, ak celá kvitnúca stonka zaschne a stvrdne, znamená to, že už je celkom vyčerpaná – mŕtva a treba ju celú odstrániť. Ak zožltne a uschne len vrchná časť a spodná ostane zelená, je to znamenie, že stonka opäť vykvitne, ale je potrebné odstrániť uschnutú časť, aby ste jej pomohli. Na toto si však dávajte pozor – nikdy nestriháme na hranici živej a mŕtvej stonky, striháme tak, aby ostal asi 1 cm suchej časti na stonke (teda asi 1 – 1,5 cm nad hranicou zelenej a suchej časti).

Ak ostala kvitnúca stonka aj nejaký čas po odkvitnutí celá stonka zelená ide o najlepší prípad, pretože orchidea má najviac energie a máte najväčšiu šancu, že bude kvitnúť opäť veľmi skoro. V takom prípade je stonku však potrebné tiež zastrihnúť, aby ste jej pomohli a to asi 1,5 – 2 cm cm nad tretím očkom. To je najlepšie miesto na stimuláciu a ozdravenie rastliny.

Dôležité – rezy vždy ošetrujem rozdrveným čiernym uhlím – rany sa rýchlo zacelia a nehrozí, že by sa do nich dostali choroby alebo by rastlina začala hniť. Čierne uhlie je môj overený tip, používam celé roky.

Ja poradím ešte jeden zlepšovák. Ak máte mladú a silnú orchideu, ktorá má odkvitnutí zelenú celú stonku a vytvorila niekoľko radov listov, stonku odstraňujem celú. Ale nerobte to, ak orchidea nevytvorila viac radov listov, to značí, že by nemusela mať dostatok sily na vyrašenie novej stonky. Iba ak máte skutočne bujne rastúcu orchideu

Kedy viete, že orchidea je odpočinutá a môžete ju začať prebúdzať?

Orchideu treba po období kvitnutia nechať nejaký čas odpočinúť, ako všetky rastlinky. Ako však spoznať, kedy je orchideu možné prebúdzať, aby rýchlejšie zakvitla? Mne poradila svokra pozerať na korene. Keď orchidea odpočíva, korene sú celkom strieborné, rastlina je v čase odpočinku a treba ju nechať na pokoji. Keď korene začínajú získavať zelenkavý nádych, rastlina prichádza do aktívneho obdobia. Môžete začať o niečo viac zalievať a postupne pridávajte aj hnojivo. Orchidea začne čoskoro kvitnúť.

Po odkvitnutí ešte nezabudnite skontrolovať korene, ak sa na nich objavila pleseň, odstráňte ich (rany ošetrite uhlím) a rastlinu presaďte do nového substrátu.

Keď rastlinu presádzam, vždy ju najskôr namočím do kúpeľa s vlažnou odstátou vodou, potom vložím do nového črepníka a odložím na 1-2 týždne na chladnejšie tmavé miesto v byte. Takto sa rastlina rýchlejšie adaptuje na nové prostredie.

Dnes najobľúbenejšie