Pestovateľ ukázal najlepší spôsob, ako pestovať orchideu: Vyberte ju zo substrátu a postavte do tohoto – darí sa jej ako nikdy!

Pestovateľ poradil perfektný spôsob, ako pestovať orchideu. Jeho výhodou je nielen to, že orchidea v tejto úprave nielen krásne vyzerá, ale má vytvorené viac ako ideálne podmienky pre svoj rast a rozvoj. Je to pritom úplne jednoduché, namiesto substrátu sa rastlina vkladá do látky zvanej perlit.

Pestovanie orchideí bez pôdy

Perlit je látka prírodného pôvodu. Je to sopečná hornina, ktorá sa tepelne upravuje, čím vzniká ľahká zrnitá, pórovitá hmota bielej alebo sivej farby. Z chemického hľadiska je to amorfný kremičitan hlinitý. V prípade orchideí sa perlit používa pri takzvanej hydropónii. Ide o metódu pestovania vo vnútri, pri ktorej kultivácia rastlín neprebieha klasicky v hline, ale v inom médiu. Jeho úlohu v tomto prípade zohráva práve perlit – práve on zabezpečuje rastline ideálne podmienky pre rast a zachovávanie a distribúciu živín a vlhkosti. Obzvlášť výhodné je to, že jeho štruktúra pomáha rastline efektívne narábať s vlhkosťou, kedže perlit ju dokáže zadržiavať vo a postupne uvoľňovať v závislosti od potrieb rastliny. Zavlažovať orchideu teda menej, ako ste zvyknutí.

Ako presadiť rastlinu do perlitu?

Ako prvé je potrebné rastlinu opatrne vybrať zo substrátu a jemne očistiť korene. Korene, ktorú sú zvädnuté, suché, alebo poškodené odstránime.

Na oddelenie korienkov môžeme použiť napríklad ceruzku.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Aby sme si boli istí, že sme odstránili všetok substrát, rastlinu ešte vykúpeme vo vode.

Po kúpeli ešte môžete nájsť oschnuté či mŕtve časti koreňov, tie zastrihneme.

Teraz rastlinu posadíme do nádoby a pridávame perlit tak, aby nám orchidea pekne stála.

Takto vyzerá rastlina zapustená v perlite.

Video postup: