Pestovateľ ukázal jediný správny spôsob, ako omladiť orchideu: Keď uvidíte toto berte do rúk nožnice – z 1 rastliny budú 2!

Niekedy sa môže stať, že rastlinka je veľmi bujná, ma veľa listov, husté korene a pritom už dlhšie nemá silu kvitnúť, alebo nekvitne tak, aby sme chceli. Skúsený pestovateľ vám ukáže jednoduchý postup ako rastlinu nielen omladiť, ale zároveň si ju aj namnožiť. Základom je nachystať si naozaj ostré nožnice a nový materiál na presadenie rastliny a zároveň zasadenie novej rastliny. Záhradkár vo videu používa kôru, ktorú najskôr sparil horúcou vodou.

Vyberte orchideu zo starého substrátu

Prvým krokom bude preriedenie listov rastliny. Odstrihnite ich, nechajte len jeden pár vrchných listov – vďaka tomu sa vám odhalí oblasť stonky s novými výhonkami. Práve z nich budeme mať novú rastlinku. Keď sú výhonky dostatočne viditeľné, máte najlepší základ pre budúcu orchideu. Ak sú výhonky ešte príliš malé, počkáme, kým trochu viac nevyrastú.

Teraz preriedime aj staré korene. jednoducho odštikneme. Rastlinu prestrihneme na polovicu – v mieste pod novými výhonkami. Z výhonkov vyraší nová rastlinka a staré korene, ktoré sme omladili taktiež časom vyženú novú stonku. Koreňovú časť rozpletieme vo vode a sledujeme, ktoré korene ešte treba odstrániť – poškodené, hnilé..

Teraz si pripravíme dve nádoby, ideálne prehľadné a navrstvíme do nich kôru, ktorú si predtým sparíme horúcou vodou. Obe časti rastlinky potom vložíme do samostatnej nádoby a staráme sa o ne ako zvyčajne. Z každej bude krásna nová rastlina.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.