Pestovateľ poradil jeden perfektný trik, ako vypestovať extra veľkú cibuľu: Stačí urobiť toto a úrodu môžete aj predávať!

Je čas pozrieť sa na úrodu cibule. každý, kto chce tento rok veľké hlávky zdravej a šťavnatej domácej zeleniny by mal poznať tieto triky.

Jednoduchý trik, ako získať väčšie plody

Ak chcete získať väčšie plody, nezabudnite pri pestovaní dodržať tento jedndocuhý postup, ktoý spočíva v zastrihávaní vňate cibule. Výsledko je, že energia, ktorá je vynakladaná na tvorbu listov sa presunie do koreňov. Vďaka tomu sa vytvorí väčšia cibuľa.

Ako na to?

Prvýkrát strihajte hneď, ako budú mať mladé lístky cibule viac ako 7 cm. Potom znovu strihať, keď sa vytvorí aj tretí lístok a dĺžka vňate bude asi 12 cm. Tento spôsob je vhodný, keď pestujete cibuľu zo semena na spôsob priesad.

Ďalšie triky, ako vypestovť extra veľkú úrodu domácej cibule

Moja babička nebla žiadna profesionálna záhradkárka. Bola to jednoducho žena s rokmi skúseností, ktoré získala pri pestovanie plodín pre svoju rodinu. Od vlastnej úrody bola jej rodina celkom závislá a pretro robili všetko pre to, aby dopestovali čo najviac zdravých plodov. Toto sú jej rady pre dopestovanie bohatej úrody maxi cibule:

1. Mám overené, že namáčanie semien je polovicou úspechu. Namočte semená cibule pred výsadbou na 10-20 minút do slabého roztoku 2% manganistanu draselného. Ten semienka vydezinfikuje a ochráni pred možnými chorobami v pôde a navyše pôsobí stimulačne.

Ak nemáte manganistan draselný, semená pred vysádzaním namočte aspoň vo vode (teplota 20-25 °C). Zeleninové semená obsahujú chemické látky, tkoré bránia klíčeniu, pomocou namáčania sa vyplavia a semená napučia a naštartujú sa na rýchle vyklíčenie. Semená cibuľe namáčame 30-60 hodín pred výsadbou.

Vody by malo byť len toľko, aby sa semená neudusili. Mako by jej byť len toľko, aby semená mohli napučať (prídane necháme napučať na vlhkej handričke). Pri namáčaní je dobré vodu každých 12 hodín meniť a semienka nechať po 12 hodinách aspoň hodinku na vzduchu. Ten tiež pri klíčení zohrá svoju úlohu.

2. Riadok s buľou posypte trochou kuchynskej soli. Je to dobrá ochrana proti škodcom a najmä muchám.

3. Pozor na ílovitú pôdu, v nej sa cibuli nebude dariť a plody budú malé! Cibuli sa darí na pieskovo-rašelinovej pôde. Cibuľa tiež obľubuje mierne zásaditú pôdu. Ak máte pôdu kyslú na jeseň alebo jar ju posypte dolomitickým vápnom – to vydezinfikuje pôdu.

4. Vedľa cibule vysaďte záhon mrkvy, budú si navzájom pomáhať a chrániť sa.

5. 3 fázy hnojenia:

1. fáza, keď má rastlina aspoň 2 listy. (1 liter vyzretého hnoja zmiešame s 1 vedrom vody, prípadne 1 šálka kuracieho hnoja na vedro vody + 30-40 g superfosfátu – vopred rozpusteného v teplej vode a 1 šálku dreveného popola – všetko zmiešame a

2. fáza (po dvoch týždňoch). Zmiešame 30 g superfosfátu a 10 g močividný a 5 g draslíka na 1 vedro vody.

3. fáza (na konci júna) 30 g superfosfátu + 10 g močoviny + 10 g draslíka.

Ak sa chystáte hnojiť začiatkom júla dusík ani močovinu nepoužívajte. Na hnojenie tiež nepoužívajte čerstvý hnoj. Rozhodne nezanedbávajte fosfor – vo veľkej miere od neho závisí veľkosť cibule.

Dnes najobľúbenejšie