Pestovateľ poradil geniálny tip, ako vypestovať viac, ako 40 kg zemiakov na menej ako 1 m²!

Zemiaky sú hádam najviac využívanou surovinou v našich domácnostiach. Vedeli ste, že na pestovanie zemiakov nepotrebujete rozľahlé pole a dokonca ani veľkú záhradu?

Zemiaky sú hádam najviac využívanou surovinou v našich domácnostiach. Vedeli ste, že na pestovanie zemiakov nepotrebujete rozľahlé pole a dokonca ani veľkú záhradu? Istý pestovateľ Greg z írska sa podelil o svoj perfektný tip, ktorý môžete pokojne vyskúšať aj vy. Naučí vás, ako dopestovať viac, ako 40 kg zemiakov na menej ako 1 metri štvorcovom.

Čo potrebujeme?

Dosky s dĺžkou približne 80 cm a výškou asi 12-13 cm – na jednu priehradku potrebujeme 4 dosky

Sadbové zemiaky (na pestovanie voľte neskoré zemiaky, ktoré dozrievajú o 90 dní)

Kompostovanú zeminu

Postup:

Najskôr si zhotovíme základ veže, v ktorej budeme zemiaky pestovať. Pokojne použite staré dosky z debničiek, prepravných paliet alebo aj sudov (niektorí ľudia túto metódu používajú staré pneumatiky). V rohoch základne umiestnime 4 dlhšie drevené kolíky, ktoré budú oporou pre neskôr pribúdajúce dosky. Kolíky stačí zapichnúť do zeme, netreba ich pripevňovať klincami. Rovnako aj základňa by mala byť niekoľko centimetrov v zemi, aby dobre držala.

Do pôdy vo vnútri vložíme naklíčené sadbové zemiaky (približne 8-9 ks podľa veľkosti). Zemiaky prikryjeme vrstvou kompostovú zeminu, ktorá by mala byť vysoká približne 8 cm.

Po niekoľkých dňoch sa objavia zelené výhonky, vtedy priložíme ďalší rám a zeminu. Takto pokračujeme vo vrstvení zeminy a pridávaní rámov, pričom musíme vždy dbať na to, aby zelené výhonky trčali aspoň z tretiny. Vo vrstvení pokračujeme dovtedy, kým nebude ohrada vysoká približne 80 cm a zemiaky nezakvitnú.

Zemiaky pravidelne zalievame zvrchu, vlaha sa dostane cez jednotlivé vrstvy až k hľuzám. Nezabúdajte na pravidelný prísun živín vo forme hnojiva, ktoré zemiakom len prospeje. Greg, ktorý svoju metódu testuje už roky ju postupne vylepšoval a dnes odporúča, aby sa na vrstvu kompostovanej zeminy ukladala aj vrstva slamy. Každopádne, touto metódou sa mu darí ročne získať z jednej veže až 50 kilogramov zemiakov.

Zemiakové veže môžu vyzerať aj takto:

zdroj: icreativeideas, denverpost

Dnes najobľúbenejšie