Metóda, ako pestovať zemiaky bez práce – bohatá úroda aj 2x do roka!

Môj dedo bol gazda ako sa patrí a svoje hospodárstvo mal v dedinke Vršatecké Podhradie. Na vrtochy počasia bol zvyknutý, pretože keď dole, v dedinách pod Vršatcom bola už dávno jar, na Vršatci sa ani nestihli roztopiť posledné kopy snehu.

Naučil ma, ako pestovať zemiaky aj v ťažkých podmienkach a robím to takto aj ja.

Zemiaky sadil aj 2x do roka a pamätám sa, že úrodu zberal niekedy až do neskorého novembra – našiel som skvelý návod z youtube, ktorý tento postup presne popisuje a môžete ho tak skúsiť aj vy!

Metóda pestovania zemiakov bez práce

Počuli ste už o pestovaní zemiakov zemiakov v sene? Úžasné na tejto metóde je fakt, že zemiaky takto dopestujete aj na lúke, netreba orať, netreba používať chémiu a netreba ani okopávať či zberať škodcov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Na túto metódu vôbec nepotrebujete motyku, stačí vám len zemiak uložiť na zem a prikryť senom alebo slamou, alebo na zem uložiť seno/slamu, položiť zemiaky a zakryť vrstvou sena/slamy.

Zemiaky sa takto dajú pestovať dokonca aj v lístí či pokosenej tráve. Pred takouto výsadbou pôdu nemusíte hnojiť, ale je to dobré v prípade, že pestujete zemiaky v náročnejších podmienkach – napríklad ako môj dedo, v dedinke, ktorý je posadená vo vyššej nadmorskej výške.

Sadenie zemiakov do sena – úrodu dopestujete aj na lúke

Potrebujeme:

Seno/slamu

Zemiaky

Úroda zemiakov 2x do roka – tip od fanúšika

Chcem sa podeliť so svojou skúsenosťou, pretože my takto pestujeme zemiaky pravidelne, ale používame ešte omnoho jednoduchšiu metódu – zemiaky dávame do slamy a pokosenej trávy.

Je to tá najlepšia a najjednoduchšia metóda sadenia a keď príde na zber, len zrolujete koberec zo slamy aj so zemiakmi a jednoducho ich povyberáte z vnútra.

A musím povedať, že tu na Záhorí nie sme ani zďaleka jediní, čo takto pestujú a úrodu zberajú 2x za rok.

Ako na to?

Keď sme kosili záhradu na jednej časti sme jednoducho trávu nepohrabali, ale rovnomerne rozložili po celej ploche. Kedže sa mi trávy zdalo málo, pridal som aj slamu a vytvorili sme mierne vyvýšené lôžko na zemiaky.

Potom je to už veľmi jednoduché, do slamy som vložil predklíčené skoré zemiaky (na sadenie koncom leta vždy používam skoré odrody zemiakov, skúšame rôzne odrody a minulý rok sme mali zemiaky Adora -rastú superrýchlo).

Potom už len do slamy poukladať hľuzy a následne ich stačí prikryť  slamou, senom alebo aj pokosenou trávou.

Vrchná vrstva musí mať aspoň 40 cm. Potom už len stačí dobre zavlažiť, čím slama trochu klesne a spojí sa. V suchom počasí treba porast poliať.

Vňať sa objaví po pár týždňoch, keď začne usychať, treba zberať.

Niektoré odrody zemiakov vám ani nemusia kvitnúť, tak sa nenechajte pomýliť, ale rastú normálne.

Pri tomto pestovaní vám celkom odpadá okopávanie a zberanie mandelínky, zemiaky si pekne rastú v sene a v októbri zberáte.

 

 

Foto: pixabay