Bohatá úroda zemiakov bez roboty: Gazda z Telgártu ukázal, ako pestovať zemiaky bez orania, okopávania a zberania mandelínok!

Gazda z Telgárdu predviedol fantastickú metódu pestovania zemiakov v sene. Úžasné na tejto metóde je fakt, že zemiaky takto dopestujete aj na lúke, netreba orať, netreba používať chémiu a netreba ani okopávať či zberať škodcov. Na túto metódu vôbec nepotrebujete motyku, stačí vám len zemiak uložiť na zem a prikryť senom alebo slamou, alebo na zem uložiť seno/slamu, položiť zemiaky a zakryť vrstvou sena/slamy. Zemiaky sa takto sajú pestovať dokonca aj v lístí či pokosenej tráve. Pred takouto výsadbou pôdu nemusíte hnojiť, ale je to dobré v prípade, že pestujete zemiaky v náročnejších podmienkach.

Sadenie zemiakov do sena – úrodu dopestujete aj na lúke

Potrebujeme:

Seno/slamu

Zemiaky

Úroda zemiakov 2x do roka – tip od fanúšika

Chcem sa podeliť so svojou skúsenosťou, pretože my takto pestujeme zemiaky pravidelne, ale používame ešte omnoho jednoduchšiu metódu – zemiaky dávame do slamy a pokosenej trávy, je tá najlepšia a najjednoduchšia metóda sadenia a keď príde na zber, len zrolujete koberec zo slamy aj so zemiakmi a jednoducho ich povyberáte z vnútra. A musím povedať, že tu na Záhorí nie sme ani zďaleka jediní, čo takto pestujú a úrodu zberajú 2x za rok.

...

Ako na to?

Keď sme kosili záhradu na jednej časti sme jednoducho trávu nepohrabali, ale rovnomerne rozložili po celej ploche. Kedže sa mi trávy zdalo málo, pridal som aj slamu a vytvorili sme mierne vyvýšené lôžko na zemiaky.

Potom je to už veľmi jednoduché, do slamy som vložil predklíčené skoré zemiaky (na sadenie koncom leta vždy používam skoré odrody zemiakov, skúšame rôzne odrody a minulý rok sme mali zemiaky Adora -rastú superrýchlo). Potom už len do slamy poukladať hľuzy a následne ich stačí prikryť  slamou, senom alebo aj pokosenou trávou.

Vrchná vrstva musí mať aspoň 40 cm. Potom už len stačí dobre zavlažiť, čím slama trochu klesne a spojí sa. V suchom počasí treba porast poliať.  Vňať sa objaví po pár týždňoch, keď začne usychať, treba zberať. Niektoré odrody zemiakov vám ani nemusia kvitnúť, tak sa nenechajte pomýliť, ale rastú normálne. Pri tomto pestovaní vám celkom odpadá okopávanie a zberanie mandelínky, zemiaky si pekne rastú v sene a v októbri zberáte.