Na pestovanie zemiakov nepotrebujete záhradu. Takto ich vypestujete vo vedre!

Novým zemiakom sa nič nevyrovná. Ukážeme vám, ako jednoducho ich môžete vypestovať vo vedre. Z úrody sa môžete tešiť aj niekoľkokrát do roka.

Novým zemiakov sa nič nevyrovná. Nie každý má však možnosť pestovať zemiaky na vlastnom pozemku. Ak si myslíte, že na pestovanie kvalitných domácich zemiakov potrebujete veľké pole, máme pre vás dobrú správu, pokojne ich vypestujete aj vo vedre. Ukážeme vám, ako na to!

Potrebujeme:

2 vedrá

Vyklíčené zemiaky

Niečo, čím urobíme vo vedrách

Nástroj na vyrezanie otvorov do vedra

Zeminu

Klíčiace zemiaky

Postup:

FJ364BNILPI8FH3.LARGE

Na dne oboch vedier vytvoríme otvory. Je to dôležité pre odvádzanie vlahy z vedier – aby zemiaky vo vnútri nezačali hniť.

FSTOYQNILPI8FJT.LARGE

Potom odložíme jedno vedro bokom – toto vedro bude slúžiť ako vonkajší obal a už s ním nemusíte robiť nič viac. Je pripravené.

Na druhom vedre vytvoríme 3 otvory – okná. Na tomto vedre sú okná vytvorené nasledovne – 5 cm od spodného aj vrchného okraju, 9 cm od seba navzájom.

FI6FDM2ILPI8FKS.LARGE

FK8ZMK5ILPI8FLK.LARGE

Vnútorné vedro umiestníme do vonkajšieho a začneme so sadením vyklíčených zemiakov. Do polovice objemu navrstvíme zeminu. Zemiaky umiestníme pred každým oknom tak, aby boli v približne v polovici medzi stredom a vonkajším okrajom vnútorného vedra. Potom pokryjeme ďalšou zeminou tak, aby sme dávali pozor na jemné klíčky zemiakov. Nakoniec zalejeme pôdu dostatkom vody. Pôda sadne, takže podľa potreby pridáme ďalšiu pôdu.

FMRRXEAILPI8FOT.LARGE

F7DZRXVILPI8FMA.LARGE

FJMEG70ILPI8FQ7.LARGE

FJXF83PILPI8FQU.LARGE

Vedrá umiestníme na miesto, kde nie je priame svetlo. Nezabúdajte, že zemiaky sa nesmú dostať do kontaktu s priamym svetlom, pretože ozelenejú a stanú sa jedovatými. Zemiaky tiež potrebujú dostatok vlahy, ale voda nesmie v pôde stáť – inak zhnijú.

Pod vedierko umiestnite nádobu, kam bude odtekať voda z pôdy.

Keď zemiaky začnú kvitnúť môžeme začať prvý zber. Vyberieme vnútorné vedro a vyberieme toľko zemiakov, koľko chceme. Potom vrátime vedro späť do vonkajšieho a doplníme zeminu.

FVNP2SCILPI8FTE.LARGE

FYF425HILPI8FTF.LARGE

Dnes najobľúbenejšie