Výstavný vianočný kaktus: Riaďte sa týmito radami od skúseného pestovateľa a bude vašou pýchou!

Starostlivosť o niektoré rastliny si vyžaduje určité znalosti. Jednou z nich je aj vianočný kaktus. Zapamätajte si tieto rady od skúseného pestovateľa z youtube a budete ho mať doslova výstavný!

Ak patríte do skupiny pestovateľov, ktorým robí vianočný kaktus na čele vrásky, pretože napriek pravidelnej starostlivosti vám doteraz nezakvitol, zbystrite pozornosť.

Umiestnenie

Ak chcete prinútiť vianočný kaktus, aby kvitol, je dôležité mu nájsť to správne miesto. V podstate sa dá jeho kvitnutie aj celkom dobre naplánovať. Ak chcete, aby vám kvitol počas sviatkov, stačí ak ho 6 – 8 týždňov predtým umiestnite do chladnejšej miestnosti na tienisté miesto. Ideálna teplota by mala byť okolo 10 – 12 °C. Zabezpečte tiež, aby bol vianočný kaktus každý deň počas 12 hodín v úplnej tme.

Množstvo svetla ovplyvňuje množstvo kvetov a rýchlosť zakvitnutia. To znamená, že ak dáte potom rastlinu napríklad na parapet, kde bude mať dostatok slnečného svetla, zakvitne veľmi rýchlo. 

Vek rastliny

Vzhľad rastliny sa odvíja aj od jej veku. Mladšia rastlina, ktorá ma okolo 1 roka nebude na kvitnutie pripravená tak, ako napríklad 3 ročná rastlina. 

Veľkosť kvetináča

Keď sa vám kaktus rozrastie, potrebuje viac miesta. Ak má príliš malý kvetináč, môže to byť faktor, ktorý ovplyvňuje jeho rast, aj kvitnutie. Nahustené vetvičky totiž nie sú schopné dostatočne vyživovať svoje kvety.

Ak má vianočný kaktus v dôsledku stiesnených priestorov príliš malé okvetné lístky v porovnaní s kvetmi, môžete ho mierne preriediť rezom.

Odrežte predovšetkým také stonky, ktoré sú schované a nemajú dostatok svetla. Budete prekvapení, koľko nepotrebných výhonov môžete dať preč. Zbytočne totiž odoberajú rastline živiny a energiu potrebnú na kvitnutie.

Hnojenie

Prehustený vianočný kaktus má vyčerpanú pôdu a preto by ste mu mali po strihaní dopriať aj správnu výživu v podobe hnojiva. Pre tento účel sa bude hodiť napríklad granulované minerálne hnojivo.

V blízkosti koreňa urobte do substrátu jamky a vložte do nich 3 – 4 guľôčky hnojiva. Jemne zahrňte zeminou. Takto sa minerálne látky lepšie uvoľnia do pôdy. Tento postup vykonajte aspoň na 3 – 4 rôznych miestach v kvetináči. Potom môžete substrát trochu posypať aj zvrchu.

Množenie z odrezkov

Vetvičky, ktoré ste odrezali môžete smelo použiť na množenie. Pripravte si kvetináče s kvalitnou rašelinou zmiešanou s pieskom. Ideálne je sadiť vetvičku z dvoch častí a stačí vám zasadiť jednu. Ak si všimnete náznak korienkov, použite a zasaďte.

Kvetináče s odrezkami dajte na parapet a v priebehu roka by sa vám mali pekne rozrásť.

Prajeme veľa šťastia!

Video návod

 

 

 

 

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie