Pestovanie uhoriek vo vedre: Metóda, s ktorou dosiahnete 10-krát väčšiu úrodu ako doteraz a nepotrebujete k nej záhradu!

Dnes vám chceme predstaviť vynikajúcu metódu vysádzania a kultivácie uhoriek, ktorá umožňuje dosiahnuť až 10-krát väčšiu úrodu! Ak chcete použiť tento spôsob pestovania, nepotrebujete ani záhradu: uhorky môžete pestovať aj na balkóne, alebo na verande.

Ak aj máte záhradu, toto šetrí miesto a uhorky môžete umiestniť do ktorejkoľvek časti. Ďalšou výhodou je, že kríkové uhorky si vyžadujú minimálnu starostlivosť a nemusia sa zalievať každý deň.

Potrebujeme:

vedro s minimálnym objemom 10 litrov (ideálne použiť 16 litrové a viac)

vŕtačku s malým priemerom alebo veľký klinec

vytrhanú burinu zo záhrady

bežnú zeminu

2 – 3 lopaty piesku

2 – 3 lopaty kompostu alebo fermentovaného hnoja

plastovú fľašu s objemom 2 litre + ihlu

vodu

semená alebo sadenice uhoriek

lopatku

Najlepšie je zvoliť si plastové vedro, pretože kovové sa v noci príliš ochladzuje a v dôsledku toho sa ochladzuje aj substrát v nich.

Ak chcete takéto uhorky použiť aj na dekoráciu záhrady, použite pekné nové vedrá alebo pekne vyzerajúce plastové nádoby (kvetináče).

Postup:

1. Na dne vedra urobte najmenej 10 dier (vyvŕtať ich môžete 8 mm vrtákom), cez ne bude odtekať prebytočná voda.

2. Burinu ohnite alebo potrhajte na menšie kúsky a položte na spodok vedra tak, aby zaberala asi 1/4 objemu. Bude predstavovať drenážnu vrstvu. Keď sa burina rozkladá pod pôdou, uvoľňuje teplo a obohacuje pôdu o humus a živiny. Môžete použiť akúkoľvek burinu alebo pokosenú trávu.

3. Vrstvu buriny prikryte 3 – 5 cm vrstvou obyčajnej pôdy.

4. Do vedra pridajte 2 – 3 lopaty piesku a 2 – 3 lopaty fermentovaného kompostu alebo hnoja. Potom ich prikryte 10 cm vrstvou pôdy. Premiešajte. Týmto spôsobom získate silnú vrstvu hnojenej pôdy, ktorá sa dostane ku koreňom a bude slúžiť ako výborná výživa. Pôdu môžete zmiešať s pieskom a fermentovaným hnojom / kompostom aj v samostatnej nádobe a potom ich pridať do kultivačnej nádoby.

5. Naplňte vedro zeminou tak, aby boli asi 3 cm od okraja voľné.

6. Potom je potrebné nainštalovať zavlažovací systém, pretože v horúcich dňoch substrát vo vedre veľmi rýchlo uschne. Preto je dobré zabezpečiť nepretržitú vlhkosť pôdy, ktorú uhorky milujú.

Vezmite 2-litrovú plastovú fľašu. Naplňte ju vodou a dôkladne ju uzavrite tak, aby do nej nevnikol žiadny vzduch. Uľahčí to vytváranie malých otvorov pomocou ihly. Vzhľadom na to, že fľaša je nainštalovaná na okraji vedra a osivo / sadenica je vysadená v jej strede, otvory by mali byť na čelnej strane fľaše, ktorá ja orientovaná smerom k semienkam / rastlinkám, asi 3 – 4 cm od spodku fľaše a vo vzdialenosti 2,5 – 3 cm od seba, na rovnakej úrovni.

7. Pokiaľ je fľaša uzavretá, voda sotva vyteká cez malé otvory. Po otvorení fľaše do nej začne vnikať vzduch, čo spôsobuje vytekanie vody.

Po prepichnutí fľašu zahrabte do zeme 5 – 6 cm (otvory by mali byť 3 cm pod zemou), na okraji vedra, pričom otvory musia smerovať do stredu a vrchnák treba poriadne zavrieť.

Pôda nasaje vodu, ktorú potrebuje. Ak chcete zintenzívniť zavlažovanie, jednoducho otvorte uzáver fľaše.

7. V strede vedra urobte jamku, zasejte semeno, alebo zasaďte sadenice.

8. Neskôr budete musieť vykonať postupy, ktoré sa uplatňujú aj pri pestovaní uhoriek v záhrade (viazanie, zber).

Táto metóda pestovania je účinná aj preto, pretože do pôdy stačí pridať malé množstvo hnojiva, aby ste získali lepšiu úrodu, namiesto hnojenia celej záhrady. Takže je to oveľa ekonomickejšie. Prajeme bohatú úrodu!

Zdroj: retete-usoare.info

 

 

 

 

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie