Pestovanie uhoriek s pomocou kusu plechu vedie k najbohatšej úrode: Tento trik teraz používam na záhrade každý rok, tu je návod krok za krokom!

Uhorky takto pestujem už pár rokov a som s tým zatiaľ veľmi spokojný. Túto metódu som našiel ako metóda „teplého lôžka“. Ide o špeciálne upravený záhon na pestovanie uhoriek tak, aby ste dospeli k maximálnemu výnosu a to omnoho skôr, ako ostatní. Môžete zberať už v prvej polovici júna.

Stačí vlnitý plech

Základom bude klasický vlnitý plech. Teda jednotlivé dosky, ktoré by mali mať rozmery pokiaľ možno 110 x 170 centimetrov. Tento rozmer je ideálny. Je totiž potrebné dlhšiu stranu umiestniť do zeme, zhruba do hĺbky 60 centimetrov. Nad zemou bude teda 110 cm a tým bude mať box na pestovanie uhoriek štvorcový tvar.

Zaistite pevnosť

Akonáhle máte základnú podobu daného boxu, je potrebné zabezpečiť mu pevnosť. Aby sa takzvane nerozjížděl. K tomu pomôže silnejšia špagát, rovnako ako napríklad aj kurty, alebo akákoľvek iná podobné riešenia, ktoré udržia tvar taký, aký má byť.

Záhon naplňte

Keď máte box na pestovanie uhoriek hotový, začnite ho plniť. Základom je piesok, ktorý by mal siahať do výšky asi 50 centimetrov. Potom budete potrebovať čerstvý hnoj, ktorý bude tvoriť vrstvu vysokú asi 30 centimetrov. Ďalej už budete potrebovať len kvalitné zeminu, ktoré by malo byť asi 25 centimetrov. V tej chvíli máte box správne naplnený. Všetko ešte prikryjete čiernou textíliou a máte všetko hotové.

...

Môžete vsádzať

Keď ste pripravení, môžete sa pustiť do sadby. Naozaj vám bude stačiť len niekoľko málo semien, pretože až sa ujmú, uvidíte, že váš box bude plný uhoriek, ktoré budú stále rásť a budú neustále plodiť. Ideálna doba pre zasadenie je v priebehu mesiaca apríl. Čas sa teda postupne blíži. Po zasadení ešte aplikujte ďalšiu vrstvu textílie, ktorá bude semienka na začiatku chrániť.

Starajte sa o uhorky, ako obvykle

Ďalší postup už nie je nijako zložitý. Stačí o uhorky starať, s čím súvisí zalievanie, ale aj prípadné hnojenie. Ďalej odporúčame inštalovať do boxu ešte niekoľko oblúkov, ktoré budú vašim uhorkám slúžiť ako opora počas rastu.

A čo urobiť v čase zberu? Stačí uhorky jednoducho otrhávať. Budete prekvapení z toho, ako táto metóda pestovania uhoriek dokáže výrazne zvýšiť úrodu, ktorú budete mať. Od tej doby nebudete uhorky pestovať inak.