Pestovanie paradajok od semienka po sadeničky: Perfektná metóda, vďaka ktorej budete mať z jednej paradajky debničku plnú sadeníc!!

Ak sa chystáte pestovať paradajky, semienka nekupujte a namiesto toho vyskúšajte túto perfektnú metódu, ktorú poradil záhradkár na youtube. Z jednej paradajky máte celú hŕbu krásnych zdravých sadeníc!

Zoberte si jednu zdravú zrelú paradajku, najlepšie z vlastnej úrody a prekrojte ju na polovicu. Potom vyberte do sitka semienka, prepláchnite ich vodou a porozkladajte ich na bavlnené handričky. Nechajte ich úplne vyschnúť.

Sušené semienka treba následne oddeliť od handričky. Môžete ňou jemne šúchať a semienka vám opadajú. Preložte si ich do malej nádobky a môžete si pripraviť miesto na sejbu.

Záhradný substrát najskôr dôkladne polejte vodou a premiešajte, aby bol dostatočne vlhký.

Takto pripraveným substrátom si naplňte polystyrénové boxy alebo iné nádoby, v ktorých budete pestovať sadenice. Substrát zarovnajte a uhlaďte povrch.

Zoberte si semienka a rovnomerne nimi posypte vrch substrátu. 

Ak vysádzate do jedného boxu viac odrôd, môžete si ich oddeliť malými drevenými prepážkami. Všetky semienka nakoniec posypte tenkou vrstvou substrátu, dobre zatlačte a polejte. 

Boxy so zasiatymi semienkami uložte na svetlé miesto a prikryte sklenou tabuľou alebo plexisklom. 

O niekoľko dní uvidíte prvé malé výhonky a asi o 8 – 10 dní sa môžete tešiť na takéto malé sadeničky.

Približne o 19 – 20 dní, budete mať boxy plné nahustených priesad.

Teraz je ten správny čas rozdeliť priesady do jednotlivých kvetináčov. Substrát si opäť polejte, premiešajte a naplňte ním malé nádobky. Priesady opatrne oddeľte a zasaďte.

Keď je vhodný čas, vyberte priesadám vhodné miesto v záhrade a presaďte ich do hriadky. 

Veľa šťastia!

 

 

 

 

 

 

 

Dnes najobľúbenejšie