Unikátna metóda, ako si vypestovať hrozno zo semienok: Je to veľmi jednoduché a potrebujete len pár bobuliek hrozna!

Najjednoduchšia metóda, ako si vypestovať hrozno zo semien. Stačí len postupovať podľa tohto postupu z youtube.

Postup:

1. Zoberte si bobuľky hrozna a opatrne vyberte semienka.

2. Semienka rozložte a sušte ich na slnku 1 – 2 hodiny.

3. Pripravte si plastovú misku s vrchnákom, v ktorej budú semená klíčiť.

Vysteľte ju papierovou vreckovkou, preloženou na dve časti.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

4. Vreckovku dobre zvlhčite vodou.

5. Semienka nasypte na mokrú vreckovku.

6. Prikryte ich druhou navlhčenou vreckovou.

7. Polejte ešte trochou vody a nechajte takto klíčiť.

Prajeme veľa šťastia!

 

Ako zakoreniť vinič z odrezku?

 

Toto je najjednoduchší a najlacnejší spôsob ako zakoreniť vinič z odrezkov. Zapamätajte si týchto pár zásad a už nikdy nebudete musieť kupovať sadenice.

Potrebujeme:

odrezky viniča

litrovú nádobu

vodu izbovej teploty

ostrý nôž

vosk

500 ml plastové nádobky

substrát z humusu a záhradnej pôdy (1:1)

Postup:

1. V prvom rade je dôležité vedieť, že príprava vínnej révy je potrebná medzi 20. – 25. februárom. Niektorí vinohradníci rozmnožujú vinič na jeseň, takže môžete skústiť révu rozmnožovať aj na prelome októbra a novembra,

2. Nalejte trocha vody do pohára, kam budete vkladať odrezky. Voda by mala byť asi do výšky 1 cm. Ak nalejete veľa vody, korene sa vyvinú iba u 10 – 15% vybraných odrezkov. Ak nemôžete neustále sledovať vodu v pohári, na dno položte bavlnenú látku s výškou 1 cm. To vám umožní udržať optimálny stupeň vlhkosti po dobu niekoľkých dní. Je dôležité, aby odrezky nezaschli, takže nesmú ostať bez vody!

3. Takto správne pripravíte odrezky: dolný koniec každej stonky by mal byť odrezaný 1,5 cm pod púčikom. To znamená, že koniec bude vo vode a púčiky nad ňou.

4. Každá stonka by mala mať 2 – 3 puky. Jej horný koniec by mal byť 4 až 5 cm nad hornými púčikmi.

5. Po príprave odrezkov odstráňte spodné púčiky a urobte 3 – 4 plytké pozdĺžne rezy z miesta, kde boli spodné púčiky umiestnené. Z týchto častí stonka vyženie korene.

6. Pripravenú stonku vložte do nádoby s vodou.

7. Podobným spôsobom pripravte toľko odrezkov, koľko potrebujete.

8. Keď máme odrezky takto pripravené a spodné konce namočené vo vode, je nevyhnutné horné konce pokryť voskom. V opačnom prípade bude miera zakorenenia oveľa nižšia.

9. Nádobu s odrezkami dajte na teplé a svetlé miesto (napríklad na parapet na južnú stranu). Počkajte, kým sa objavia korene. Objavujú sa cca 21. – 30. deň po namočení do vody (púčiky sa niekedy začnú vyvíjať skôr).

10. Štvrtým pravidlom je, že odrezky netreba držať v pohári s vodou príliš dlho. Keď už majú korene s dĺžkou asi 5 mm, zasaďte ich do plastových pohárikov. Inak sa dlhé korene začnú lámať a konečný výsledok bude nepriaznivý.

Napríklad táto stonka bola vo vode 45 dní a jej korene sú už príliš dlhé.

11. V každom plastovom poháriku urobte odtokový otvor. Potom ho naplňte substrátom. Uprostred neho urobte dierku, do ktorej vysadíte sadenicu a substrát okolo pevne pritlačte

12. Po výsadbe odrezky výdatne polejte odstátou vodou, aby vzduchové bubliny v substráte spľasli a substrát priľnul ku koreňom. Prebytočná voda bude odtekať cez odtokový otvor.

13. Piatou zásadou je, že listnaté halúzky, ktoré sa vyvíjajú na odrezkoch, treba priebežne odstraňovať. Ale pozor! Buďte opatrní, aby ste nezlomili bod rastu. Počkajte, kým listy na tejto úrovni nie sú dostatočne veľké a až potom ich odstráňte.

14. Ak už budú odrezky v pohári 1 – 1,5 mesiaca (maximum), mali by ste ich vysadiť do záhrady (počas vývoja v pohári ich nezabudnite pravidelne zalievať). Avšak týždeň pred touto udalosťou musia podstúpiť adaptáciu na vonkajšie prostredie. Prvý deň ich nechajte vonku 60 minút, druhý deň 2 hodiny, tretí deň 3 hodiny…atď. Siedmy deň ich nechajte vonku 7 hodín. Ak nevykonáte tento proces, listy odrezkov vám jednoducho zblednú a vyschnú.

Sadenice treba takto nechať prejsť rastovým procesom, aby boli dostatočne pripravené a odolné. V prvom roku vám potom budú dobre rásť a vydržia aj v chladnejšom počasí. V druhom roku sa už vytvorí silný krík a v krátkom čase sa budete môcť tešiť aj na bohatú úrodu!