Východná metóda pestovania cibule: 4 kroky, ktoré dostanú vašu úrodu na úplne iný level – väčšia a zdravšia cibuľa!

Cibuľa na čínsky spôsob - skúste ju, neoľutujte!

O tento tip sa s nami podelil čitateľ Milan Sucháň, ktorý ho objavil na internete, vyskúšal ho a odvtedy to ešte neoľutoval. To je nápad sa rozhodol sprostredkovať ho aj vám. Metóda sa nazýva aj Orientálna alebo Čínska – a vo veľkom sa používa aj v Rusku a mnohých vidieckych oblastiach Číny.

Ak budete postupovať podľa tohto návodu, vaše cibuľky budú neobvykle veľké, zdravé, jasne oranžové, čo naznačuje dobrú zrelosť.

1.

Cibuľu je najlepšie pestovať v pôde, kde v predchádzajúcich rokoch rástli rastliny ako kapusta, špenát, uhorky, cuketa, tekvica, hrášok, paradajky, šalát a podobne, ktorým ste dodali dostatok hnojiva. Ak také miesto vo svojej záhradke nemáte, pridajte do pôdy na jeseň 5 kg hnoja, 1 lyžicu superfosfátu, 1 lyžičku nitrosfosu a 2 lyžice dolomitovej múky alebo kriedy. Na jar, na začiatku alebo v polovici apríla, by ste mali pôdu opäť preorať a zavlažiť. Vytvoríme si hriadky vzdialené od seba asi 30 cm, s výškou 12-15 cm.

Dva týždne pred zasadením zohreje cibuľky pri teplote 40-45 ° C po dobu 8-10 hodín. To chráni cibuľu pred rozpadom a plesňou.

V poslednej dekáde apríla alebo okolo polovice mája, v závislosti od počasia, zasejeme do hriadiek vo vzájomnej vzdialenosti 12-15 cm, do hĺbky 2-3 cm, a husto zalievame okolo každej cibuľky. Dva týždne po výsadbe nasypte roztok vtáčieho trusu, ktorý sa zriedi 5 alebo 12 krát.

2.

Pokiaľ nie je dážď, v prvom mesiaci zalievame 2-3x. Z pôdy stále neustále odstraňujeme burinu.

V júni sa cibule otvárajú, čo musíte urobiť opatrne lopatku – cibuľky tak čiastočne odkryjeme. Táto operácia je široko používaná čínskymi vidickymi roľníkmi. Vďaka pôsobeniu slnka a následnému sušeniu obnažených cibuliek sa zlikvidujú larvy, ktoré by inak mohli spôsobiť obrovské poškodenie plodu.

3.

V polovici júna vykonáme druhé hnojenie, konkrétne s organickými alebo minerálnymi hnojivami (na 10 litrov vody 3 lyžice rastlinnej zmesi alebo 2 lyžice superfosfátu a 1 lyžička chloridu draselného), pričom dáme 5 litrov na 1 m³.

Tri týždne pred zberom sa zavlažovanie úplne zastaví.

Cibuľu vyberieme v druhej polovici augusta alebo prvých dňoch v septembri, pričom vezmeme do úvahy priaznivé dni mesačného kalendára. Je veľmi dôležité, aby ste cibuľu nevybrali neskoro, pretože týždeň po dozretí sa v cibuľkách vytvoria nové klíčky a tým sa stanú nevhodnými na skladovanie.

Pri pestovaní cibule týmto spôsobom sú cibuľky veľmi ľahko vytiahnuteľné z voľnej pôdy, keďže boli počas pestovania čiastočne odkryté.

Vybratá cibuľa je umiestnená na slnečnom mieste niekoľko dní, a ak je počasie vlhké, skladujeme ju pod prístreškom alebo v podkroví. Potom odstránime zvyšky korienkov a cibuľa sa vysuší  v blízkosti akýchkoľvek vykurovacích zariadení. Sušíme pri teplote 30-35 ° C, čo zabraňuje poškodeniu plodov.

Cibuľu uchovávajte v sieťových vreciach pri izbovej teplote.

Dnes najobľúbenejšie