Túto vodu má v lekárničke hádam každý: Nie je len na dezinfekciu rán, o tomto účinku v domácnosti by mal vedieť každý!

Peroxidová voda, roztok peroxidu, alebo peroxid vodíka. Skutočnosť, že peroxid vodíka (hovoríme o 3%-tnom roztoku) je ideálny na dezinfekciu rán, vie takmer každý. Avšak táto chemická zlúčenina môže mať oveľa viac možností využitia.

Tu sú tie najužitočnejšie!

Pre mňa najfantastickejší je účinok proti plesniam v byte. Stačí nastriekať rovno na pleseň, nechať chvíľu pôsobiť a zotrieť. Pleseň to zlikviduje na počkanie.

Peroxid vodíka a možnosti jeho využitia:

Prvá pomoc bakteriálnych a vírusových infekcií

Ak pocítite prvé príznaky nachladnutia alebo chrípky, kvapnite do každého ucha tri kvapky peroxidu vodíka. Nechajte 10 minút pôsobiť, potom naklonte hlavu tak, aby roztok mohol pokojne odtiecť.

Vyplachovanie úst

Vďaka svojmu chemickému zloženiu je peroxid vodíka ideálny na boj proti baktériám a baktériám v ústach. Stačí pridať 1-2 lyžičky  do pohára vlažnej vody.

pixabay
pixabay

Bielenie zubov

Ak chcete belšie zuby, len zmiešajte 2 lyžice vlažnej vody s 1 čajovou lyžičkou peroxidu vodíka. Výslednú zmes použite na vyplachovanie ústnej dutiny asi 1 minútu po umytí zubov. premýva zuby  Nakoniec vypláchnite čistou vodou.

...

Toto sa môže vykonávať až trikrát týždenne.

Rozjasní vlasy

Ak chcete rozjasniť a zosvetliť vlasy, pridajte pár kvapiek do vody a opláchnite si ňou vlasy. Nechajte pôsobiť 15 minút a umyte.

Keď bolia zuby a zubár nie je poruke

Zmiešajte lyžicu peroxidu vodíka s lyžicou kokosového oleja a namažte na boľavý zub a jeho okolie.

Dezinfekcia rany

Rezy a odreniny najlepšie vydezinfikujete peroxidom vodíka. Nielen, že sa zbavíte baktérií, ale rana sa aj rýchlejšie zahojí.

Hladká pokožka bez vyrážok

Ak máte akné a červené vyrážky, len opláchnite pokožku vodou s peroxidom vodíka a potom dôkladne opláchnite. Lepšie ako tonikum!

pixabay
 pixabay

Čistenie uší

Maz v zadnej časti ucha je pomerne ťažké odstrániť. Avšak nie s pomocou peroxidu vodíka! Do ucha kvapnite 2 kvapky a potom pridajte 2 kvapky olivového oleja. Táto zmes by mala ostať v každom každom uchu počas 3-4 minút. Keď sa maz rozpustí, vyjde s peroxidom vodíka a olejom.

Dezinfekcia rúk

Keď zmiešate peroxid vodíka s vodou a myjete si ruky, bude to fungovať rovnako, ako antibakteriálne mydlo.

Mäkká pokožka nôh

Len na 30 minút si namočíte nohy v obyčajnej vode zmiešanej s pol šálkou peroxidu vodíka.

Peroxid a domácnosť a dom:

Čistenie zubných kefiek

Predmety každodenného používania – napríklad také zubné kefky – sú plné baktérií bez ohľadu na to, ako dôkladne ich umyjete. Ak nemáte možnosť, dávať ich pravidelne dezinfikovať na slnko, raz za čas ich namočte do peroxidu a potom len umyte. Budete mať istotu, že sú naozaj čisté.

Škvrny

Peroxidová voda (3%-tný roztok) úspešne nahradí odstraňovač škvŕn. Dokonale odstraňuje škvrny, najmä tie od krvi. Len nalejte  priamo na škvrnu a nechajte na chvíľu pôsobiť. Potom opláchnite škvrnu studenou vodou.

pixabay
pixabay

Odstránenie zápachu

Len málo ľudí vie, že peroxid vodíka odstraňuje zápach z tkanín, najmä ten živočíšneho pôvodu. Stačí namočiť tkaninu do vody s malým množstvom octu a peroxidom vodíka, potom umyte ako zvyčajne a zápach je preč.

Čistenie dóz na potraviny

Potravinové boxy po dlhom skladovaní sa často stávajú biotopom pre baktérie. Preto stojí za to ich oplachovanie s vodou s niekoľkými kvapkami peroxidu.

Umývanie toaliet

Ak zmiešate misku s vodou s pol šálkou peroxidu vodíka, nalejte do misy  a počkáte 30 minút, bude  vyzerať ako nová! Takisto sa zbavíte zárodkov chorôb, baktérií a vírusov.

Odstránenie plesní

Ak chcete účinne odstrániť pleseň, nastriekajte na ňu peroxid vodíka a nechajte ho 10 minút. Potom dôkladne utrite špongiou.

pixabay
Zdieľajte pixabay

Čistenie dosky na krájanie

Dosky na krájanie, hlavne tie, ktoré používame na surové mäso, sú ideálnym miestom na šírenie baktérií. Preto je vhodné ich čas od času postriekať zmesou obyčajnej vody a peroxidu vodíka. Nechajte 15 minút a opláchnite studenou vodou.

Umývanie chladničky

Umývaním chladničky vodou z vodovodu, ocotom a peroxidom vodíka sa nielen zbavíte zápachu, ale aj všetkých druhov baktérií.

Čistenie hračky

Mnohé baktérie sú tiež nahromadené na hračkách, takže by ste ich mali raz za čas odstrániť zriedeným roztok peroxidu vodíka a obyčajnou vodou.

Umývanie pripálených hrncov

Zmiešajte peroxid so sódou a výslednú „pastu“ naneste pomocou kefky na povrch. Nechajte 10 minút pôsobiť a môžete zotrieť, pôjde to jednoducho.