Perfektný zlepšovák pri zbere: Ani neviem ako a mám 3 plné poháre sušenej levandule „bez sušenia“ a zdĺhavých návodov!

Pri zbere levandule používam len vlastnú intuíciu, nikdy som nesledovala žiadne návody ani postupy, ako to robiť správne a odborne.

Pri zbere levandule používam len vlastnú intuíciu, nikdy som nesledovala žiadne návody ani postupy, ako to robiť správne a odborne. O rastlinky sa predsa starám dlhé roky a preto si myslím, že veľa dokážem odhadnúť aj sama. Ponúkam môj zlepšovák na zber úrody. Ak vám už levanduľa odkvitla, možno sa vám tiež bude hodiť.

Návody na zber levandule nečítam

A to z dvoch dôvodov sú príliš dlhé a jednoducho sa mi nikdy nepodarí prejsť až do konca :-D, alebo vyžadujú veľmi špecifické pokyny, ktoré si však často navzájom odporujú. Tiež mi prekážalo, že mnohé články odporúčajú zberať levanduľu pred plným kvitnutím, ale kedže mi na terase krásne rozvoniavala, to som jednoducho nemohla dodržať. :-)

Ako som zberala

Levanduľu som začala zberať až keď sa kvety usušili priamo na rastline – suché a dlhé leto je na to ako stvorené. Jednoducho som zobrala nožnice odstrihla celú hlávku až po strieborno-šedivé listy. Levanduľa už bola vysušená slnkom a farba preto nie je taká výrazná ani žiarivá, napriek tomu však stále krásne vonia.

...

Hlávky som uložila do niekoľkých tácok z alobalu. Nechala som cez noc „odležať“ a ráno som prstami jednoducho prechádzala po stonkách a levanduľové kvety sa samé ľahko oddeľovali. Išlo to úplne jednoducho, zaberie to skutočne pár minút času.

Potom som jednoducho preložila do pohárov a zatvorila. Z levandule môžete vyrábať mydlá, oleje, voňavé vrecúška, alebo pripravovať obyčajné čaje. Ďalšie krásne nápady a inšpirácie z levandule nájdete TU.