Perfektný tip pre rodičov, ako naučiť deti dôležitú vec: Potrebujete len kuchynskú hubku, nožnice a hrsť semienok!

Perfektná zábava pre deti, ktorá im dôležitú lekciu do života.

Perfektný tip, ako vymyslieť pre deti skvelú zábavu, ktorá ich nielen bude baviť, ale zároveň ich naučí dôležitú vec. Ja som vyskúšala s drobcami minulý rok a tento rok sa už nevedeli dočkať, kedy začneme opäť!

Lekcia do života a hra v jednom

Deťom pripravíte jednoduchý experiment – živý domček. Ide o zábavné a kreatívne spôsoby, ako nakličovať semienka. „Vám sa to možno zdá triviálne, no deti budú mať prvýkrát možnosť podieľať sa na vzniku zeleného života. Naučia sa, že vďaka starostlivosti, trpezlivosti a každodennému záujmu dokážu vypestovať silné priesady, ktoré neskôr môžete vysadiť do črepníkov a dopestovať domácu zeleninu. Deti, ktoré prirodzene radi objavujú to naučí aj dôležitú lekciu do života – že potraviny sa k nám nedostávajú z pultov predajní, ale stojí za nimi celý proces každodennej starostlivosti a práce – to deti v dnešnej dobe často nevnímajú a dostupnosť potravín vnímajú ako samozrejmosť. Zmeniť to je však jednoduchšie, ako sa zdá. Premeňte to na zaujímajú detskú hru v ktorej veľa objavia“, hovorí psychologička a mama Majka.

Na tento experiment budete potrebovať:

Kuchynskú hubku

Nožnice

Semienka (ja som začínala s obyčajnou žeruchou a ľanovými semienkami – deti uvidia výsledok najskôr, neskôr môžete použiť náročnejšie semienka)

...

Postup:

Hubku navlhčíme (lepšie sa strihá) a deti ju nastrihajú na časti, z ktorých poskladáme živý domček.

Do navlhčených častí hubky vložíme semienka a každý deň zavlažujeme. Na začiatok je dobré prikrývať plastovou dózou, aby mali semienka ideálne prostredie. Je na vás, aký tvar domčeka zvolíte.

Po pár dňoch sa môžete aj s deťmi tešiť na takýto podarený výsledok.

Tip pre vás:

Originálny nápad, ako vypestovať tekvicu – začnite so semienkami v tekvici!

Vypestovanie tekvice zo semienka môže byť pracné, ale existuje skvelý zlepšovák – a deti to milujú. Zrelú tekvicu zbavíme dužiny a vyplníme vnútro pôdou s obsahom živín. Semienka najskôr naklíčime na vlhkom papierovom obrúsku a následne vložíme do substrátu v tekvici. Rozkladajúca sa tekvica bude slúžiť nielen ako črepník, ale aj ako skvelá výživa pre rastúce rastlinky– odporúčam preložiť na von, kvôli zápachu. Potom jednoducho vložte do pôdy v záhrade a môžete si dopestovať vlastné tekvice.

zdroj: takprosto