Perfektný tip, ako vyčistiť vodu v jazierku bez driny a chémie: Stačí, keď do jazierka vložíte túto vec a o riasy sa viac nemusíte starať!

Perfektný tip, pre všetkých majiteľov záhradných jazierok, ktorý hľadajú možnosti, ako udržať vodu v jazierku čistú bez zbytočných chemikálií, čo najdlhšie a tak, aby neublížili rybkám a iným živočíchom, ktoré v rybníku žijú.

Perfektný tip, pre všetkých majiteľov záhradných jazierok, ktorý hľadajú možnosti, ako udržať vodu v jazierku čistú bez zbytočných chemikálií, čo najdlhšie a tak, aby neublížili rybkám a iným živočíchom, ktoré v rybníku žijú. Najväčším problémom sú riasy, ktoré sa v stojatej vode rýchlo rozširujú, zafarbujú vodu a často sú aj pôvodcom nepríjemného zápachu.

Vložte do jazierka obyčajnú jačmennú slamu

Áno, táto prírodná surovina dokáže efektívne očistiť jazierko od rias. Je pritom jedno, o aký druh rias ide. Jačmenná slama uvoľňuje malé množstvá peroxidu vodíka a ďalších látok do vody a tie postupne zničia riasy, ktoré sa vo vode nachádzajú. V prípade jačmennej slamy je však úplná likvidácia rias postupná – v závislosti od teploty vody a množstva rias tento proces môže trvať až 6 týždňov, výsledok však stojí za to.

A čo je najdôležitejšie, slama je neškodná pre ryby, iné vodné rastliny a samozrejme aj pre životné prostredie.

Najskôr potrebujeme kus siete, na ktorej sú dostatočne veľké oká na to, aby cez ne mohla pretekať voda. Okrem siete môžete použiť napríklad aj plastový obal s otvormi.

Jačmennú slamu vložíme do siete a zabalíme ju do nej. Platí, že na jeden štvorcový meter plochy by ste mali mať 10-100 g slamy. Veľmi špinavé vodné plochy budú potrebovať aj viac ako 100 g. Na málo špinavé vodné plochy pokojne stačí aj 10 g. Väčšie množstvo však nemôže ublížiť.

Teraz je potrebné do zväzku slamu pridať kus korku alebo polystyrénu – zabaľte ho dovnútra slamy. Táto látka bude slamu nadnášať, pretože postupne bude klesať ku dnu jazierka. Pre proces čistenia je však potrebné, aby mala slama nepretržitý prísun kyslíka . Vtedy sa uvoľňujú látky rozkladajúce riasy rýchlejšie a vo vyšších množstvách. Ďalšou možnosťou je zväzku slamy udržať nad hladinou mechanicky, napríklad, ako vidíte na obrázku vyššie – slama je nad hladinou udržaná pomocou lana.

Posledným krokom je umiestniť balík slamy čo najbližšie do blízkosti tečúcej vody – napríklad vodopádu alebo fontány. Ak to nie je možné, umiestníme voľne na vodnú plochu.

zdroj: rspb

Dnes najobľúbenejšie