O tomto vám v obchode nepovedia: Perfektné triky do záhrady, ktoré vám ušetria kopec peňazí a námahy!

Najlepšia ochrana záhrady

Zmiešame niekoľko cesnakových strúčikov, 1 cibuľu, škrupiny z 3 vajec a ½ jadrového mydla. Rozmixujeme, zabalíme do tkaniny a necháme lúhovať vo vedre vody. Tekutinu následne používame ako repelent proti vysokej zvery (nastriekame v okolí ohrady, okolo stromov, alebo po pozemku rozložíme textíliu namočenú do tejto tkaniny.

Silné rastliny, viac rajčín a lepšia chuť

Keď budete sadenice vysádzať do záhrady, nasypte do jamky 1 lyžicu Epsomskej soli, prikryte tenkou vrstvou pôdy, potom zasaďte sadenicu ako zvyčajne. Je to najjednoduchší spôsob, ako dostať horčík ku koreňom sadenice. Sadenica rýchlo rastie, korene naberajú na sile a bude sa jej dariť oveľa lepšie. Skúste, ja mám s touto metódou už viacročnú skúsenosť a hoci sa mi predtým nedarilo dopestovať veľa paradajok, teraz ich mám aj na rozdávanie.

Prekrásne hortenzie

Zapracujte do pôdy okolo rastlín obyčajnú kávovú usadeninu. Kávovú usadeninu nechajte dobre preschnúť a použite na všetky kyseľomilné rastliny – aj čučoriedky, rododendron.

Pomôcky na sadenie a siatie

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Domáci zlepšovák na prevzdušnenie trávnika

Palety v záhrade

Zlepšováky pre chov sliepok

Na jednoduchý zber plodov

Domáce skleníky a fóliovníky

Pre ľahkú manipuláciou s kompostom

Stará trampolína môže perfektne poslúžiť

Škrupinky od  vajec – univerzálny pomocník

Výborná výživa pre paradajky – pomleté nasypeme priamo do jamiek pre sadenice, ale aj výborná ochrana proti slizniakom.

Riešenie pre odvádzanie dažďovej vody, ktoré aj krásne vyzerajú

Záhony na pestovanie zeleniny

Nápady na pestovanie popínavých druhov zeleniny

Nápad na sušenie cibuľovín

Výborný záhradný mulč – stavte na obyčajné šišky

Vošky na stromoch a rastlinách?

control-aphids_800

Ak vás trápia vošky v záhrade, môžete sa ich zbaviť veľmi jednoducho a bez chémie. Vyrobte si proti nim prírodný postrek. Stačí zmiešať vodu s citrónovou šťavou v pomere 2:1, preliať do fľaše s rozprašovačom a nastriekať na miesta, kde sa vošky objavujú.Čoskoro po nich neostane ani stopa!

Ako bojovať proti plesni?

02

Pleseň môže našu úrodu, ale aj okrasné rastliny spoľahlivo zničiť. Aby ste jej zabránili vo vyčíňaní, použite jednoduchý domáci recept. Stačí, ak zmiešajte niekoľko strúčikov pretlačeného cesnaku s väčším množstva vody, ktorou budete polievať vaše rastliny. Cesnak jednak pôsobí proti vzniku plesní a keď sa pleseň objaví, pomáha ju zničiť. Strúčiky cesnaku zapichnuté do pôdy v okolí rastlín, pôsobia ako prírodné odpudzovače škodcov.

Máte na záhrade málo miesta? Vyskúšajte toto!

c0273516-4b04-47f7-84d5-d43dd227e661

bb2a6042-bdc9-4cfa-a171-168192197e40

Staré ríny alebo PVC trubky môžete využiť na vybudovanie vertikálnej mini záhrady. Ušetríte tak priestor a môžete sa tešiť z kvetov alebo iných rastliniek. Ak chcete pestovať napríklad paradajky, vyskúšajte techniku pestovania „hore koreňmi“. Postup, ako na to nájdete TU.

Fľaky na listoch a múčnatka – pomôže domáca liečba

Ak sa na listoch rastlín objavujú tmavé škvrny, je to často znakom napadnutia škodcom. Vyrobte si jednoduchý postrek zmiešaním vody a trochy saponátu – nemusíte sa báť, trocha saponátu rastlinám neuškodí, škodcov však spoľahlivo odoženie. Postriekajte týmto roztokom na listy napadnutných rastlín.

Na múčnatku platí roztok kravského mlieka a vody zmiešaný v pomere 1:1. Tento roztok striekajte na napdnuté rastliny vždy 1x za 2 dni. Celkovo by ste mali postrek použiť maximálne 3-4x.

Nápady na pestovanie jahôd