Cukrár poradil tajomstvo profíkov na dokonalý Parížsky krém: Zaručene sa vám vydarí!

Cukrár Michal Janečka nám prezradil, ako pripraviť dokonalý parížsky krém, parížsku šľahačku aj to, aký je medzi nimi rozdiel. Naučíme vás aj to, ako pripraviť karamelový parížsky krém, ktorý je vynikajúci na plnenie rôznych veterníkov.

Parížska šľahačka

Jej príprava je vždy rovnaká a pozostáva len z dvoch ingrediencií, čokolády a smotany na šľahanie. Ide o jeden z najjednoduchších sladkých receptov vôbec. Od polevy ganache sa líši predovšetkým menším množstvom použitej čokolády. Parížska šľahačka sa používa na plnenie a zdobenie tortičiek, alebo ako chutná náplň do zákuskov. Vždy použite šľahačku s obsahom tuku aspoň 33% a kvalitnú, vysokopercentú čokoládu.

Potrebujeme:

250 ml smotany na šľahanie

50-100 g čokolády

Postup:

Smotanu varíme s 50-100 g vysokopercentnej čokolády, odstavíme a miešame kým sa nerozpustí a nespojí so smotanou. Necháme vychladnúť v chladničke do druhého dňa. Potom vyšľaháme a použijeme. Pozor, je náchylná na zrazenie, nesmie sa prešľahať, treba šľahať len krátko.

...

Ak sa už predsa len zrazí, môžeme sa pokúsiť to napraviť tým, že ju vyšľaháme tyčovým mixérom, znova necháme vychladnúť a pokúsime sa opäť vyšľahať. V krajnom prípade zašľaháme do vyšľahaného masla.

Parížsky krém

Odlišuje sa v tom, že okrem smotany a čokolády obsahuje aj iné prísady. Je veľmi obľúbený a neváhajte ho vyskúšať do tôrt, rolád, zákuskov, alebo len tak, napríklad s čerstvým ovocím.

Potrebujeme:

250 ml smotany na šľahanie

100 g kakaa

500 g masla

350 g kryštálového cukru

Postup:

Do hrnca nalejeme smotanu s cukrom. Preložíme na plameň a privedieme do varu – to je základ pre budúci krém – smotana musí zovrieť a cukor v nej musí byť rozpustený.

Vriacu tekutinu zložíme z plameňa a pridáme kakao. Dôkladne rozmiešame metličkou.

Takto pripravenú zmes necháme poriadne vychladnúť. Potom do tejto zmesi pridáme maslo (ideálne nakrájané na menšie kúsky) a celú zmes vyšľaháme. Šľahanie krému trvá približne 13-15 minút. Správne ušľahaný krém má nadýchanú konzistenciu (ako pena) a že je hotový spoznáme tak, že zbledne a zväčší svoj objem – vtedy môžeme prestať šľahať. Pozor aby ste krém neprešľahali tak, že bude až príliš riedky.

Používame na plnenie tort, do rolád, závinov, na zákusky a vynikajúci je aj na vianočné cukrovinky (napríklad na parížske rožky či do laskoniek).

Karamelový parížsky krém do veterníkov

Rovnakým spôsobom si môžeme pripraviť aj karamelový krém. Skaramelizujeme 3 polievkové lyžice cukru, zalejeme menšou časťou z 250 ml smotany na šľahanie, musí byť horúca, rozmiešame do hladka a necháme na druhého dňa vychladnúť. Zvyšok smotany vyšľaháme a postupne do nej zašľaháme karamelovú zmes. Uvarený karamelový základ z cukru a smotany môžeme používať na dochutenie krémov

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay