Pani Hanka má fialky ako z rozprávky, kvitnú nonstop celý rok: Toto je jej tajomstvo, môže to vyskúšať úplne každý!

Fialka pochádza z východoafrických pralesov. Hovorí sa, že do domova prináša pozitívnu energiu a radosť. Afričania veria, že kým sa nachádza v domove fialka, nemusíte sa obávať nešťastia a zlých správ. Hoci nemusíte veriť poverám, jedno je zrejmé. Prítomnosť fialky v byte dotvára príjemnú a romantickú atmosféru, ktorú si môžete vychutnávať aj keď vonku zúri zima v plnej sile. Toto ma o pestovaní fialiek naučila moja suseda Hanka.

Africká fialka

Fialky kvitnú takmer nonstop a najlepšie im je na parapete a vtedy, ak im doprajte pravidelnú zálievku. Tento romantický kvietok je v našich podmienkach veľmi bežnou izbovkou. Fialky hýria farbami aj keď je vonku šedivé a sychravé počasie, preto už len pohľad na tie jemné kvietky poteší dušu.  A tiež sa o nej hovorí ako o rastline romantickej lásky.

Vhodná aj pre začiatočníka

Starostlivosť o fialku zvládne skutočne každý. Je nenáročná na prísun slnečných lúčov, ale aj na zavlažovanie. Najlepšie sa jej darí na severovýchodných stanovištiach v byte, kde nedopadá priame slnečné svetlo. Príliš ostré slnko spôsobí, že na listoch fialky sa objavia škvrny. Najmä počas letných dní je tak potrebné fialku pred svetlom chrániť.

Čajový zázrak pre krásne fialky

Každá rastlina potrebuje hnojenie a fialky nie sú výnimkou. Podľa mojej susedy je najlepším hnojivom výluh z čaju. Či už čierny alebo zelený čaj – triesloviny sú skvelé pre črepníkové rastliny. Zvyšky čaju dajte do vody na polievanie alebo použité vrecko od čaju ešte raz zalejte vodou a tým polievajte rastliny každých 14 dní.

Dávka vitamínu

Hanka tiež používa aj toto hnojivo, predlžuje fialke kvitnutie na maximum. Fialky budú krásne kvitnúť po tejto výžive: Vezmite si tabletku s vitamínom B12 a rozpustite ju v litre vody. Zalejte fialky s takýmto vitamínom  dvakrát mesačne.

Dôležitý je tiež správny kvetináč. Kvety v ňom musí mať miesta tak akurát.

Čo sa týka zalievanie, nikdy nesmiete zalievať priamo kvet. Fialky vôbec nezalievajte tak, že ich budete kropiť vrch rastliny. Vždy musíte zavlažovať odvodňovacie miskou. Nikdy nie inak. Fialku stačí zalievať 1-2x do týždňa, ideálne odstátou vodou izbovej teploty.

Dôležité sú tiež samotné odvodňovacie otvory. Fialky neznáša vysokú vlhkosť a prílíšné zalievanie.

Aby sme nemuseli strácať čas experimenty, doporučujem zakúpiť špeciálny pôdu pre fialky. Je to veľmi dôležitý krok, pretože fialky sú veľmi náročné na mäkkú pôdu. Susedka mi odporučila pridať do pôdy pre fialky aj vermikulit. Ten pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť a teplotu. Použite rovnaké množstvo zeminy a vermikulitu.

Rozmnožovanie je jednoduché

Rovnako ako pestovanie, aj rozmnožovanie je veľmi jednoduché. Najjednoduchšie je rozmnožovanie listami dospelej rastliny. Vyberte nepoškodený list s dlhšou stopkou. List spolu so stopkou oddeľte od rastliny šikmým rezom (požite ostré nožnice alebo nôž). Takto môžete oddeliť toľko listov, koľko nových rastlín chcete získať.

Stopky listov ošetrite stimulátorom zakoreňovania (pôsobí aj ako ochrana pred chorobami a infekciami z pôdy). Listy potom zapichneme do substrátu na zakoreňovanie. Pôdu okolo odrezkov jemne pritlačíme prstami a zalejme (nie príliš, tak, aby bola pôda vlhká). Môžete zasadiť samostatne do malých črepníkov, alebo do jedného väčšieho.

african-violetjpg-64f9359b53df5f1d

image-e1391707616707

Potom črepník s odrezkami prikryjeme plastovým vreckom a preložíme na miesto s dostatok svetla (nie priamym). Z času na čas zalejte, keď bude pôda na vrchu suchá.

O niekoľko týždňov z jediného lista vyrastú nové rastlinky. Keď sú tieto sadenice dostatočne veľké, jemne ich rozdelíme (oddelíme korene tak, aby sa nepoškodili) a presadíme do samostatných črepníkov. 2-3 dni po presadení necháme rastlinky v tieni. Kvitnúť by vám mali do 6 mesiacov. Z jedného listu získate pokojne aj 4 nové fialky.

figure13

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie