Otravné vínne mušky: Z tejto pasce len tak ľahko nevyviaznú!

Drobné mušky sú problémom najmä počas letných mesiacov. Vďaka týmto jednoduchým trikom s nimi skoncujete rýchlo a natrvalo.

Drobné mušky sa vďaka svojím rozmerom dostanú všade a keďže naše domovy chápu ako skvelé zásobárne potravín, radi sa k nám nasťahujú aj s celým príbuzenstvom. Roje drobných mušiek nás trápia najmä počas letných mesiacov, kedy sú často premnožené. Ako ich dostať z našich obydlí a zabrániť ich návratu? Vyskúšajte na ne pascu!

Octová pasca

applecidervinegaringredients

Ako vyplýva už z ich pomenovania, tieto malé mušky milujú vôňu kyslú vôňu. Nemôžu odolať zápachu fermentácie – kvasenia a preto ich nachádzame najmä v blízkosti prezretého či hnijúceho ovocia. Skvelým tipom, je preto nasadiť proti nim jablčný ocot, ktorý sa vyrába z kvasených jabĺk a pre mušky je doslova neodolateľný.

Potrebujeme:

Zaváranínový pohár

Lievik

½ šálky jablčného octu

...

Kvapku saponátu

Kúsok zrelého alebo prezretého ovocia

Postup:

Ocot zahrejeme a vlejeme do pohára. Pohár by mal byť dostatočne hlboký. Pridáme kvapku (alebo dve) saponátu – saponát naruší povrchové napätie kvapaliny a spôsobí, že mušky sa nebudú môcť od hladiny odlepiť.

addingthefruit

Potom vložte do tekutiny ovocie a z kúska papiera vytvorte provizórny lievik do nádoby. Ten pripevníte k poháru. Mušky sa tak ľahko dostanú do pohára, avšak nebudú vedieť vyletieť von.

applecidervinegarflytrap
Ovocná pasca

Čo môže byť pre drobné mušky lepšie ako poriadna nádielka ovocia?

Potrebujeme:

Sklenený pohár

Špáradlo

Prezreté ovocie – alebo aj nahnité

Mydlovú vodu

Postup:

Niekoľko kusov prezretého ovocia vložte na dno sklenenej nádoby, zakryte otvor fóliou a urobte do nej niekoľko otvorov špáradlom. Poháre uložte na strategické miesta – za dvere, na vonkajšiu stranu okien, alebo tam, kde máte s octomilkami problém. Mušky sa dostanú dovnútra, avšak von už cestu nenájdu. Keď bude nádoba dostatočne naplnená muškami. Potom ponoríme pohár do nádoby s teplou mydlovou vodou, aby sme sa uistili, že mušky sa nedostanú z pohára von. Pohár potom vypláchneme a postup môžeme zopakovať.

rottenfruit

pokingholes

Opitá pasca

Predstava opitých mušiek je na asi trochu zvláštna, ale funguje perfektne. Mušky totiž milujú aj alkohol a to práve pre už spomínaný proces fermentácie, ktorým alkohol vzniká. Najviac ich priťahuje červené víno.

Potrebujeme:

Malé množstvo červeného vína

Fľašu

Postup:

Víno nalejme na dno prázdnej fľaše a necháme jednoducho uložené na mieste, kde sa mušiek potrebujeme zbaviť. Malé potvorky sa od samej veselosti vo víne utopia. Môžete rovnako ako v predošlom prípade zvoliť fóliu a urobiť do nej otvory špáradlom, ale vďaka „opitosti“ je nepravdepodobné, že mušky budú vôbec hľadať cestu von.

winebottletrap

Rokmi overená pasca

Tento recept pochádza od starého farmára menom Almanac, ktorý sa s problémom octomiliek pasoval už v roku 1850 v Novom Anglicku. Nevieme síce, ako mu táto metóda napadla, ale skutočne funguje.

Potrebujeme:

500 ml mlieka

150 g kryštálového cukru

50 g čierneho korenia

Postup:

milksugarandblackpepper

Všetky ingrediencie zmiešame, preložíme na panvicu a varíme 10 minút. Uložíme do plytkých misiek a rozložíme po dome. Z nejakého dôvodu mušky táto zmes veľmi priťahuje a rýchlo sa v nej utopia. My odporúčame pridať do výslednej zmesi aj 1 či 2 kvapky mydla, ktoré zabráni, aby sa mušky udržali na hladine.

milkandblackpepper

Citrónový sprej proti muškám, pavúkom a komárom

Esenciálny olej Lemongrass (citrónová tráva) octomilky nezabije, ale spolu s ďalšími nezvanými návštevníkmi ich udrží ďaleko od vášho domova.

Potrebujeme:

10 kvapiek esenciálneho oleja Lemongrass

Nádobu s rozprašovačom

60 ml horúcej vody

Postup:

Vodu zmiešame s olejom a prelejeme do nádoby s rozprašovačom. Dobre pretrepeme a rozprášime po dome. Predovšetkým sprej použijeme na okenné parapety, okolo dverí a napríklad aj v špajzy, kde skladujeme potraviny. Tento roztok zanecháva sviežu vôňu a okrem domácnosti bez mušiek bude váš interiér aj krásne rozvoniavať.

flyspray